جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


اخبار
بررسی موضوع هسته ای در كانون توحید لندن
'ایران و غرب می توانند اختلافات خود را از طریق مذاكره حل و فصل كنند'

لندن - انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم لندن (كانون توحید) در آستانه برگزاری دور جدید مذاكرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 میزبان تعدادی از كارشناسان و تحلیلگران ارشد سیاسی برای بررسی موضوع هسته ای ایران بود.

1391/01/12 - 00:32

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نشست عمومی كه چهارشنبه شب برگزار شد، لرد 'دیوید هنی' عضو مجلس اعیان و نماینده پیشین انگلیس در سازمان ملل، 'پیتر جنكینز' نماینده پیشین انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی، دكتر 'عباس عدالت' استاد دانشگاه امپریال كالج لندن و رییس سازمان غیردولتی 'مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران(كاسمی)' و 'پل اینگرام' مدیر اجرایی موسسه پژوهشی 'بیسیك' حضور داشتند.

آقای اینگرام كه مسئولیت اداره این میزگرد كارشناسی را برعهده داشت با اشاره به توافق ایران و گروه 1+5 برای از سرگیری مذاكرات در آینده نزدیك، ابراز امیدواری كرد كه این مذاكرات ثمربخش باشد و به تلطیف فضای موجود و كاهش تنش كمك كند.

وی گفت: برای رسیدن به توافق قابل قبول، دو طرف باید به دور از جنجال های تبلیغاتی و بر اساس واقعیات موجود به بررسی مسائل بپردازند و آمادگی لازم را برای نشان دادن انعطاف داشته باشند.

لرد هنی نیز در این نشست كه با حضور جمعی از دانشجویان و علاقه مندان به مباحث سیاسی برگزار شد، گفت: فعالیت های هسته ای ایران باید تحت نظارت كامل بین المللی انجام شود و آن كشور به مسئولیت ها و تعهدات خود عمل كند. البته عمل به تعهدات به منظور خوشایند گروه 1+5 نیست، بلكه در اجرای مقررات و قوانین بین المللی است.

وی افزود: غرب بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل خواستار تعلیق غنی سازی اورانیوم توسط ایران و حتی خروج موقت اورانیوم غنی شده از ایران است هرچند كه تلاش ها در این زمینه تاكنون ناكام مانده است.

این عضو مجلس اعیان انگلیس اظهارداشت: حل كامل موضوع هسته ای ایران نیاز به مذاكرات جامع و طولانی تر دارد و باید تلاش شود مذاكرات آتی نیز با اقدامات اعتماد ساز طرفین زمینه ای را برای حل جامع این موضوع فراهم كند.

وی گفت: موضوع هسته ای ایران جنبه های متعددی دارد كه برای حل كامل آن لازم است اقدامات طرفین در درازمدت از اعتماد سازی فراتر برود.

وی اظهارداشت: این اقدامات می تواند شامل درخواست های اولیه شورای امنیت مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم توسط ایران و یا كنترل بین المللی تاسیسات غنی سازی ایران و همچنین تایید و اجرای پروتكل های الحاقی پیمان عدم اشاعه هسته ای باشد تا بر اساس آنها آژانس بتواند دسترسی كامل و آزادانه به همه تاسیسات هسته ای ایران داشته باشد.

'از طرف دیگر برای حل نهایی موضوع شاید لازم باشد كه ایران به عضویت سازمان تجارت جهانی درآید و در ترتیبات امنیتی منطقه نیز حضور فعالی داشته باشد. همچنین طبیعی است كه هر راه حل نهایی باید به لغو همه تحریم های غرب علیه ایران منجر شود. البته اقدامات اعتماد ساز هم می تواند به نرمتر شدن تحریم ها منتهی شود.'

لرد هنی افزود: طبیعی است كه دستیابی به هم این خواسته ها آسان نخواهد بود اما ما نباید از پیگیری این مسائل و اتخاذ این رویكرد مهم برای حل نهایی موضوع هسته ای ایران ناامید شویم، چرا كه مطمئنا این بهتر از راه حل های جایگزین خواهد بود كه به نظر من برای همه و از جمله ایران بسیار ناخوشایند خواهد بود.

وی اظهارداشت: من امیدوارم كه در مذاكرات آتی ایران و گروه 1+5 شاهد حركت به سمت حل نهایی این موضوع باشیم.

بر اساس گزاش منابع خبری مذاكرات ایران و گروه 1+5 در اواخر فروردین ماه برگزار خواهد شد.

