جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


اخبار
مشروح سخنرانی دکتر رضایی در جمع ایرانیان مقیم انگلیس

مشروح سخنرانی دکتر رضایی در جمع ایرانیان مقیم انگلیس

 

دکتر محسن رضایی در جمع دانشجویان ایرانی مقیم لندن با اشاره به اینکه سه تحول مهم سیاسی در سه دهه اخیر در دنیا شکل گرفته که فضای جهانی را متأثر کرده است اظهار داشت: نقطه مشترک این سه تحول «مردم» است و این مفهوم جدید، تعریفی متفاوت از پارادایم لیبرال دموکراسی در غرب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که به صورت ویدئو کنفرانسی در برنامه ای که به همت کانون توحید لندن برگزار شده بود سخنرانی می کرد سه رویداد مهم "انقلاب اسلامی ایران"، "بیداری مسلمانان منطقه در دو سال اخیر" و "جنبش ضدسرمایه داری وال استریت در آمریکا" را تحولات مهمی دانست که در سه دهه اخیر فضای بین المللی را از خود متأثر کرده و می رود که چارچوبهای نظام حاکم بر روابط بین المللی را به طور کلی تغییر دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جنس انقلاب اسلامی مردم ایران از نوع بیداری اسلامی، جنس انقلابهای منطقه در دو سال اخیر از نوع بیداری مسلمانان و جنس جنبش ضدسرمایه داری وال استریت در آمریکا از جنس بیداری انسانی است، افزود: به نظر می رسد که تعریف جدیدی از مفهوم «مردم» (People) در علوم سیاسی و اجتماعی در حال شکل گرفتن است چرا که در این تعریف جدید، فراتر از آنچه با عنوان «نفع شخصی» افراد در منظومه فکری لیبرال دموکراسی غرب مطرح است بر «نفع جمعی» مردم نیز توجه ویژه شده است به گونه ای که ارزشها و اعتقادات مردم به عنوان خطوط قرمز و منافع جمع مورد احترام خواهند بود. 

وی با تأکید بر اینکه نقطه عزیمت در دو حادثه اول در منطقه خاورمیانه «مردم سالاری و آزادی از قید دیکتاتورها» بوده در حالی که در غرب نقطه عزیمت فعالان جنبش ضرسرمایه داری وال استریت «عدالت و مبارزه با فساد سرمایه دارها» است. گفت: تمامی این اتفاقات و جنبش های مردمی به طور قطع برخاسته از «فطرت الهی» مردم است چرا که «عدالت و آزادی و کرامت انسانی» همان گم شده فطری مردم است.

دکتر رضایی در ادامه با بیان اینکه بیداری اسلامی تازه آغاز راه است و در آینده عمق یافته و گسترش پیدا خواهد کرد درباره ماهیت جنبش موسوم به وال استریت در ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: این جنبش فعلاً در حد یک فریاد است. فریادی برخاسته از سالها تحمل ظلم و ستم ناشی از رفتار ارباب قدرت و ثروت که به اسم دموکراسی، خواسته های یک اقلیت سرمایه دار را بر نیازها و خواسته های اکثریت جامعه ترجیح داده اند. 

وی مشکل اصلی این جنبش را نبود راهبرد عنوان کرد و افزود: جنبش ضد وال استریت می داند چه چیز را نمی خواهد اما هنوز در مورد آنچه را که می خواهد به جمع بندی نرسیده و آلترناتیوی پیدا نکرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس با برشمردن عناصری که حس عدالت و آزادی را در آحاد مردم ایجاد می کند، احترام به عقاید و ارزشها را مهمترین حلقه مفقوده دو مکتب مادی لیبرالیسم و سوسیالیسم عنوان کرد و اظهار داشت: به ویژه در مکتب لیبرال دموکراسی غرب طی دوره های متمادی همواره به بهانه آزادی بیان به اعتقادات و ارزشهای مرد در سراسر عالم توهین شده که نمونه بارز آن همین توهین اخیر به پیامبر اعظم اسلام (ص) است که دامنه بازتابها و واکنشهای آن همچنان ادامه دارد و لذا لیبرالیسم و سوسیالیسم در برابر پارادایم جدیدی که شکل گرفته است رنگ خواهد باخت در واقع مفهوم جدید «مردم» را با استفاده از مبانی فکری هیچ یک از این مکاتب نمی توان تعبیر و تفسیر کرد. 

