جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


اخبار
یك كارشناس امورخاورمیانه: آل سعود و آل خلیفه دست نشانده آمریكا هستند

لندن - یك كارشناس امور خاورمیانه گفت: آل سعود و آل خلیفه دست نشانده های آمریكا در خاورمیانه هستند و عاملان كشتار مردم بحرین به شمار می روند.

1391/01/02 - 10:39

به گزارش ایرنا، 'زاید العیسی' كه به مناسبت سالگرد قیام مردم بحرین و در محل انجمن اسلامی دانشجویان لندن -كانون توحید- سخنرانی می كرد، افزود: قیام مردم بحرین قیامی علیه ظلم نظام حاكم و احیای استقلال و حاكمیت ملی آن كشور است.

وی اظهارداشت: كشور بحرین در حال حاضر پایگاه ناوگان پنجم آمریكا در خاورمیانه است و قطعا هر تصمیمی كه در آن كشور گرفته می شود با رضایت دولتمردان آمریكا است. بنابراین مسئولیّت سركوب و كشتار مردم انقلابی بحرین علاوه بر دولت آل خلیفه، بر عهده دولت آمریكا نیز می باشد.

آفای العیسی گفت: سال گذشته و بعد از بازدید 48 ساعته رابرت گیتس وزیر دفاع وقت آمریكا از بحرین بود كه سركوب مردم آن كشور با حمایت نیروهای نظامی آل سعود آغاز شد كه این نشانه ای واضح مبنی بر دست نشانده بودن نظام حكومتی آل خلیفه است.

این فعال حقوق بشر و كارشناس مسائل خاورمیانه ادعاهای برخی از مقامات بحرینی و سعودی مبنی بر دخالت ایران در امور بحرین را قویا رد كرد و افزود: هیچ مدرك و دلیلی دالّ بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در قیام مردم بحرین وجود ندارد و كمیسیون تحقیق بحرین موسوم به 'كمیسیون بسیونی' نیز اواخر سال گذشته میلادی در گزارش خود این موضوع را مورد تاكید قرار داد كه ادعای مداخله ایران بی اساس است.

وی تصریح كرد: قتل عام مردم بحرین به دست رژیم آل سعود و آل خلیفه متاسفانه به اسم دفاع از اهل تسنن انجام می شود كه هدف اصلی آن دامن زدن به اختلافات مذهبی، و فرقه ای جلوه دادن اعتراضات در بحرین است.

وی خاطر نشان كرد كه رژیم آل سعود، نظامی دیكتاتوری می باشد و بر اساس تفكر وهابی و سلفی تصمیم گیری می كند و از این نظر فرقی بین مسیحی، مسلمان، شیعه و سنّی قائل نیست و همانند القاعده عمل می كند.

وی برای اثبات دروغ بودن ادعای آل سعود در دفاع از اهل تسنن، به عدم حمایت دولت عربستان از مردم مظلوم غزه و یا حمایت این رژیم از دیكتاتورهای یمن (علی عبد الله صالح)، مصر (حسنی مبارك) و تونس (زین العابدین بن علی) در زمان سرنگونی دولت هایشان اشاره كرد.

آقای العیسی در ادامه سخنان خود از مواضع دوگانه و متناقض آمریكا نسبت به مسائل بحرین و سوریه انتقاد كرد و گفت: سفیر آمریكا در سوریه به خیابان می رود و در تظاهرات مخالفان شركت می كند و دولت متبوعش نیز از طریق شورای امنیت سازمان ملل بر سوریه اعمال فشار می كند و انواع تحریم ها را علیه آن كشور به مورد اجرا می گذارد.

''ولی در بحرین ما شاهد سكوت آمریكا هستیم و هیچ یك از مقامات آن كشور در قبال كشتار و شكنجه مردم بحرین عكس العملی از خود نشان نمی دهند و حتی حاضر به 'تهدید' لفظی رژیم آل خلیفه با تحریم اقتصادی نیز نمی باشند.''