این دیپلمات اسبق انگلیس در مورد تحریم های اعمال شده علیه ایران نیز گفت: من فكر می كنم تحریم ها در واقع آثار یك مشكل بزرگتر هستند كه من از آن به عنوان میراث دیرینه اشتباهات جهان خارج و ایران یاد می كنم. لازم است كه اكنون در مسیری كاملا متفاوت حركت كنیم كه منافع زیادی برای همه از جمله ایران خواهد داشت.

وی در مورد برخوردهای دوگانه كشورهای غربی با موضوع هسته ای ایران و نادیده گرفتن زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی مدعی شد كه این دو موضوع با هم متفاوت است و باید از منظری جداگانه بررسی شود.

وی گفت: كشورهای مثل هند، پاكستان و اسراییل كه پیمان عدم اشاعه هسته ای را امضاء نكرده اند وضعیت شان با ایران كه متعهد به این پیمان است فرق می كند.

این عضو مجلس اعیان انگلیس در این زمینه با سوالات متعددی از سوی حاضران در جلسه مواجه شد كه این منطق را غیرعادلانه می دانستند و معتقد بودند چنین برخورد دوگانه ای باعث می شود كه كشورهای مسئولیت پذیر هم به خروج از پیمان عدم اشاعه هسته ای تشویق شوند تا بتوانند برنامه های خود را بدون فشارهای خارجی و نظارت های بین المللی پیش ببرند.

آقای هنی همچنین از طرح خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای استقبال كرد ولی در عین حال اعتراف كرد كه بعید است رژیم اسراییل بصورت واقعی تن به اجرای این طرح و خلع سلاح هسته ای بدهد.

دكتر عباس عدالت بنیانگذار و رییس سازمان غیردولتی و بین المللی 'مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران' سخنران بعدی این میزگرد بود كه گفت: باید بدانیم كه اكثریت قاطع مرم ایران از فعالیت های صلح آمیز هسته ای كشورشان حمایت و تحریم های غرب را محكوم می كنند.

وی افزود: همچنین اكثر مردم در جهان عرب از برنامه هسته ای ایران حمایت می كنند و این موضوع در تحقیق اخیر دانشگاه مریلند آمریكا نیز تایید شده است. از سوی دیگر جنبش عدم تعهد كه متشكل از 118 كشور جهان است، دیدگاه مشابهی نسبت به فعالیت های هسته ای ایران دارد.

'بنابراین از نظر حمایت از برنامه هسته ای ایران، می توان گفت كه ایران از حمایت واقعی بین المللی برخوردار است و از این نظر در واقع آمریكا، اسراییل و متحدان اروپایی آنها منزوی شده اند. این انزوا بویژه پس از اصرار غیرمنظقی بر تعلیق غنی سازی اورانیوم و نادیده گرفتن حقوق قانونی ایران بیشتر هم شده است.'

آقای عدالت با منافقانه و تبعیض آمیز خواندن برخورد كشورهای غربی با برنامه هسته ای ایران، گفت: آمریكا و اسراییل به دنبال تغییر نظام اسلامی در ایران هستند و از موضوع هسته ای به عنوان یك بهانه برای رسیدن به این هدف خود سوءاستفاده می كنند.

وی در این زمینه به اظهارنظرهایی از محمد البرادعی مدیركل سابق آژانس و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری منتخب روسیه اشاره كرد كه گفته اند آمریكا به دنبال حل موضوع هسته ای ایران از طریق مذاكرات سیاسی نیست و به دنبال تغییر رژیم در ایران است.

وی گفت: تحریم های یكجانبه اخیر علیه بانك مركزی و صنایع نفت ایران در واقع نوعی اقدام جنگی علیه ایران به شمار می رود كه بیشتر از همه به مردم عادی آسیب می زند.

این استاد ایرانی دانشگاه امپریال كالج لندن در عین حال تاكید كرد: این تحریم ها به دلیل حمایت قاطعانه مردم ایران از برنامه هسته ای، هرگز نمی تواند كارساز باشد و كشور را به زانو درآورد.

وی اظهارداشت: مردم ایران طی سه دهه گذشته هدف انواع تحریم ها و تهدیدات قرار داشته اند و هشت سال نیز درگیر جنگ تحمیلی از سوی رژیم عراق بوده اند و با موفقیت همه این سختی ها را پشت سر گذاشته اند.

'هیج یك از این اقدامات خصمانه نمی تواند مردم ایران را تسلیم خواسته های قدرت های بزرگ كند. ملت ایران از حقوق مشروع و مسلم خود دست بر نمی دارد چرا كه بر اساس پیمان عدم اشاعه هسته ای ایران حق برخورداری كامل از فناوری صلح آمیز هسته ای را دارد.'

