جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


اخبار
در جمع ايرانيان مقيم لندن اژه‌اي :انقلاب ايران از نظر رهبري و پشتوانه مردمي، منحصر به فرد بود

لندن - نماينده مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور طي سخناني در كانون توحيد لندن، انقلاب اسلامي ايران را به دليل پشتوانه عظيم مردمي و رهبري حكيمانه امام خميني(ره) انقلابي منحصر به فرد در ميان انقلاب هاي بزرگ جهان توصيف كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر جواد اژه‌اي كه به مناسبت فرارسيدن دهه مبارك فجر در جمع دانشجويان و جمعي از ايرانيان مقيم لندن سخن مي‌گفت، با بررسي نقش رهبري حضرت امام خميني(ره) گفت: اكثر انقلاب‌ها و نهضت‌هاي آزاديبخش در جهان براي مبارزه با ظلم و استبداد داخلي و يا استعمار خارجي به وقوع پيوستند و انقلاب اسلامي ايران نيز چنين اهدافي را دنبال مي‌كرد.

دكتر اژه‌اي افزود: رژيم شاه رژيمي ستمگر و فاسد بود و شكنجه‌هايي بسيار بدتر از شكنجه‌هاي گوانتانامو و ابوغريب را بر زندانيان سياسي و غيرسياسي تحميل مي‌كرد و همچنين تحت سلطه حكومت‌هاي غربي قرار داشت.

رئيس سابق هيات امناي سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان اظهارداشت:
انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني(ره) علاوه بر ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود در واقع تركيبي از اهداف جنبش‌هاي پيش از خود مانند جنبش تنباكو، نهضت مشروطيت و نهضت ملي شدن صنعت نفت بود.

دكتر اژه‌اي گفت: با اين وجود انقلاب اسلامي با ديگر جنبش‌هاي ايران همانند تنباكو، مشروطيت و ملي شدن صنعت نفت دو تفاوت عمده داشت و شامل بخش‌هاي فراموش شده در هريك از آنها بود.

وي توضيح داد: نهضت مشروطيت، نهضتي ضد استبدادي و جنبش‌هاي تنباكو و ملي شدن صنعت نفت نيز جنبش‌هايي ضد استعماري بودند اما انقلاب اسلامي با تركيب كردن اين اهداف هم با شاه به عنوان مظهر استبداد داخلي و هم با آمريكا به عنوان مظهر استعمار حارجي مبارزه كرد.

نمايند؟ مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور ادامه داد:
تمامي اين تفاوت‌ها ناشي از نگاه ويژه و منحصر به فرد رهبر كبير انقلاب به جريانات سياسي و مردم بود چرا كه حضرت امام(ره)به دنبال انقلابي مردمي بودند بطوري كه در پاسخ بسياري از افرادي كه خواستار نبرد مسلحانه با شاه بودند اعلام كردند چنين راهكاري نمي‌تواند باعث انقلاب مردمي شود و حداكثر باعث ايجاد حكومت جديدي مانند قاجاريه مي‌شود.

دكتر اژه‌اي گفت: از ديگر ويژگي‌هاي منحصر به فرد امام(ره) اين بود كه ايشان زبان قشرهاي مختلف مردم را مي‌فهميدند و به زباني سخن مي‌گفتند كه هم اساتيد دانشگاه، هم كشاورزان و هم زنان خانه دار آن را بخوبي درك مي كردند.

وي افزود: محور حركت امام(ره) هميشه تكيه بر مردم بود و زماني كه ايشان احساس مي‌كردند مردم آماده هستند هيچ نگراني به خود راه نمي‌دادند و بسيار قاطعانه و شجاعانه عمل مي‌كردند كه بازگشت ايشان به ايران در دوازدهم بهمن ماه نمونه‌اي از اين شجاعت و تكيه بر مردم بود.

نمايند؟ مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور ادامه داد: آنچه در حركت انقلاب اسلامي با هيچ انقلابي قابل مقايسه نبود اين بود كه حضرت امام(ره) انقلاب را بر اساس راي مردم مشروعيت بخشيدند. چنانكه مي‌بينيم كمتر از دو ماه پس از پيروزي انقلاب، امام(ره) با برگزاري رفراندوم اقدام به كسب مشروعيت از مردم و قانوني كردن انقلاب كردند.

دكتر اژه‌اي گفت: بنيانگذار جمهوري اسلامي همچنين پس از پيروزي انقلاب نظام مبتني بر انتخابات را در ايران تثبيت كردند و همواره از منتخبان مردم حمايت مي‌كردند.