وی در پایان با اشاره به نحوه پیشروی مقاومت مردم بحرین، اظهارداشت: اطلاع رسانی در مورد 'اشغال' بحرین توسط نیروهای آل سعود و پوشالی بودن حكومت دست نشانده آل خلیفه از نكاتی است كه باید بر آن تاكید كرد.

وی اضافه كرد كه اتحّاد مردم بحرین و شانه به شانه در كنار یكدیگر ایستادن آنان، زمینه ساز پیروزی این حركت صلح آمیز مردمی خواهد شد.

این فعال سیاسی در ادامه این نشست كه با حضور جمعی از دانشجویان و مسلمانان مقیم لندن برگزار شد، به سوالات حاضران پاسخ داد. 

 
انجمن اسلامی دانشجویان لندن از خدمات رایزن فرهنگی كشورمان تقدیر كرد

تهران - انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در لندن(كانون توحید) از خدمات و تلاش های دكتر علی محمد حلمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی .ایران در انگلیس تقدیر كرد

1391/01/02 - 10:39 

به گزارش ایرنا به نقل از كانون توحید، دكتر حلمی در این مراسم كه با حضور تعدادی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان لندن برگزار شد، با اشاره به فعالیت های انجام شده در دوران حضورش در انگلیس، همكاری بین انجمن های اسلامی دانشجویی با رایزنی های فرهنگی ایران در خارج از كشور را فرصتی استثنایی برای معرفی فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی در جوامع غربی دانست.

وی گفت: حضور دانشجویان ایرانی در خارج از كشور، عامل موثری در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود.

وی با اشاره به حساسیت های موجود در انگلیس، از فعالیت های موثر انجمن اسلامی دانشجویان لندن تقدیر كرد.

در ادامه این مراسم، آقای 'بشیر بی آزار'، به نمایندگی از انجمن اسلامی دانشجویان لندن ضمن تشكر از اقدامات دكتر حلمی، دوران حضور وی به عنوان رایزن فرهنگی ایران در لندن را درخشان ترین و موثرترین دوره اثرگذاری فرهنگی ایران در انگلیس توصیف كرد.

وی گفت: همكاری های دلسوزانه و نگرش انقلابی رایزن فرهنگی ایران در طول نزدیك به شش سال حضور در انگلیس با مجموعه انجمن های اسلامی دانشجویی در این كشور، به شناخت و گسترش فرهنگ اصیل ایرانی در جامعه دانشجویی و فرهنگی انگلیس انجامیده است.

آقای بی آزار در ادامه با اشاره به اقدام اخیر دولت انگلیس در تعطیل كردن سفارت و نمایندگی فرهنگی كشورمان، خواستار تداوم همكاری های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مجموعه انجمن های اسلامی دانشجویان در انگلیس شد.

در پایان این مراسم لوح تقدیر انجمن اسلامی دانشجویان لندن(كانون توحید) به رایزن فرهنگی ایران در انگلیس اهدا شد.

دولت انگلیس آذرماه سال جاری، ضمن تعطیل كردن سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لندن، تمام دیپلماتهای ایرانی را اخراج كرد و از آن تاریخ به بعد، مشكلات فراوانی برای ایرانیان و دانشجویان ایرانی مقیم این كشور در زمینه های مختلف از جمله دریافت خدمات كنسولی و حقوقی به وجود آمده است.

 

منبع: ایرنا

 

 
ملت ایران حمله به سفارت كشورمان در لندن در سال 1359 را فراموش نمی كند

 

لندن – دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در لندن گفت: دولت انگلیس با موضع گیری انفعالی و شتابزده خود در قبال حادثه روز سه شنبه نشان داد كه حمله به سفارت ایران در لندن در سال 1359(1980) و گروگانگیری دیپلمات های ایرانی را فراموش كرده است.

'بشير بي آزار' روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا تاكيد كرد: اما مردم ايران جنايات صورت گرفته در حادثه گروگانگيري در سفارت كشورمان در لندن را هرگز فراموش نمي كنند.