وی تاكید كرد: اگر غرب فكر می كند كه می تواند مردم ایران را تسلیم و تحقیر كند سخت در اشتباه است و هرگز در این راه موفق نخواهد شد.

این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود خاطر نشان كرد كه سیاست خصمانه آمریكا و غرب علیه ایران در واقع در تداوم سیاست های جنگ طلبانه و اشغالگرانه در عراق و افغانستان است. نئومحافظه كاران و لابی های اسراییلی پشت سر این سیاست ها هستند.

وی افزود: متاسفانه بخش های میانه رو در حكومت های غربی نیز تحت تاثیر این لابی ها و لفاظی و تبلیغات جنگی آنها قرار گرفته اند و به همین دلیل برخی از آنها سیاست تحریم و تهدید ایران را پذیرفته اند.

آقای عدالت با اشاره به حوادث مربوط به ملی شدن صنعت نفت ایران و كودتای انگلیسی- آمریكایی 28 مرداد علیه دولت دكتر مصدق گفت: در آن سال ها نیز دولت انگلیس ایران را تهدیدی برای امنیت بین المللی معرفی كرده و تحریم های نفتی و اقتصادی را علیه ملت ایران وضع كرده بود. اكنون نیز ادعاهای مشابهی را مطرح می كنند در حالی كه ایران هرگز تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای نبوده و نیست.

وی افزود: تهدید واقعی در منطقه خاورمیانه، اسراییل و آمریكا هستند و نه ایران. ایران طی 250 سال گذشته نه هرگز كشوری را تهدید كرده و نه به كشوری حمله كرده است ولی رژیم اسراییل طی 60 سال گذشته شش بار اقدام به جنگ و تجاوز كرده و هرگز نیز مورد بازخواست و تنبیه قرار نگرفته است.

رییس سازمان 'مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران' اظهارداشت: اسراییل به كمك انگلیس، فرانسه و آمریكا سلاح هسته ای تولید و انبار كرده و بیش از 50 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه 487 را در مورد ضرورت بازرسی از تاسیسات هسته ای نقض كرده است. اسراییل همچنین از سلاح های كشتار جمعی و ممنوعه علیه كشورهای همسایه و مردم فلسطین استفاده كرده است.

وی با اشاره به مذاكرات هسته ای پش رو، گفت: راهبرد كنونی غرب در مقابل ایران محكوم به شكست است و در واقع یك راهبرد باخت- باخت می باشد. آمریكا با تعقیب سیاست تحریم و تهدید بیش از پیش نفوذ خود را در منطقه از دست می دهد. اكثر مردم در منطقه از سیاست ایران حمایت می كنند.

وی افزود: راهبرد برد - برد برای حل موضوع هسته ای ایران راهبردی است كه بر اساس آن غرب باید حقوق مشروع ایران را بویژه در زمینه غنی سازی اورانیوم به رسمیت بشناسد چون واقعا هیچ امكانی برای تعلیق غنی سازی در ایران وجود ندارد.

آقای عدالت در این زمینه به تعلیق داوطلبانه غنی سازی اورانیوم توسط ایران در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی اشاره كرد و گفت: شاهد بودیم كه غرب در مقابل این اقدام اعتماد ساز ایران هیچ گام مثبتی برنداشت و در نهایت بصورت نامشروع موضوع هسته ای نیز به شورای امنیت ارجاع شد.

وی تاكید كرد: با پذیرش حقوق مشروع هسته ای ایران، امضاء و اجرای پروتكل های الحاقی نیز برای تهران میسر می شود و این تنها راهبرد عملی است كه می تواند منافع هر دو طرف را تامین كند.

وی در مورد عملكرد آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز یادآور شد: خود كارشناسان غربی اعتراف می كنند كه گزارش های اخیر آژانس بویژه در ماه نوامبر سال 2011 كاملا گمراه كننده و جانبدارانه و غیرمنصفانه بوده است كه در آن اتهامات كاملا بی اساس علیه ایران مطرح شده است.

'پیتر جنكینز' نماینده اسبق انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز سخنان خود را در این میزگرد با این سوال آغاز كرد كه چرا منازعه بر سر برنامه هسته ای ایران به یك موضوع عمده بین المللی تبدیل شده است؟ منازعه ای كه بطور بالقوه حتی ممكن است به جنگ و درگیری نظامی منجر شود.