وی ادامه داد: اجتماعی گرایی، شبکه ها و پیوندهای اجتماعی که در آنها منافع فرد در کنار منافع جمع معنا پیدا می کند در آینده مبنای روابط و تعاملات سیاسی اجتماعی خواهد بود، ساختاری که در آن اخلاق و احترام به حقوق افراد بر مبنای فطرت الهی مردم اصل است و تمامی تعاملات بر این اساس استوار خواهد شد.

محسن رضایی فضای متصور در عصر آینده را فضایی متأثر از بیداری و ایستادگی در برابر ظلم و فساد عنوان کرد و اظهار داشت: عصر آینده عصری است که در آن پیوندهای اجتماعی مبتنی بر اخلاق، پیوندهای اقتصادی و روابط صرف سیاسی را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد، عدالت اجتماعی نقش بیشتری در توسعه پیدا خواهد کرد، نظریه ارزش و پول بازسازی می شود و مصرف کننده در چرخه اقتصادی ایجاد ارزش افزوده سهیم خواهد شد. یعنی علم اقتصاد سیاسی بیشتر به علم اقتصاد اجتماعی تحول پیدا می کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، تحولات شکل گرفته را با توجه به پتانسیل انقلاب اسلامی، نقطه آغاز این جریانات عنوان کرد و اظهار داشت: البته با وجود پیامهای مهم هنوز نتوانسته الگوی پیشرفت و زندگی را اجرا کند که قطعاً در آینده ای نزدیک، این امر هم تئوریزه خواهد شد.

وی افزود: در جریان انقلابهای منطقه نباید تصور کرد که به تغییر حکومت در لیبی و مصر ماجرا پایان یافته است چرا که این ابتدای راه است و این کشورها در ادامه با چالشهای جدی با آمریکا مواجه خواهند شد.

رضایی درباره تحولات سوریه نیز اضافه کرد: الان تلاشهای غرب در سوریه برای این است که جریان بیداری اسلامی را با سقوط دولت سوریه به سوی دموکراسی خواهی غربی هدایت کنند و به نوعی تبدیل به دموکراسی خواهی آمریکایی شود در حالیکه گستره بیداری تا درون آمریکا نفوذ کرده و آسیبهای درونی نظام سرمایه داری رخ نمایان کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان عصر آینده را عصر بیداری، احترام به ارزشها و اعتقادات مردم و نفی خشونت دانست که بنیانهای شکل گرفته در مناسبات جهانی را بر هم خواهد زد.

مذاکره میان ایران و 1+5 می تواند یک آغاز باشد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنان خود در جمع حاضرین در نشست کانون توحید لندن به پرسش های دانشجویان و دیگر حضار پاسخ گفت. دکتر رضایی در پاسخ به سوالی درباره آینده روابط ایران و غرب با توجه به اختلافات ماهوی موجود بین آنها گفت:مذاکرات ایران با گروه 1+5 تقطه آغاز خوبی برای ایران و غرب است که می توان در قالب آن درباره بسیاری از مسایل مشترک صحبت کرد. در مذاکرات 1+5 می توان در خصوص مسائل محیط زیست و صلح و توسعه منطقه نیز مذاکره کرد.

دکتر محسن رضایی افزود: ایران و غرب در شرایط نه جنگ و نه صلح قرار دارند، ولی رویارویی اقتصادی و سیاسی که غرب با ایران آغاز کرده می تواند ما را به هم نزدیک یا به درگیری بکشاند که این بستگی به مدیریت دو طرف دارد.

وی تصریح کرد: غرب در سالهای آینده حتما به این نتیجه خواهد رسید که باید از روش های فعلی در قبال ایران دست کشیده و راه دیگری را پیش گیرد.