وي گفت: در جريان حمله به سفارت جمهوري اسلامي در لندن، دو نفر از اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان لندن كه همزمان در سفارت جمهوري اسلامي ايران نيز اشتغال داشتند، به شكل مظلومانه اي شهيد شدند. شهيد عباس لواساني، وابسته مطبوعاتي سفارت و شهيد علي اكبر صمد زاده، دو ديپلماتي بودند كه در اين حمله، به شهادت رسيدند. تنها عامل زنده اين جنايت نيز بعد از گذراندن دوران حبس، از زندان انگليس آزاد شد.

وي افزود: اين در حالي است كه طبق شواهد متعدد، دولت و پليس انگليس از قبل در جريان حمله به سفارت ايران قرار داشتند و از بروز آن جلوگيري نكردند.

آقاي 'بي آزار' اظهارداشت: در جريان اشغال سفارت كشورمان در لندن هيچ سازمان بين‌المللي نه تنها اين اقدام ضد حقوق‌بشري و وحشيانه را محكوم نكرد بلكه سال‌ها اعتراض و پيگيري ايران نيز به هيچ نتيجه‌اي نرسيد و هيچ بيانيه‌اي توسط شوراي امنيت پيرامون محكوميت اين جنايت صادر نشد.

وي سپس به سياست ها و مواضع خصمانه و مداخله جويانه دولت انگليس در قبال كشورهاي مختلف و از جمله جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد و گفت: اگر دولت انگليس در اين ابعاد وسيع، مقررات و قوانين بين المللي را زير پا نمي گذاشت و از ابزار زور و تهديد عليه ملت ايران استفاده نمي كرد، شاهد بروز اين گونه رفتارهاي احساسي از طرف گروهي از دانشجويان ايراني نبوديم.

دبير سابق انجمن اسلامي دانشجويان ايراني در لندن، ضمن محكوم كردن اقدامات دولت انگليس عليه ملت ايران، كينه و دشمني اين كشور با ايران را منحصر به سالهاي اخير ندانست و افزود: با نگاهي به تاريخ كشورمان، روشن مي شود كه دولت انگليس در تمام حوادث دهه هاي اخير بر ضد ملت و منافع ملي ايران، در صف اول قرار داشته است.

وي رفتار تعدادي از معترضان ايراني در روز سه شنبه در مقابل سفارت انگليس در تهران را از نظر قواعد بين المللي و حقوقي، غيرقابل پذيرش خواند ولي در عين حال ريشه بروز اين گونه رفتارها را عملكرد خود دولت انگليس دانست.

وي گفت: كداميك از رفتارها و جنايت هاي دولت انگليس در لشگركشي به كشورهاي ديگر و قتل عام گسترده مردم بي دفاع آن كشورها، مديريت و اجراي كودتا در كشورهاي مستقل، تحريم گسترده ملت ها بدون مبنا و دليل حقوقي و منطقي و... عقلاني است كه از رفتار احساسي عده اي از معترضان خشمگين، چنين برآشفته شده است؟

ويليام هيگ وزير خارجه انگليس روز گذشته دستور تعطيلي سفارت جمهوري اسلامي ايران در لندن را صادر كرد و از همه ديپلمات هاي كشورمان خواست ظرف 48 ساعت خاك اين كشور را ترك كنند.

دبير سابق انجمن اسلامي دانشجويان ايراني در لندن در ادامه با اشاره به وضع تحريم هاي گسترده و يكجانبه دولت انگليس عليه ملت ايران، افزود: بر اساس كدام منطق و عقلانيتي مي توان تحريم دارو و قطعات هواپيما و ... را كه مستقيماً با جان مردم بي گناه سر و كار دارد پذيرفت؟ با چه منطق و عقلانيتي مي توان حمله به خاك كشورهاي ديگر و قتل عام مردم غيرنظامي را با بهانه هاي واهي چون مبارزه با تروريسم و وجود سلاح هاي كشتار جمعي پذيرفت؟ ولي رفتار احساسي چند جوان دانشجو را به شديدترين شكل ممكن، غير قابل تحمل دانست.