وی سپس در صدد پاسخ به این سوال از نقطه نظر خود برآمد و گفت: بر اساس دیدگاه من ساخت و توسعه مخفیانه تاسیسات غنی سازی اورانیوم توسط ایران در دهه منتهی به سال 2003 باعث شد كه غرب بیم آن را داشته باشد كه ایران قصد دستیابی به سلاح هسته ای را دارد.

وی افزود: آمریكا به ویژه از این بیم داشت كه دستیابی ایران به سلاح هسته ای تهدیدی برای امنیت متحدان خود در جنوب غرب آسیا خواهد بود و نظامات مربوط به پیمان عدم اشاعه هسته ای را برهم خواهد زد.

جنكینز اظهارداشت: بر اساس این تحلیل من معتقدم كه آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز چاره ای جز ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل نداشت.

'در واقع ترس غرب از این موضوع و احتمال بالاگرفتن مسابقه تسلیحاتی در منطقه، نیرو و انگیزه اصلی در پشت سیاست غرب بود كه تلاش می كرد ایران را به تعلیق غنی سازی اورانیوم ترغیب و یا حتی وادار كند.'

وی گفت: البته تاكنون این تلاش ها بی ثمر مانده است. هرچند دلایل عمده این ترس پس از گزارش سال 2007 جامعه اطلاعاتی آمریكا مبنی بر اینكه رهبران ایران تصمیمی مبنی بر ساخت سلاح های اتمی اتخاذ نكرده اند، كاهش یافت. چرا كه این گزارش نشان می داد رهبران ایران بازیگران منطقی هستند كه تصمیم شان مبتنی بر محاسبه هزینه و فایده این كار خواهد بود.

این دیپلمات بازنشسته انگلیسی افزود: روسیه كه طی 10 سال گذشته روابط خوبی با ایران داشته است نیز بارها اعلام كرده است دلیلی مبنی بر تلاش ایران برای كسب سلاح اتمی وجودندارد و بنابراین ایران تهدیدی علیه پیمان عدم اشاعه هسته ای نیست.

وی اظهارداشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در برخی از گزارش های خود اشاره كرده است كه ایران تحقیقاتی را بر روی فناوری تولید سلاح هسته ای انجام داده اما گزارشی در مورد تصمیم ایران برای ساخت سلاح اتمی و یا انحراف مواد هسته ای ایران به سمت فعالیت های نظامی ارائه نكرده است.

آقای جنكینز گفت: از نظر منطقی نیز هزینه های سیاسی، اقتصادی و حتی انسانی حركت به سمت تولید سلاح اتمی برای ایران بسیار بیشتر از منافع آن خواهد بود.

'با این وجود برخی می توانند همچنان استدلال كنند كه آمریكا و غرب چاره ای جز تعقیب سیاست جاری خود علیه ایران نداشته اند.'

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: بر اساس پیمان عدم اشاعه هسته ای ایران و غرب می توانند به یك راه حل مسالمت آمیز دست یابند، زیرا این پیمان پایه های لازم برای یك توافق و معامله را میان دو طرف فراهم می كند كه بر اساس آن ایران می تواند برنامه هسته ای صلح آمیز از جمله امكان غنی سازی اورانیوم را داشته باشد و در مقابل پروتكل های الحاقی را در زمینه های نظارتی و حفاظت از امنیت هسته ای بپذیرد و اجرا كند.

وی افزود: جذابیت این گزینه زیاد است و در صورت به نتیجه رسیدن تحریم ها نیز می تواند حذف شود. چون این تحریم ها علاوه بر اینكه مردم ایران را دچار سختی كرده است، هزینه های زیادی نیز به دلیل افزایش قیمت نفت و از دست رفتن بازارهای صادراتی به غرب تحمیل نموده است.

وی تاكید كرد: توافق در مورد موضوع هسته ای همچنین می تواند راه را برای بهبود تدریجی روابط ایران و آمریكا هموار كند و از تنش ها و خطر درگیری در منطقه بكاهد و در عین حال باعث تقویت پیمان عدم اشاعه هسته ای شود.

'اگر دو طرف به یك توافق جامع هسته ای نرسند و اگر شواهد نشان دهد كه ایران به دنبال نقض مقررات پیمان عدم اشاعه هسته ای و نادیده گرفتن تعهدات خود است به نظر من در آن صورت امكان متحد شدن جامعه جهانی علیه ایران وجود خواهد داشت و حتی ممكن است شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه شدیدتری را نیز تصویب كند.'