دکتر محسن رضایی اظهار داشت: در شرایط فعلی هم چه کسی گفته که مذاکره ایران با آمریکا یا انگلیس حتما باید دو جانبه باشد؟ در حالی که مذاکره با 1+5 خود یک نقطه آغاز خوب است که اگر به نتایج خوب برسد می توان حتی آن را به مذاکرات تبدیل کرد. مهم این است که بین ما و گروه 1+5 نقاط مشترک پیدا شود. نقاطی که در حال حاضر کم رنگ شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال یکی دیگر از شرکت کنندگان در این کنفرانس ویدئویی گفت: ما می توانیم شرایط فتح خیبر و بدر را داشته باشیم و شرایط را از تهدید تحریم ها به فرصت پیشرفت کشور تبدیل کنیم.

رضایی تصریح کرد: البته الآن تجارت و اقتصاد ما با تهدید و مشکل مواجه شده ولی ما می توانیم از این مرحله عبور کرده و فتح خیبری و بدری داشته باشیم.

شرکت در 2 انتخابات زیاد است؟

یکی از محورهای دیگر مطرح شده در این نشست به انتخابات ریاست جمهوری باز می گشت. دکتر رضایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما در چند انتخابات شرکت کرده و نامزد شده اید پاسخ داد: تا کنون در جمهوری اسلامی بیش از 30 انتخابات برگزار شده است و من تنها یک بار در انتخابات مجلس و یک بار در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 شرکت کرده ام و در انتخابات سال 84 از انتخابات کناره گیری کردم، رضایی این سوال را مطرح کرد که آیا شرکت در 2 انتخابات از مجموع 30 انتخابات در قیاس با دیگر کاندیداهای انتخابات متوالی زیادی است؟

دکتر رضایی افزود: اگر در سال 88  هم به صحنه انتخابات آمدم به خاطر مسایلی بود که الآن نتیجه آن را می بینید و در مناظرات سال 88 مسایلی را گفتم که مایل نبودم روی بدهد، ولی متاسفانه امروز شاهد آن هستیم. رضایی خاطر نشان ساخت: برای انتخابات آتی ریاست جمهوری هنوز تصمیم نگرفته ام و در حال بررسی هستم، اگر بخواهم بیایم رسماً اعلام خواهم کرد و برنامه هایم را هم خواهم گفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال برگزار نشدن یا تعویق انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی خاص نیز گفت: ما حتی در دوره دفاع مقدس که 15 استان ایران به اشغال در آمده بود نیز انتخابات ها را سر وقت برگزار کرده ایم، لذا انتخابات آتی نیز در موقع خود برگزار خواهد شد و مشکلی وجود نخواهد داشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره ایده دولت وحدت ملی آقای هاشمی نیز گفت: من معتقد به تشکیل دولت ائتلافی هستم، دولت وحدت ملی بیشتر برای محل هایی کاربرد و مصداق دارد که گروهها درگیر جنگ شده باشند و به نظر من در کشور ما ایده دولت ائتلافی کارآمد و متعهد بیشتر قابل پیاده شدن است.

فنر ارز در رفت ولی قابل کنترل است
نوسانات بازار ارز و طلا از دیگر سوال های مطرح بود که دکتر رضایی درباره آن گفت: یک عامل این نوسانات عدم آمادگی دولتمردان ما بوده است، شاید شناخت و در نتیجه آمادگی نداشته اند اما از همین روزها شاهدیم که دولت سیاست هایی پیش گرفته که به سمت تثبیت قیمت ارز در حال حرکت هستیم.

دکتر رضایی افزود: قیمت ارز در دوره آقایان هاشمی و خاتمی افزایش هایی در حد 2 برابر داشت ولی این افزایش در طی هشت سال به آرامی صورت گرفت. اما در دوره آقای احمدی نژاد این قیمت ثابت ماند و فشاری ایجاد شد که باعث حالتی مانند در رفتن فنر پیش بیاید. در حالی که قیمت ارز در 7 سال گذشته می توانست آرام آرام و متناسب با تورم داخلی و خارجی انعطاف داشته باشد، به علت رعایت نکردن این موضوع و ضعف مدیریت ها حالت در رفتگی فنر ایجاد شد اما وضع ارز قابل کنترل است. وی افزود: بنگاه های ما قبلاً با رقابت پذیری با کالاهای دیگر مواجه بودند حالا با تحریم هم مواجه اند، برای مدیریت این وضع و تبدیل تهدیدها به فرصت لازم است به سمت الگوی جدیدی از اداره و مدیریت اقتصادی کشور حرکت کنیم.