بشير بي آزار در ادامه اظهارداشت: دولت انگليس به عنوان سردمدار اعمال فشار جهاني عليه ايران، از مدتي قبل به بهانه هاي مختلف چون مساله انرژي اتمي، حقوق بشر و يا سناريو هاي مضحكي چون طرح ترور سفير عربستان در آمريكا، با جديت بيشتري به دنبال رويارويي با ايران به عنوان يك قدرت تاثيرگذار منطقه اي و جهاني بود و حادثه اخير فقط بهانه اي به بهانه هاي آنها اضافه كرد وگرنه تغييري در اصل قضيه ايجاد نكرده است.

منبع: ایرنا 

 

 
انقلاب اسلامی ایران بزرگترین لطمه را به دولت های غربی وارد كرد

یك استاد ایرانی مقیم انگلیس:

انقلاب اسلامی ایران بزرگترین لطمه را به دولت های غربی وارد كرد

لندن - یك استاد ایرانی و فعال ضدجنگ مقیم انگلیس گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، بزرگترین لطمه و خسارت را به دولت های استعمارگر غربی وارد كرد.

به گزارش ایرنا، دكتر 'عباس عدالت' استاد دانشگاه 'امپریال كالج' و بنیانگذار سازمان بین المللی و غیردولتی 'مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران(كاسمی)' افزود: لطمه ای كه انقلاب اسلامی ایران به دولت های غربی وارد كرد، در طول تاریخ استعمارگری آنها، بی سابقه بود.

وی اظهارداشت: به همین دلیل، از همان روزهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی، استعمارگران به هر وسیله ای برای به شكست كشاندن این انقلاب متوسل شدند؛ از تحریك و تجهیز صدام در هشت سال تجاوز نظامی به ایران گرفته تا اعمال انواع فشارها و تحریم های اقتصادی، سیاسی و نظامی.

دكتر عدالت گفت: غربی ها در طرح نهایی خود در صدد جبران خسارت بزرگی كه با وقوع انقلاب اسلامی ایران به منافع استعماری آنها در منطقه و جهان وارد شده، هستند و در این طرح، هدف نهایی آنها، تغییر نظام در ایران است.

وی كه در محل انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم لندن - كانون توحید - و درباره روابط ایران و انگلیس سخنرانی می كرد، افزود: از سال 2005 میلادی، از طرف دولت های غربی، به خصوص آمریكا، انگلیس و فرانسه، و تحت تاثیر لابی های رژیم صهیونیستی، فشار بی سابقه ای علیه جمهوری اسلامی ایران در تمام جنبه ها، اعمال شده است.

دكتر عدالت شرایط كنونی ایران را در منطقه و جهان 'بسیار حساس' توصیف كرد و گفت: از شش سال پیش، جنگی همه جانبه علیه ایران از طرف دولت های استعمارگر غربی آغاز شده و این جنگ، با اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، وارد مرحله جدیدی شده است.

وی با اشاره به برخی اسناد منتشر شده دولت آمریكا، اظهارداشت: طبق اسناد دولت آمریكا، دولت های غربی به سركردگی انگلیس، از مدتها قبل با هدف منزوی كردن ایران و پیشبرد برنامه های از قبل طراحی شده خود به دنبال قطع رابطه دیپلماتیك با ایران بودند و حوادث اخیر سفارت انگلیس در تهران، فقط بهانه ای بود كه برنامه های خود را اجرایی كنند.

این استاد دانشگاه، در ادامه سخنان خود، با اشاره به تشابهات حوادث سال های اخیر با آنچه كه در زمان ملی شدن صنعت نفت روی داد، گفت: آنچه امروز توسط دولت های غربی علیه ایران و نظام جمهوری اسلامی پیگیری می شود، با عملكرد آنها در 60 سال پیش، شباهت های متعددی دارد.