وی در عین حال گفت: به نظر می رسد باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا در مسیر واقع بینی حركت می كند و شاید دیگر به تعلیق كامل غنی سازی اورانیوم در ایران نیز اصرار نكند. با این شرایط به نظر من خطرات ناشی از ناكامی مذاكرات بسیار بالا خواهد بود و عدم اعتماد را میان طرفین تشدید خواهد كرد.

وی ابراز امیدواری كرد كه دو طرف در مذاكرات آتی كه حدود دو هفته دیگر برگزار می شود، نرمش های لازم را در مواضع خود نشان بدهند و از این فرصت واقعی برای اتخاذ یك رویكرد جدید استفاده بكنند.

در پایان این میزگرد سوالات متعددی از سوی حاضران مطرح شد كه عمدتا بر برخوردهای دوگانه و تبعیض آمیز با برنامه هسته ای ایران، نادیده گرفتن خطر زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی، ناكامی قدرت های هسته ای در خلع سلاح زرادخانه های خود كه در پیمان عدم اشاعه هسته ای نیز بر آن تاكید شده است، متمركز بود.

منبع: ایرنا

http://film.irna.ir/NSite/FullStory/News/?Id=3697:لینک خبر 

 
هدیه جالب انجمن اسلامی دانشجویان لندن برای 'آمانو' در آستانه نوروز

لندن - انجمن اسلامی دانشجویان لندن (كانون توحید) در آستانه فرارسیدن سال نو، طی مراسمی كه در پایتخت انگلیس برگزار شد، یاد و خاطره شهدای هسته ای جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشت.

1391/01/02 - 10:39

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم كه شب گذشته و با حضور دهها نفر از دانشجویان ایرانی و دیگر هموطنان مقیم انگلیس برگزار شد، چند پیراهن منقش به تصاویر شهدای هسته ای جمهوری اسلامی ایران كه توسط دانشجویان طراحی شده بود، توسط ایرانیان مقیم امضاء شد.

هموطنان ایرانی علاوه بر امضای این پیراهن ها، پیام های یادبودی را خطاب به خانواده های این عزیزان نوشتند و ضمن محكوم كردن ترور دانشمندان ایرانی از سازمان های بین المللی خواستند این جنایات را قاطعانه محكوم كنند.

یكی از مسئولان انجمن اسلامی دانشجویان لندن به خبرنگار ایرنا گفت: پیراهن های امضاء شده توسط دانشجویان و ایرانیان مقیم انگلیس برای ابراز همبستگی با خانواده های محترم شهدای هسته ای و همچنین تاكید بر ادامه راه آنها برای سازمان انرژی اتمی ایران و خانواده این عزیزان ارسال خواهد شد.

وی افزود: یكی از این پیراهن ها نیز به همراه نامه انجمن اسلامی دانشجویان برای آقای یوكیا آمانو مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال می شود.

متن نامه انجمن اسلامی دانشجویان لندن برای مدیركل آژانس به این شرح است:

جناب آقای آمانو

مدیركل محترم آژانس بین المللی انرژی اتمی

با سلام و احترام ، انجمن اسلامی دانشجویان لندن(كانون توحید) كه قدیمی ترین انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا می باشد مایل است به استحضار جنابعالی برساند كه ما در آستانه شروع سال نوی ایرانی كه همراه با شروع فصل بهار است، قرار داریم. انتخاب روز اول بهار به عنوان آغاز سال جدید، نشان از طبع لطیف و صلح طلب ایرانیان دارد.

به همین منظور انجمن اسلامی دانشجویان لندن فرارسیدن سال جدید خورشیدی را به شما و همكارانتان تبریك عرض نموده و یادآور می شود كه در آغاز این سال جدید خانواده محترم دانشمندان هسته ای شهید كشورمان امسال بدون حضور عزیزان شان سال نو را آغاز می كنند.

ابراز تاسف می كنیم از اینكه سازمان ملل متحد به عنوان معتبرترین نهاد بین المللی و كشورهای غربی هیچكدام اقدام عملی جدی و موثری را در محكوم كردن این گونه اعمال ضدانسانی كه نمونه ای از تروریسم دولتی است، از خود نشان نداده اند.

بدیهی است كه عدم برخورد قاطع در این رابطه، می تواند زمینه های بروز و تكرار آن را در آینده بیشتر كند و محیط علم و تحقیق را برای پویندگان آن ناامن نماید.

در اینجا فرصت را مغتنم شمرده و از طریق جنابعالی این پیام را به گوش جهانیان می رسانیم كه ملت شریف ایران، مردمانی صلح طلب و ظلم ستیز هستند و تمام تحریم های اعمال شده علیه مردم ایران را ظالمانه دانسته و هیچ مبنای اصولی برای آن پیدا نمی كنیم.