اسرائیل حماقت کند بیش از 10 هزار کشته می دهد

تهدیدات صهیونیست ها علیه ایران هم از موضوعات مورد توجه پرسش کنندگان بود که دکتر رضایی درباره آن گفت: ما خواهان جنگ نیستیم ولی خود را برای دفاع کاملاً آماده کرده ایم، البته صهیونیست ها جرات حمله به ایران را هم ندارند و این حرف ها را برای کسب امتیاز از رئیس جمهور آینده آمریکا می زنند، ولی اگر حمله کنند قدرت بازدارنده ایران ضربه مهلکی به آنها خواهد زد و تعداد تلفات اسرائیل از 10 هزار نفر کمتر نخواهد بود. لذا آنها خیلی زود متوقف خواهند شد. 

 
تیم ملی والیبال نشسته ایران مهمان انجمن اسلامی دانشجویان لندن

تیم ملی والیبال نشسته ایران مهمان انجمن اسلامی دانشجویان لندن


 

یکی از مسئولان انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در لندن (کانون توحید) به خبرنگار ایرنا گفت: کادر فنی واعضای تیم پر افتخار والیبال نشسته کشورمان فردا شب در کانون توحید حضور خواهند یافت تا با دانشجویان و دیگر ایرانیان مقیم لندن دیدار کنند.

وی افزود: در این برنامه که از ساعت 30/19 روز شنبه به وقت محلی آغاز می شود، ایرانیان مقیم لندن این فرصت را خواهند داشت که با قهرمانان محبوب خود در رشته والیبال نشسته از نزدیک دیدار و گفت و گو کنند.

همچنین کادر فنی و اعضای تیم والیبال نشسته ضمن ارائه توضیحاتی درباره تجربیات و افتخارات این تیم، به سوالات حاضران پاسخ خواهند داد.

تیم ملی والیبال نشسته ایران پرافتخارترین تیم کشورمان در بازیهای پارالمپیک به شمار می رود و یکی از امیدهای اصلی کشورمان برای کسب مدال طلای پارالمپیک لندن نیز می باشد.

این تیم تاکنون پنج بار قهرمان و یک بار نایب قهرمان بازیهای پارالمپیک شده است.

تیم والیبال نشسته جمهوری اسلامی ایران در نخستین دیدار خود در چارچوب بازیهای پارالمپیک لندن، شب گذشته با حساب سه بر صفر تیم رواندا را شکست داد. والیبالیست های پر افتخار کشورمان هفته آینده و در ادامه مرحله گروهی مسابقات، به ترتیب با تیم های چین، برزیل و بوسنی و هرزگوین دیدار خواهند کرد.

http://www.youtube.com/watch?v=EQO-zzvI7O4

http://www.youtube.com/watch?v=T0cUhzsDVn0

 

 
حضور وزیر ورزش و تیم ملی بوکس کشورمان در مراسم افطار کانون توحید لندن

حضور وزیر ورزش و تیم ملی بوکس کشورمان در مراسم افطار کانون توحید لندن

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم که دهها نفر از دانشجویان و دیگر ایرانیان مقیم انگلیس نیز حضور داشتند، احمد ناطق نوری رییس فدراسیون بوکس گزارشی از وضعیت این رشته ورزشی در کشورمان ارائه کرد و گفت: طی سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی برای توسعه بوکس آماتور در کشور شده است و شاهد هستیم که امسال ورزشکاران ما با چهار سهمیه در المپیک شرکت کرده اند.