'در زمانی كه دكتر مصدق، با طرح ملی شدن صنعت نفت ایران، منافع آنها را با خطر مواجه كرد، سیاست مشابهی علیه او اتخاذ شد. از تبلیغات گسترده علیه ایران و حكومت وقت آن تا تحریم اقتصادی و تحریم نفت ایران و نهایتاً كودتای 28 مرداد. همین روال با شباهت های بسیار زیادی، هم اكنون نیز در حال اجراست با این تفاوت كه اگر در آن زمان، انگلیس به بهانه جلوگیری از خطر گسترش كمونیسم، حمایت متحدان خود در مقابله با ایران را جلب می كرد، امروز برنامه هسته ای ایران را بهانه ای برای جلب همكاری و پشتیبانی آنها قرار داده است.'

وی برنامه فعلی دولت های غربی علیه ایران را تعقیب مسیر تضعیف نظام از درون دانست و افزود: آمریكایی ها ترجیح می دهند كه بدون وارد شدن به جنگ نظامی علیه ایران كه قطعا هزینه های زیادی به آنها تحمیل خواهد كرد، به اهداف خود در تغییر حاكمیت ایران دست پیدا كنند و در همین راستا، ایجاد تفرقه و آشوب های داخلی را در دستور كار خود قرار داده اند.

دكتر عدالت با اشاره به دستور باراك اوباما در سال 2010 مبنی بر كمك همه جانبه ارتش و سرویس اطلاعاتی آمریكا به مخالفان نظام جمهوری اسلامی در داخل ایران، تاكید كرد: اوباما به رغم شعارها و تبلیغات انتخاباتی خود، نه تنها از ادامه یافتن كمك 400 میلیون دلاری كه از زمان بوش برای حمایت از گروهك های تروریستی نظیر مجاهدین خلق(منافقین)، پژاك و جند الله(گروهك ریگی) در نظر گرفته شده بود، جلوگیری نكرد، بلكه با دستور مستقیمی كه در سال 2010 صادر كرد، عملاً نشان داد كه در مقابله با نظام جمهوری اسلامی، هیچ تفاوتی بین روسای جمهوری آمریكا وجود ندارد.

این استاد دانشگاه و فعال ضدجنگ در ادامه این نشست كه با حضور جمعی از دانشجویان و ایرانیان مقیم لندن برگزار شد، به سوالات حاضران پاسخ داد.

منبع: ایرنا/

 
حداد عادل: در جهان امروز وحدت براي مسلمانان امري ضروري است

لندن - دكتر غلامعلي حداد عادل نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي شنبه شب طي سخناني در كانون توحيد لندن با تشريح برخي شرايط نيل به وحدت، تصريح كرد: در جهان امروز ايجاد و تقويت وحدت اسلامي از ضروريات مسلمانان است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، رييس سابق مجلس شوراي اسلامي كه به مناسبت هفته وحدت و در جمع دانشجويان و ايرانيان مقيم لندن سخنراني مي‌كرد، با تاكيد بر اينكه وحدت هم شعار و هم ضرورت است، گفت: منظور از وحدت اتحاد بوده و معناي آن اين است كه يك اختلافي وجود دارد كه بايد كنار گذاشته شود چون اگر اختلافي وجود نداشته باشد وحدت وجود ندارد.

وي افزود: در مساله وحدت همچنين بايد توجه داشت هرجا كه اختلافي وجود دارد و ما دعوت به وحدت مي‌كنيم اين دعوت همواره براي رسيدن به يك هدف است چون اگر هدف وجود نداشته باشد نيازي هم به وحدت نيست.

رييس فرهنگستان زبان و ادب پارسي ادامه داد: نكته ديگر اين است كه هرچه هدف مهمتر و ضروري تر باشد وحدت نيز ضرورت بيشتري پيدا كرده و نيازمند استواري بيشتري است چون اهميت هدف باعث اتحاد بيشتر مي‌شود.

دكتر حداد عادل گفت: همچنين بايد توجه داشت براي رسيدن به وحدت بايد بهايي پرداخته شود و طرفين حامي وحدت هركدام بايد از يك سري از خواسته هاي خود بگذرند چون گذشت لازمه وحدت است.