در پایان پیراهن منقش به تصویر دانشمندان هسته ای ایران با امضای گروهی از هموطنان و دانشجویان مقیم لندن به عنوان هدیه نوروزی خدمتتان ارسال می شود، در حالی كه یاد و خاطره آنان و راهشان تا ابد در دل ما زنده خواهد ماند.

با احترام - انجمن اسلامی دانشجویان لندن 

 
یك كارشناس امورخاورمیانه: آل سعود و آل خلیفه دست نشانده آمریكا هستند

لندن - یك كارشناس امور خاورمیانه گفت: آل سعود و آل خلیفه دست نشانده های آمریكا در خاورمیانه هستند و عاملان كشتار مردم بحرین به شمار می روند.

1391/01/02 - 10:39

به گزارش ایرنا، 'زاید العیسی' كه به مناسبت سالگرد قیام مردم بحرین و در محل انجمن اسلامی دانشجویان لندن -كانون توحید- سخنرانی می كرد، افزود: قیام مردم بحرین قیامی علیه ظلم نظام حاكم و احیای استقلال و حاكمیت ملی آن كشور است.

وی اظهارداشت: كشور بحرین در حال حاضر پایگاه ناوگان پنجم آمریكا در خاورمیانه است و قطعا هر تصمیمی كه در آن كشور گرفته می شود با رضایت دولتمردان آمریكا است. بنابراین مسئولیّت سركوب و كشتار مردم انقلابی بحرین علاوه بر دولت آل خلیفه، بر عهده دولت آمریكا نیز می باشد.

آفای العیسی گفت: سال گذشته و بعد از بازدید 48 ساعته رابرت گیتس وزیر دفاع وقت آمریكا از بحرین بود كه سركوب مردم آن كشور با حمایت نیروهای نظامی آل سعود آغاز شد كه این نشانه ای واضح مبنی بر دست نشانده بودن نظام حكومتی آل خلیفه است.

این فعال حقوق بشر و كارشناس مسائل خاورمیانه ادعاهای برخی از مقامات بحرینی و سعودی مبنی بر دخالت ایران در امور بحرین را قویا رد كرد و افزود: هیچ مدرك و دلیلی دالّ بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در قیام مردم بحرین وجود ندارد و كمیسیون تحقیق بحرین موسوم به 'كمیسیون بسیونی' نیز اواخر سال گذشته میلادی در گزارش خود این موضوع را مورد تاكید قرار داد كه ادعای مداخله ایران بی اساس است.

وی تصریح كرد: قتل عام مردم بحرین به دست رژیم آل سعود و آل خلیفه متاسفانه به اسم دفاع از اهل تسنن انجام می شود كه هدف اصلی آن دامن زدن به اختلافات مذهبی، و فرقه ای جلوه دادن اعتراضات در بحرین است.

وی خاطر نشان كرد كه رژیم آل سعود، نظامی دیكتاتوری می باشد و بر اساس تفكر وهابی و سلفی تصمیم گیری می كند و از این نظر فرقی بین مسیحی، مسلمان، شیعه و سنّی قائل نیست و همانند القاعده عمل می كند.

وی برای اثبات دروغ بودن ادعای آل سعود در دفاع از اهل تسنن، به عدم حمایت دولت عربستان از مردم مظلوم غزه و یا حمایت این رژیم از دیكتاتورهای یمن (علی عبد الله صالح)، مصر (حسنی مبارك) و تونس (زین العابدین بن علی) در زمان سرنگونی دولت هایشان اشاره كرد.

آقای العیسی در ادامه سخنان خود از مواضع دوگانه و متناقض آمریكا نسبت به مسائل بحرین و سوریه انتقاد كرد و گفت: سفیر آمریكا در سوریه به خیابان می رود و در تظاهرات مخالفان شركت می كند و دولت متبوعش نیز از طریق شورای امنیت سازمان ملل بر سوریه اعمال فشار می كند و انواع تحریم ها را علیه آن كشور به مورد اجرا می گذارد.

''ولی در بحرین ما شاهد سكوت آمریكا هستیم و هیچ یك از مقامات آن كشور در قبال كشتار و شكنجه مردم بحرین عكس العملی از خود نشان نمی دهند و حتی حاضر به 'تهدید' لفظی رژیم آل خلیفه با تحریم اقتصادی نیز نمی باشند.''