وی با قدردانی از تلاش های کادر فنی و اعضای تیم ملی بوکس جمهوری اسلامی ایران، افزود: میدان المپیک میدان بزرگی است و مبارزه در این میدان به دلیل حضور همه قهرمانان صاحب نام دارای شرایط سختی است.

وی گفت: بوکسورهای جمهوری اسلامی ایران اگر با ناداوری و بدشانسی مواجه نمی شدند، اکنون وضعیت بهتری در جدول داشتند.

آقای ناطق نوری با اشاره به دو پیروزی ارزشمند احسان روزبهانی بوکسور منهای 81 کیلوگرم کشورمان بویژه شکست دادن بهرام مظفر قهرمان ترکیه، ابراز امیدواری کرد که وی بتواند با پیروزی بر رقبای دیگر به مدال المپیک دست یابد.

رییس فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: حضور چهار بوکسور خوب کشورمان در مسابقات المپیک باعث شد که این رشته ورزشی مجددا مورد توجه قرار بگیرد و اکنون اقشار مختلف مردم اخبار و گزارش های مربوط به بوکس را از نزدیک تعقیب می کنند.

در ادامه این مراسم کادر فنی و اعضای تیم ملی بوکس کشورمان پشت تریبون قرار گرفتند و توضیحاتی را درباره سوابق و افتخارات خود و عملکرد تیم ایران در مسابقات المپیک ارائه کردند.

پس از اقامه نماز جماعت و صرف افطار، محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان گزارشی از وضعیت ورزش کشور و همچنین کاروان ورزشی کشور مان در المپیک لندن ارائه کرد.

وی گفت: کسب بیش از 50 سهمیه المپیک لندن توسط ورزشکاران رشته های مختلف یک رکورد به شمار می رود و نشان دهنده توسعه و پیشرفت ورزش قهرمانی در کشور است و در برخی از رشته ها نفس حضور جوانان ما در المپیک یک موفقیت بزرگ است.

وی افزود: با شروع مسابقات کشتی، وزنه برداری و تکواندو که ورزش های مدال آور ما در بازیهای المپیک به شمار می روند، شور و هیجان خاصی در میان مردم و از جمله هموطنان مقیم انگلیس ایجاد شده که کسب نخستین مدال طلا توسط حمید سوریان این شور و هیجان را دو چندان کرد.

آقای عباسی اظهارداشت: این مدال ارزشمند باعث تقویت روحیه و انگیزه دیگر اعضای کاروان ورزشی ایران شده و انشاء الله طی روزهای آینده شاهد اهتزاز دوباره پرچم مقدس کشورمان خواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد که نتایج ورزشکاران ایرانی در المپیک لندن، رکورد جدیدی را از نظر تعداد مدال به ثبت برساند.

وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از حمایت های هموطنان و بویژه دانشجویان ایرانی از اعضای کاروان ورزشی کشورمان، سلام های رییس جمهوری و اعضای هیات دولت را به حاضران ابلاغ کرد.

گزارش خبرنگار ایرنا حاکی است، ایرانیان شرکت کننده در این مراسم نیز ضمن قدردانی از تلاش های اعضای کاروان ورزشی کشورمان، بویژه اعضای تیم ملی بوکس، برای همه آنان آرزوی موفقیت کردند.

http://www.youtube.com/watch?v=h5HFOOxvcH0

منبع: ایرنا 

 
آمریكا و غرب با تحریم و تهدید نمی توانند اراده ملت ایران را بشكنند
 
 
آمریكا و غرب با تحریم و تهدید نمی توانند اراده ملت ایران را بشكنند
 
 
به گزارش ایرنا، دکتر ˈعباس عدالتˈ طی سخنانی در محل انجمن اسلامی دانشجویان لندن (کانون توحید) درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 و تحریم های اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: هدف اصلی آمریکا تغییر نظام در ایران است و موضوع هسته ای فقط یک بهانه برای تامین این هدف محسوب می شود.

وی با اشاره به سیاست های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه گذشته، افزود: مقامات واشنگتن اعم از جمهوری خواه و دموکرات از همان ابتدای پیروزی انقلاب به دنبال به شکست کشاندن جمهوری اسلامی و تغییر نظام در ایران بوده اند.