وي افزود: همچنين اگر بنا باشد جمعي كه اختلاف سليقه و منافع دارند وحدت پيدا كنند نبايد ديگر به مسائل اختلاف برانگيز اهميت بدهند و اختلافات را بار ديگر دامن بزنند.

رييس سابق مجلس شوراي اسلامي در ادامه در توضيح ضرورت وحدت اسلامي در جهان كنوني گفت: ما با نگاه كوتاهي به قرن بيستم در مي‌يابيم كه اين قرن از ابتدا تا سال ‪ ۱۹۸۰‬كه دوران پيروزي انقلاب اسلامي بود به نوعي دوران ناكامي مسلمانان محسوب مي‌شود كه مسائلي مانند از هم پاشيدگي حكومت عثماني، سركوب هويتي مسلمانان قفقاز در دوران حاكميت كمونيسم شوروي سابق و تشكيل رژيم اسراييل از نشانه‌هاي آن است.

دكتر حداد عادل افزود: واقعيت اين است كه ‪ ۱/۵‬ميليارد مسلمان ساكن در جهان، امروز به هيچ وجه از جايگاهي كه شايسته آنان بوده و تاثير تعيين كننده‌اي در سطح جهان داشته باشد، برخوردار نيستند كه مثال آن نيز فاجعه بوسني و هرزگوين است، بطوري كه مي‌بينيم بسياري از مناطق ديگر براي خود كشور تشكيل دادند اما تا مسلمانان بوسني خواستند كشور خود را تشكيل دهند هدف كشتار و سركوب قرار گرفتند و كشورهاي اسلامي نيز تنها به سخن گفتن درباره اين حادثه پرداختند زيرا نمي‌توانستند اقدامي انجام دهند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين واقعيات تلخ كه باعث ناكامي مسلمانان شده ايجاب مي‌كند مسلمانان با بيدار شدن با يكديگر متحد شده و هويت اسلامي خود را مجددا احراز كنند.

دكتر حداد عادل گفت: در عين حال بايد توجه داشت روند شكست‌هاي پي در پي مسلمانان با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران تغيير كرد و مسلمانان اين خبر خوش را شنيدند كه دولتي به نام اسلام تشكيل شده است و اين آغاز بيداري مسلمانان بود.

وي افزود: هدف ما بايد رسيدن به هويت اسلامي و زندگي اجتماعي اسلامي باشد اما در عين حال بايد توجه داشت خيلي‌ها با نيل ما به اين هدف مخالف بوده و مي‌گويند اين خطرناك است و شما نبايد از زندگي اجتماعي اسلامي برخوردار باشيد.

نماينده مردم تهران تصريح كرد: آنچه ما هم اكنون شاهد آن هستيم اين است كه جهان اسلام پس از اين ناكامي‌ها انگار از خواب بيدار شده است و مي خواهد موضع بگيرد كه اين خصوصا در نسل جوان بسيار آشكار است.

رييس سابق مجلس گفت: اوج اين بيداري و زندگي اجتماعي اسلامي رسيدن به يك تمدن اسلامي است و حكومت اسلامي نيز لازمه رسيدن به تمدن اسلامي است كه اين درد همه مسلمانان بوده و به شيعه و سني بودن بستگي ندارد.

وي افزود: ما بايد براي رسيدن به اين هدف بهايي را پرداخته و اختلافات را كنار بگذاريم چراكه تاريخچه انقلاب اسلامي نشان مي‌دهد پيروزي اين انقلاب نتيجه وحدت ديني مردم حول اعتقادات شان و رهبري ديني بود.

رييس فرهنگستان زبان و ادب پارسي اظهارداشت: هم ما و هم دشمنان ما اين نيروي وحدت را ديده‌ايم و به همين دليل است كه دشمنان ما هم اكنون در صد ايجاد اختلاف با استفاده از مذهب هستند كه اين پديده خصوصا در ‪ ۳۰‬سال پس از انقلاب كاملا مشهود بوده و گسترش درگيري شيعه و سني در پاكستان و عراق نيز نمونه‌اي از اين توطئه دشمن است.