وی در پایان با اشاره به نحوه پیشروی مقاومت مردم بحرین، اظهارداشت: اطلاع رسانی در مورد 'اشغال' بحرین توسط نیروهای آل سعود و پوشالی بودن حكومت دست نشانده آل خلیفه از نكاتی است كه باید بر آن تاكید كرد.

وی اضافه كرد كه اتحّاد مردم بحرین و شانه به شانه در كنار یكدیگر ایستادن آنان، زمینه ساز پیروزی این حركت صلح آمیز مردمی خواهد شد.

این فعال سیاسی در ادامه این نشست كه با حضور جمعی از دانشجویان و مسلمانان مقیم لندن برگزار شد، به سوالات حاضران پاسخ داد. 

 
انجمن اسلامی دانشجویان لندن از خدمات رایزن فرهنگی كشورمان تقدیر كرد

تهران - انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در لندن(كانون توحید) از خدمات و تلاش های دكتر علی محمد حلمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی .ایران در انگلیس تقدیر كرد

1391/01/02 - 10:39 

به گزارش ایرنا به نقل از كانون توحید، دكتر حلمی در این مراسم كه با حضور تعدادی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان لندن برگزار شد، با اشاره به فعالیت های انجام شده در دوران حضورش در انگلیس، همكاری بین انجمن های اسلامی دانشجویی با رایزنی های فرهنگی ایران در خارج از كشور را فرصتی استثنایی برای معرفی فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی در جوامع غربی دانست.

وی گفت: حضور دانشجویان ایرانی در خارج از كشور، عامل موثری در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود.

وی با اشاره به حساسیت های موجود در انگلیس، از فعالیت های موثر انجمن اسلامی دانشجویان لندن تقدیر كرد.

در ادامه این مراسم، آقای 'بشیر بی آزار'، به نمایندگی از انجمن اسلامی دانشجویان لندن ضمن تشكر از اقدامات دكتر حلمی، دوران حضور وی به عنوان رایزن فرهنگی ایران در لندن را درخشان ترین و موثرترین دوره اثرگذاری فرهنگی ایران در انگلیس توصیف كرد.

وی گفت: همكاری های دلسوزانه و نگرش انقلابی رایزن فرهنگی ایران در طول نزدیك به شش سال حضور در انگلیس با مجموعه انجمن های اسلامی دانشجویی در این كشور، به شناخت و گسترش فرهنگ اصیل ایرانی در جامعه دانشجویی و فرهنگی انگلیس انجامیده است.

آقای بی آزار در ادامه با اشاره به اقدام اخیر دولت انگلیس در تعطیل كردن سفارت و نمایندگی فرهنگی كشورمان، خواستار تداوم همكاری های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مجموعه انجمن های اسلامی دانشجویان در انگلیس شد.

در پایان این مراسم لوح تقدیر انجمن اسلامی دانشجویان لندن(كانون توحید) به رایزن فرهنگی ایران در انگلیس اهدا شد.

دولت انگلیس آذرماه سال جاری، ضمن تعطیل كردن سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لندن، تمام دیپلماتهای ایرانی را اخراج كرد و از آن تاریخ به بعد، مشكلات فراوانی برای ایرانیان و دانشجویان ایرانی مقیم این كشور در زمینه های مختلف از جمله دریافت خدمات كنسولی و حقوقی به وجود آمده است.

 

منبع: ایرنا

 

 
ملت ایران حمله به سفارت كشورمان در لندن در سال 1359 را فراموش نمی كند

 

لندن – دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در لندن گفت: دولت انگلیس با موضع گیری انفعالی و شتابزده خود در قبال حادثه روز سه شنبه نشان داد كه حمله به سفارت ایران در لندن در سال 1359(1980) و گروگانگیری دیپلمات های ایرانی را فراموش كرده است.

'بشير بي آزار' روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا تاكيد كرد: اما مردم ايران جنايات صورت گرفته در حادثه گروگانگيري در سفارت كشورمان در لندن را هرگز فراموش نمي كنند.

وي گفت: در جريان حمله به سفارت جمهوري اسلامي در لندن، دو نفر از اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان لندن كه همزمان در سفارت جمهوري اسلامي ايران نيز اشتغال داشتند، به شكل مظلومانه اي شهيد شدند. شهيد عباس لواساني، وابسته مطبوعاتي سفارت و شهيد علي اكبر صمد زاده، دو ديپلماتي بودند كه در اين حمله، به شهادت رسيدند. تنها عامل زنده اين جنايت نيز بعد از گذراندن دوران حبس، از زندان انگليس آزاد شد.