ˈدر واقع در زمان حاضر نیز نیت اصلی آمریکا همان تغییر شرایط داخلی در ایران است تا شاید از این طریق بتواند به هدف نهایی خود که همانا تغییر نظام می باشد، برسد... آمریکا اکنون توان ضربه زدن به ایران از طرق نظامی را ندارد و فعلا به دنبال خرید وقت است. راهبرد آمریکا این است که جلوی بالارفتن قیمت نفت را بگیرد و از تشدید تنش های نظامی جلوگیری کند چون توان این را ندارد که از راه نظامی آسیبی به ایران بزند.ˈ

دکتر عدالت که ریاست سازمان غیردولتی و بین المللی مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران موسوم به ˈکاسمیˈ را نیز برعهده دارد، در ادامه سخنان خود اظهارداشت: آمریکا در حال حاضر به دنبال ضربه زدن به ایران از طریق تحریم های همه جانبه نفتی و بانکی است و مقامات آن کشور علنا این موضوع را اعلام کرده اند. آنها امیدوارند که این تحریم ها در دراز مدت مردم ایران را به ستوه آورد تا دست از حمایت از نظام خود بردارند.

وی افزود: به همین دلیل هم آمریکا و اسراییل همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا تحریم های ایران تحت هیچ شرایطی معلق نشود.

این استاد دانشگاه در عین حال اتحاد مردم ایران را مهمترین عامل ناکامی سیاست های آمریکا، اسراییل و غرب دانست و تاکید کرد: مطمئنا تا وقتی که مردم ایران متحد و یکپارچه باشند، ما آسیب ناپذیر خواهیم بود ولی اگر در میان مردم تفرقه ایجاد شود، دشمنان ممکن است در دراز مدت بتوانند به اهداف شوم خود برسند.

وی تحریم های غرب علیه ایران را در تغییر سیاست های اصولی کشور بی اثر خواند و گفت: تحریم های یکجانبه با هدف ناراضی کردن مردم ایران اعمال می شوند و واضح است که این تحریم ها بیشتر به اقشار پایین و متوسط جامعه فشار وارد می کند تا آنان را به ستوه آورد.

دکتر عدالت با اشاره به مذاکرات اخیر میان ایران و گروه 1+5، اظهارداشت: به رسمیت شناخته شدن حقوق کامل هسته ای ایران از جمله حق غنی سازی از مهمترین خواسته های ایران در این مذاکرات بود و بر اساس قوانین و مقررات بین المللی و بویژه مفاد معاهده عدم اشاعه هسته ای (ان پی تی) بر این حق خود تاکید داشت ولی کشورهای غربی تلاش می کنند با اعمال فشار و تحریم، مردم ایران را از این حق مشروع محروم سازند.

وی افزود: آمریکا و اسراییل از همان ابتدا به دنبال این بودند که به هر نحو ممکن از رسیدن ایران به توانایی کامل هسته ای جلوگیری کنند که تاکنون موفق به این کار نشده اند. برای آمریکا و اسراییل از نظر ژئو پلیتیک این موضوع بسیار مهم است و به همین دلیل همواره به دنبال این بوده اند که تا قبل از رسیدن ایران به این سطح، نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهند و برخی از مقامات آمریکایی حتی به صراحت گفته اند که پنجره تغییر نظام در ایران در حال بسته شدن است.

وی گفت: بر اساس افشاگری روزنامه نیویورک تایمز در ماه گذشته، جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا، پس از راهیابی اوباما به کاخ سفید در همان نخستین روزها در جلسه ای از اوباما خواسته بود که دو برنامه محرمانه دولت قبلی آمریکا را ادامه دهد که یکی از این برنامه ها حملات الکترونیکی و رایانه ای علیه تاسیسات هسته ای ایران و دیگری ادامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان بود.

وی افزود: اوباما نه تنها برنامه های محرمانه دولت بوش علیه ایران را ادامه داد بلکه این برنامه ها را تشدید نمود... بنابراین به رغم شعارهای ظاهری، سیاست اوباما در قبال ایران با سیاست بوش هیچ فرقی نداشته و حتی سیاست های ضدایرانی رییس جمهوری فعلی شدیدتر از قبل بوده است.