وي افزود: حضرت امام(ره) همچنين به ايران عشق مي‌ورزيدند و واقعا اين سرزمين را دوست داشتند. به عنوان مثال حتي زماني كه يكي از فرماندهان نظامي در دوران جنگ نام شط العرب را بر زبان آورد امام(ره) خطاب به وي گفتند چرا از نام اروند رود استفاده نمي‌كنيد.

نمايند؟ مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور ادامه داد: حضرت امام(ره) به هيچ عنوان به قدرت وابستگي نداشتند، قدرت را براي خدا مي دانستند و ذوب در الله بودند.

دكتر اژه‌اي در ادامه با اشاره به حملات وحشيانه اسراييل به غزه گفت: ما ديديم كه چگونه مردم بي‌دفاع غزه بدون هيچ تجهيزاتي و تنها با نيروي اراده و مقاومت، ‪ ۲۲‬روز در برابر ارتش تا بن دندان مسلح اسراييل مقاومت كردند كه اين نيز از دستارودهاي انقلاب اسلامي و نتيجه نهادينه كردن فرهنگ مقاومت و استبداد ستيزي توسط حضرت امام است و به همين دليل ما بايد با تمامي قوا از اين انقلاب در برابر تهاجمات خارجي حمايت كنيم.

نمايند؟ مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور افزود: ناتوي نظامي غرب براي ما خطري ندارد اما اين ناتوي فرهنگي است كه ما بايد با آن به مقابله بپردازيم چراكه هدف ناتوي فرهنگي از بين بردن فرهنگ مقاومت و استبداد ستيزي در جامعه است.

منبع: ایرنا

 
به مناسبت روز دانشجو تريبون آزاد دانشجويي در كانون توحيد لندن برگزار شد

لندن - به مناسبت فرارسيدن ‪ ۱۶‬آذر، روز دانشجو، تريبون آزاد دانشجويي با حضور جمعي از دانشجويان ايراني مقيم لندن و تعدادي از اعضاي قبلي و فعلي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در اين مراسم كه شنبه شب و در محل كانون توحيد لندن برگزار شد، شركت‌كنندگان به ارائه ديدگاه‌ها و نظرات خود در مورد روز دانشجو و جنبش دانشجويي پرداختند.

شركت‌كنندگان در اين تريبون آزاد بر حفظ هويت ديني دانشجويان و ضرورت تقويت وحدت و همدلي در ميان دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از كشور تاكيد كردند.

حسين قنبري مسئول ارتباطات خارجي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا در ابتداي اين مراسم طي سخناني با مروري گذرا به تاريخچه تشكل‌هاي دانشجويي به بررسي نحوه شكل‌گيري و تحولات جنبش دانشجويي در ايران پرداخت.

وي همچنين به نقش تشكل‌هاي دانشجويي در جامعه و نحوه تاثيري‌گذاري و تاثيرپذيري آنها از فضاي كلي جامعه در هر دوره‌اي اشاره كرد.

وي گفت: در تاريخ هر ملتي روزهاي برجسته‌اي وجود دارد كه منشا تحولي بزرگ در حيات اجتماعي يا سياسي آن ملت است. تاريخ پرافتخار ما نيز پر است از اين روزهاي ماندگار و درخشان، و ‪ ۱۶‬آذر نيز يكي ازآنها و نقطه عطفي در شكل‌گيري حركت‌هاي دانشجويي در ايران است.

وي افزود: ‪ ۱۶‬آذر‪ ،۱۳۳۲‬كه به لحاظ تاريخي مي‌توان آن را روز تولد جنبش دانشجويي در ايران ناميد، در زمان اوج دخالت‌هاي آمريكا و انگليس در امور كشور و به فاصله كوتاهي پس از كودتاي ‪ ۲۸‬مرداد و در پي بازديد نيكسون معاون وقت رئيس جمهور آمريكا از ايران اتفاق افتاد.

قنبري با گراميداشت ياد شهيدان شريعت رضوي، قندچي و بزرگ نيا گفت: حضور حماسي و مقاومت دانشجويان در برابر يورش دژخيمان رژيم شاه به دانشگاه تهران، صحنه‌اي جاودانه از رشادت و استواري فرزندان ملت را در تاريخ انقلاب رقم زد، تا نشان ماندگار بيداري نسلي از جوانان دانشجوي ميهن مان در مبارزه عليه استبداد شاهنشاهي و استكبار چپاولگر باشد.

در مراسم روز دانشجو در لندن از دانشجويان فعال در كانون توحيد نيزتقدير به عمل آمد و در انتهاي برنامه ويدئو كليپ كوتاهي با موضوع روز دانشجو براي حاضران پخش شد.