وي افزود: اين در حالي است كه طبق شواهد متعدد، دولت و پليس انگليس از قبل در جريان حمله به سفارت ايران قرار داشتند و از بروز آن جلوگيري نكردند.

آقاي 'بي آزار' اظهارداشت: در جريان اشغال سفارت كشورمان در لندن هيچ سازمان بين‌المللي نه تنها اين اقدام ضد حقوق‌بشري و وحشيانه را محكوم نكرد بلكه سال‌ها اعتراض و پيگيري ايران نيز به هيچ نتيجه‌اي نرسيد و هيچ بيانيه‌اي توسط شوراي امنيت پيرامون محكوميت اين جنايت صادر نشد.

وي سپس به سياست ها و مواضع خصمانه و مداخله جويانه دولت انگليس در قبال كشورهاي مختلف و از جمله جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد و گفت: اگر دولت انگليس در اين ابعاد وسيع، مقررات و قوانين بين المللي را زير پا نمي گذاشت و از ابزار زور و تهديد عليه ملت ايران استفاده نمي كرد، شاهد بروز اين گونه رفتارهاي احساسي از طرف گروهي از دانشجويان ايراني نبوديم.

دبير سابق انجمن اسلامي دانشجويان ايراني در لندن، ضمن محكوم كردن اقدامات دولت انگليس عليه ملت ايران، كينه و دشمني اين كشور با ايران را منحصر به سالهاي اخير ندانست و افزود: با نگاهي به تاريخ كشورمان، روشن مي شود كه دولت انگليس در تمام حوادث دهه هاي اخير بر ضد ملت و منافع ملي ايران، در صف اول قرار داشته است.

وي رفتار تعدادي از معترضان ايراني در روز سه شنبه در مقابل سفارت انگليس در تهران را از نظر قواعد بين المللي و حقوقي، غيرقابل پذيرش خواند ولي در عين حال ريشه بروز اين گونه رفتارها را عملكرد خود دولت انگليس دانست.

وي گفت: كداميك از رفتارها و جنايت هاي دولت انگليس در لشگركشي به كشورهاي ديگر و قتل عام گسترده مردم بي دفاع آن كشورها، مديريت و اجراي كودتا در كشورهاي مستقل، تحريم گسترده ملت ها بدون مبنا و دليل حقوقي و منطقي و... عقلاني است كه از رفتار احساسي عده اي از معترضان خشمگين، چنين برآشفته شده است؟

ويليام هيگ وزير خارجه انگليس روز گذشته دستور تعطيلي سفارت جمهوري اسلامي ايران در لندن را صادر كرد و از همه ديپلمات هاي كشورمان خواست ظرف 48 ساعت خاك اين كشور را ترك كنند.

دبير سابق انجمن اسلامي دانشجويان ايراني در لندن در ادامه با اشاره به وضع تحريم هاي گسترده و يكجانبه دولت انگليس عليه ملت ايران، افزود: بر اساس كدام منطق و عقلانيتي مي توان تحريم دارو و قطعات هواپيما و ... را كه مستقيماً با جان مردم بي گناه سر و كار دارد پذيرفت؟ با چه منطق و عقلانيتي مي توان حمله به خاك كشورهاي ديگر و قتل عام مردم غيرنظامي را با بهانه هاي واهي چون مبارزه با تروريسم و وجود سلاح هاي كشتار جمعي پذيرفت؟ ولي رفتار احساسي چند جوان دانشجو را به شديدترين شكل ممكن، غير قابل تحمل دانست.

بشير بي آزار در ادامه اظهارداشت: دولت انگليس به عنوان سردمدار اعمال فشار جهاني عليه ايران، از مدتي قبل به بهانه هاي مختلف چون مساله انرژي اتمي، حقوق بشر و يا سناريو هاي مضحكي چون طرح ترور سفير عربستان در آمريكا، با جديت بيشتري به دنبال رويارويي با ايران به عنوان يك قدرت تاثيرگذار منطقه اي و جهاني بود و حادثه اخير فقط بهانه اي به بهانه هاي آنها اضافه كرد وگرنه تغييري در اصل قضيه ايجاد نكرده است.

منبع: ایرنا 

 

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 بعدي > پايان >>

صفحه 5 از 7

حاضران در سایت

در حال حاضر 8 مهمان حضور دارند

برنامه های جانبی کانون


2018-02-22
بازديدها 815
2017-07-21
بازديدها 1721
iii(2).jpg
بازديدها 2222
12345.jpg
بازديدها 2258
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 2242

مقالات


images/stories/articles.jpg
دوشنبه, 30 بهمن 1396
بازديدها 833
imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 9833