دكتر حداد عادل گفت: ما در كشور خودمان نيز نمونه‌هايي از اين تلاش ها براي دامن زدن به اختلافات را مشاهده مي‌كنيم بطوري كه من مدتي پيش شاهد نوشته‌هاي توهين آميزي نسبت به مقدسات شيعه در برخي خيابانهاي تهران و قم بودم كه اين نمونه‌اي از تلاش دشمنان است.

وي افزود: ما در جهان امروز شاهد دو جريان متضاد هستيم كه يكي وحدت آفرين بوده و براي رسيدن به هويت و تمدن اسلامي تلاش مي‌كند و يكي نيز براي خنثي كردن اين هدف در حال توطئه كردن است كه البته اين خيلي هم محرمانه نبوده و طبيعي است كه دشمنان ما در صدد دنبال كردن چنين سياستي باشند.

رييس سابق مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ما بايد در پرداختن به مساله وحدت به نظر حضرت امام(ره) درباره اين مساله توجه كنيم كه طي سخناني درباره عملكرد حجاج در سفر حج اعلام كردند انجام هر عملي كه مغاير با وحدت باشد حرام است كه نظر مقام معظم رهبري نيز همين است.

دكتر حداد عادل گفت: امروزه مساله شيعه و سني براي ما در اداره كشور مهم نيست بطوري كه يكي از اهداف و برنامه‌هاي ما در حال حاضر پيشرفت برنامه هاي عمراني در سيستان و بلوچستان است و ما خدمات زيادي در اين منطقه انجام داده ايم.

وي افزود: روش ما در داخل كشور بسيار مشخص است و گرچه ممكن است برخي جريانات و مسوولان اشتباهي نيز داشته باشند اما نگاه حاكم بر كشور اين است كه شيعه و سني بايد با وحدت در داخل كشور زندگي كنند.

نماينده مردم تهران اظهارداشت: سياست ما در خارج از كشور نيز بسيار آشكار بوده و يك نمونه از روش و رفتار جمهوري اسلامي در ايجاد وحدت، موضعگيري هاي ما در برابر حماس و حزب الله است كه ما از هردوي آنها حمايت مي‌كنيم چون هردو در راستاي هدف اسلامي تلاش مي‌كنند.

دكتر حداد عادل گفت: امروز هيچ كس در ايران در مساله مقاومت اسلامي تفاوتي ميان حزب الله و حماس قائل نيست كه اين نشانه‌اي از سياست كشور ما در گسترش دادن وحدت بوده و نشان مي‌دهد وحدت امروه براي ما هم ضرورت است و هم شعار.

وي افزود: ما بايد اين فرصت را كه بر اثر پيروزي انقلاب اسلامي ايجاد شده مغتنم بشماريم و از هر كاري كه مانع از وحدت مي‌شود اجتناب كنيم چراكه علاوه بر دشمنان برخي دوستان نادان هم با رفتار خود اين وحدت را تخريب مي كنند درحالي كه ما بايد دشمني‌ها را به دوستي تبديل كنيم.

رييس فرهنگستان زبان و ادب پارسي ادامه داد: ما در داخل ايران خوشبختانه بحراني تحت عنوان شيعه و سني نداريم و اگر اتفاقات نادري هم وجود داشته باشد چشم انداز عمومي نه تنها بحراني نيست بلكه چشم اندازي از برادري و اتحاد است.

دكتر حداد عادل در پايان سخنراني خود به سوالات حاضران پاسخ داد. وي در پاسخ به سوالي درباره تحت الشعاع قرار گرفتن فرهنگ ايراني در صورت گسترش فرهنگ اسلامي گفت: در ايران تقابل ميان هويت ملي و ديني در طي تاريخ از ميان رفته است و اين سوال كه ايراني هستي و يا مسلمان، هيچگاه در ايران شكل نگرفته است و اين تنها برخي توطئه‌ها و كليشه‌هاي دشمنان و حاميان شاه است كه پس از فرار از ايران به اين دليل كه نمي‌توانستند بگويند ما به دليل نوكري شاه از ايران فرار كرده‌ايم همگي ايران دوست شده و مدعي شدند اين حكومت آمده تا ايران را نابود و اسلام را جايگزين آن كند.