منبع: ایرنا

 
پيروز مجتهدزاده: اي كاش بازگشت به قدرت روساي جمهور پيشين در ايران بدعت نشود

لندن - دكتر پيروز مجتهد زاده استاد دانشگاه تربيت مدرس و مدير عامل بنياد پژوهش يوروسويك لندن تاكيد كرد: همه ما بايد آگاهانه عدم موافقت خود را با ايده بازگشت به رياست جمهوري روساي جمهور پيشين اعلام كنيم تا ايده بازگشت به قدرت در جامعه ما بدعت نشود.

وي كه شنبه شب و به مناسبت انتشار كتاب جديدش درباره دموكراسي و هويت ايراني در كانون توحيد لندن سخنراني مي‌كرد، گفت: اگر قانون اساسي كشور نيز بازگشت به قدرت روساي قبلي را ممنوع نكرده باشد، باز هم به نظر من اين كار نبايد صورت گيرد.

وي با اشاره به اهميت انتخابات در دموكراسي ها، گفت: رفتن به سوي قدرت در يك دموكراسي بايد ناشي از حس يا ايده خدمت به كشور و منافع ملي باشد نه رياست طلبي براي لذت بردن از مزاياي مادي و معنوي ناشي از رياست.

اين استاد ژئوپوليتيك افزود: در جمهوري‌هاي غير دموكراتيك، نه تنها رييس جمهور رياستش را دائمي مي‌كند، بلكه ترتيبي مي‌دهد كه پس از درگذشتش هم فرزندش جاي او را بگيرد. ولي در يك دموكراسي واقعي هيچ گاه رييس جمهوري كه دوره رياست خود را سپري كرده باشد، داوطلب بازگشت به صحنه نمي شود و به وسوسه اطرافيان در اين زمينه توجه نمي‌كند چون مي‌داند كه اطرافيان فقط در انديشه بازگشت خود به قدرت هستند.

وي اظهارداشت: تاريخ نشان مي‌دهد كه فقط يك بار در ايالات متحده اين اتفاق افتاد كه نتايجي كاملا منفي هم به دنبال داشت و مردم نظام يافته در احزاب سياسي آن كشور را وادار كرد نه تنها نگذارند آن مورد به بدعتي در نظام دموكراتيك آن كشور تبديل شود، بلكه حس يا فكر دوري جستن از اين بدعت ناشايست را تا آنجا گستراندند كه حتي نامزدهاي رياست جمهوري از دو حزب اصلي آن كشور پس از شكست در انتخابات، از پذيرفتن نامزدي مجدد حزب خود هم پرهيز مي‌كنند.

وي افزود: در بريتانيا هم شاهد آن بوديم كه دو تن از محبوب‌ترين نخست وزيران، يعني مارگارت تاچر و توني بلر كه مدت نخست وزيريشان از دو دور بيشتر شد، از چشم همگان افتاده و از طرف حزب خود مجبور به كناره‌گيري شدند.

وي گفت: علت اين است كه در يك دموكراسي حقيقي، هشت سال رياست اجرائي كشور مدت زماني بس طولاني است كه در خلال آن يك فرد اين امكان را دارد كه هر هنري داشته باشد، به اجرا در آورد. از طرف ديگر، رياست امور اجرائي كشور حق همه آحاد مردم شمرده مي‌شود و همگان بايد از اين حق برخوردار باشند. به انحصار در آوردن اين حق طبيعتا به معني محدود كردن حق ديگران از راه ربودن نوبت آنان است و بايد به معني عدم اعتماد به لياقت و كارداني ديگران تلقي شود كه مفهومي است كاملا غير دموكراتيك.

دكتر مجتهد زاده در بخش ديگري از سخنانش گفت: عملي كردن دموكراسي فقط وظيفه حكومت نيست، بلكه آحاد ملت سهم بزرگتر و برجسته تري در اين رابطه دارند. روشنفكران سنتي دموكراسي را فراتر از بحث آزادي نديده‌اند و آزادي را نيز با بي‌بند و باري سياسي براي كينه توزي و انتقامجوئي از راه ترور شخصيت ديگران اشتباه گرفته اند. حال آنكه آزادي بخشي از تجلي دموكراسي است و آزادي در دموكراسي، در چارچوب قانون تعريف مي‌شود.

وي افزود: به اين ترتيب، تا ملتي آشنايي لازم را با مفاهيم عملي دموكراسي پيدا نكند و آگاهانه اجراي دموكراسي را هدف قرار ندهد، دموكراسي محقق نخواهد شد. دموكراسي علمي زيستن است و تحمل ديگران و رعايت نوبت ديگران در هر كاري از بارزه‌هاي عمده جامعه قانونمند و دموكراتيك به شمار مي‌رود دكتر مجتهدزاده سپس گفت: متاسفانه روشنفكران سنتي ما دموكراسي را به صورت يك نظام حكومتي از پيش ساخته به ما معرفي كرده‌اند كه بايد از خارج وارد شده و به جاي نظام حكومتي موجود و ارزش‌هاي فرهنگي بومي جاسازي شود وي افزود: اين روشنفكران چنين وانمود كرده‌اند كه دموكراسي لباس از پيش دوخته‌اي است كه قامت ملي ملت‌ها را بايد به اندازه‌هاي آن تراشيد و به اين ترتيب است كه حكومت و دولت و ملت را حتي از كلمه دموكراسي هم ترساندند.

دكتر مجتهد زاده تاكيد كرد: امروز وظيفه دانشگاهيان و روشنفكران جديد جامعه ما است كه تعاريف درستي از دموكراسي، اين جغرافيائي‌ترين و انساني ترين شيوه اداره امور اجرائي كشور ارائه دهند و براي جامعه روشن سازند كه دموكراسي چيزي جز يك فرهنگ سياسي پيشرفته و مردم گرا نيست كه در اعماق فكري اشكال دموگرافيك محيط انساني همان جامعه رشد مي‌كند و در نتيجه واقعيت دادن به حاكميت مطلق قانون شكل مي‌گيرد.

وي گفت: حاكميت مطلق قانون هم در هيچ جامعه‌اي عملي نيست، مگر از راه اصلاح نظام آموزشي آنچنان كه اصل حصول نظم فكري براي حصول خلاقيت فكري جاي سيستم حفط كن، امتحان بده و فراموش كن را بگيرد و دانشجو را با اصل گرفتن حق خود از راه احترام گذاردن به حقوق ديگران آشنا كند.

وي افزود مشكل ديگر دموكراسي در ايران امر تعيين صلاحيت است كه در يك دموكراسي مسوليت تعيين صلاحيت‌هاي اصولي مانند سن، سواد، نداشتن پرونده و اين گونه مسائل به عهده نهادهاي دولتي است، ولي مسوليت تعيين صلاحيت سياسي با احزاب است. و تا وقتي كه ما مردم احزاب همه گير و واقعي را شكل ندهيم ، اين مشكل حل نخواهد شد.

اين استاد جغرافياي سياسي تصريح كرد: هويت ملي ما، بر خلاف تبليغات سوء دشمنان، بر اساس ترويج برابري و مساوات ميان شهروندان شكل گرفته است:
دادگري در ايران باستان و عدل در ايران عصر اسلام بهترين انگيزه‌هاي بشر دوستانه را براي تجلي دموكراسي در هويت ايراني فراهم كرده است.

منبع: ایرنا

 
شب زنده داري شيعيان مقيم لندن در شب ‪ ۲۱‬رمضان

رمضان و شب شهادت حضرت امام علي ( ع ) با حضور گسترده مسلمانان و بويژه شيعيان مقيم لندن در مركزاسلامي انگليس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در اين مراسم صدها تن از عاشقان امامت و ولايت از كشورهاي مختلف از جمله ايرانيان مقيم لندن شركت داشتند.

شركت‌كنندگان در اين مراسم معنوي كه پس از اقامه نماز جماعت و ضيافت افطار آغاز شد، تا نزديكي‌هاي سحر به راز و نياز با خداي متعال پرداختند و براي همه مومنان طلب آمرزش و موفقيت كردند.

از جمله برنامه‌هاي شب بيست و يكم رمضان در مركز اسلامي انگليس ، قرائت دعاي افتتاح ، دعاي جوشن كبير، دعاي ابوحمزه ثمالي و مراسم عزاداري با مداحي مداح اهل بيت حاج مرتضي طاهري بود.

همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين معزي رييس مركز اسلامي طي سخناني به تشريح گوشه‌هايي از زندگي پربركت مولاي متقيان حضرت علي (ع ) و فضايل شب قدر پرداخت .

آيين‌هاي مشابهي نيز شب گذشته در مجمع اسلامي لندن ، كانون توحيد و ديگر مراكز اسلامي و مساجد انگليس برگزار شد.

 

منبع: ایرنا

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدي > پايان >>

صفحه 6 از 6

حاضران در سایت

در حال حاضر 37 مهمان حضور دارند

برنامه های جانبی کانون


2017-10-22
بازديدها 289
2017-07-21
بازديدها 600
iii(2).jpg
بازديدها 1255
12345.jpg
بازديدها 1231
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 1265

مقالات


imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 8554
emam.jpg
دوشنبه, 27 مهر 1388
بازديدها 8929