دكتر حداد عادل در پايان گفت: اسلام عقيده ما و ايران علاقه ما است و اين دو هيچ منافاتي با يكديگر ندارند و ما بايد همچنين توجه داشته باشيم هرگاه دين از دولت و دولت از دين در ايران پشتيباني كرده‌اند ايران پيشرفت كرده است و چنين تقابلي هم اكنون وجود ندارد.

پرفسور عباس عدالت استاد دانشگاه امپريال كالج لندن نيز ديگر سخنران نشست ديشب كانون توحيد لندن بود كه درباره ريشه‌هاي شكوفايي و زوال تمدن اسلامي - ايراني در پرتو يافته‌هاي جديد تاريخي سخنراني كرد.

وي گفت: در قرون سوم تا پنجم هجري (نهم تا يازدهم ميلادي)، جامعه اسلامي در خاورميانه، آسياي مركزي، شمال آفريقا و اندلس (اسپانيا) شاهد يكي از درخشانترين شكوفايي‌هاي فرهنگي، فلسفي و علمي تاريخ بشر بود كه تحرك ناشي از آن تا قرن نهم هجري (پانزدهم ميلادي) ادامه داشت و پايه رنسانس در اروپا و در نتيجه شالوده تمدن امروزي غرب قرار گرفت.

وي افزود: شاخه‌هاي جديد دانش چون جبر، مثلثات و رياضيات و نجوم محاسباتي و همچنين فلسفه خردگرايي و روش علمي در فيزيك، شيمي و طب در اين دوران تمدن طلايي توسط مشاهيري چون خوارزمي، رازي، ابن هيثم ، فارابي،ابن سينا، بيروني و ابن رشد پي ريزي شد.

وي افزود: در يكي دو سال گذشته فهم ما ازتحولاتي در تاريخ كه اين دوران را بوجود آورد بطور كيفي افزايش يافته است. يافته‌هاي جديد ريجارد بولت، استاد دانشگاه كلمبيا، براي اولين بارپايه‌هاي اقتصادي اين شكوفايي كم نظير را براساس اسناد تاريخي روشن كرده است. اين اسناد نشان مي‌دهند كه كشت پنيه و رشد صنعت كتان و نساجي در ايران از نيمه دوم قرن دوم تا پايان قرن چهارم (؟؟؟ تا ؟؟؟؟ ميلادي) مهمترين عامل اقتصادي شكوفايي تمدن طلايي بوده است كه تكامل آن پس از حدود ‪ ۲۵۰‬سال در اثرسرماي شديدي كه ‪ ۱۳۰‬سال كل قاره را در بر مي‌گيرد منهدم گشت.

پرفسور عدالت در ادامه به تشريح اين يافته‌هاي جديد و تشابهات و تفاوتهاي دوره تمدن طلايي اسلامي-ايراني با دوران انقلاب صنعتي در انگلستان (؟؟؟؟تا ؟؟؟؟ ميلادي) پرداخت و سپس براساس نظريه موسوم به فاجعه زدگي مغول توضيح داد كه چرا پس از بازگشت شرايط مطلوب اقليمي و حتي در دوران رشد چشمگير اقتصادي در زمان شاه عباس صفوي، شكوفايي فرهنگي، فلسفي و علمي دوران طلايي ديگر هرگز تكرار نشد.

 

منبع: ایرنا

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدي > پايان >>

صفحه 5 از 6

حاضران در سایت

در حال حاضر 48 مهمان حضور دارند

برنامه های جانبی کانون


2017-10-22
بازديدها 289
2017-07-21
بازديدها 603
iii(2).jpg
بازديدها 1256
12345.jpg
بازديدها 1231
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 1265

مقالات


imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 8555
emam.jpg
دوشنبه, 27 مهر 1388
بازديدها 8930