وی اظهارداشت: کنگره آمریکا نیز خط قرمزش را در قبال ایران تغییر داده است؛ قبلا خط قرمز مطرح شده علیه ایران جلوگیری از ساخت بمب هسته ای بود ولی بعدا کنگره اعلام کرد که خط قرمز، رسیدن ایران به توانایی هسته ای است. 

این فعال مدنی و استاد دانشگاه گفت: ˈتوانایی هسته ایˈ یک عبارت گنگ است و می تواند دستمایه بهانه جویی و سوءاستفاده قرار بگیرد، چون کشوری که توانایی غنی سازی اورانیوم و چرخه سوخت هسته ای را داشته باشد در واقع دارای توانایی هسته ای است هرچند که این غنی سازی در سطح پایین و غیرنظامی انجام شود.

وی سپس به ادعاهای مطرح شده علیه برنامه هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: ادعاهای بی اساس علیه برنامه هسته ای ایران از سوی لابی های صهیونیستی و عوامل تندوری آمریکایی مطرح می شود و بعضا همین اتهامات در گزارش های آژانس هم به عنوان ابهام، تکرار می شود.

ˈآژانس بین المللی انرژی اتمی و حتی سازمان های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا تاکنون نتوانسته اند هیچ گونه دلیل و مدرک مستندی مبنی بر انحراف برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به سمت اهداف نظامی ارائه کنند، بنابراین تهدید و خطر جلوه دادن برنامه اتمی ایران فقط یک بهانه است.ˈ

آقای عدالت در مورد ناکام ماندن مذاکرات هسته ای میان ایران گروه 1+5 نیز اظهارداشت: یکی از دلایلی که این مذاکرات به نتیجه نرسید این بود که گروه 1+5 و مشخصا کشورهای غربی عضو این گروه تلاش می کنند که ایران را به توقف غنی سازی 20 درصد، خروج اورانیوم 20 درصدی از خاک ایران و تعلیق فعالیت های سایت فردو وادار کنند و در مقابل هم امتیاز مهمی به ایران ندهند.

وی توضیح داد: کشورهای غربی به جای به رسمیت شناختن حق مشروع ایران از جمله در زمینه غنی سازی اورانیوم و لغو تحریم های نفتی و بانکی، می خواهند فقط قطعات هواپیما و میله های سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران را به ایران بدهند. در حالی که ایران سال ها است قطعات هواپیماهای خود را از بازار آزاد تامین می کند و تولید میله های سوخت راکتور تهران را نیز آغاز کرده است.

وی تاکید کرد: طرح درخواست های نامشروع از ایران و در مقابل تلاش برای ندادن هیچ گونه امتیاز مهمی به ایران، باعث ناکام ماندن مذاکرات هسته ای می شود.
 
بررسی موضوع هسته ای در كانون توحید لندن
'ایران و غرب می توانند اختلافات خود را از طریق مذاكره حل و فصل كنند'

لندن - انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم لندن (كانون توحید) در آستانه برگزاری دور جدید مذاكرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 میزبان تعدادی از كارشناسان و تحلیلگران ارشد سیاسی برای بررسی موضوع هسته ای ایران بود.

1391/01/12 - 00:32

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نشست عمومی كه چهارشنبه شب برگزار شد، لرد 'دیوید هنی' عضو مجلس اعیان و نماینده پیشین انگلیس در سازمان ملل، 'پیتر جنكینز' نماینده پیشین انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی، دكتر 'عباس عدالت' استاد دانشگاه امپریال كالج لندن و رییس سازمان غیردولتی 'مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران(كاسمی)' و 'پل اینگرام' مدیر اجرایی موسسه پژوهشی 'بیسیك' حضور داشتند.

آقای اینگرام كه مسئولیت اداره این میزگرد كارشناسی را برعهده داشت با اشاره به توافق ایران و گروه 1+5 برای از سرگیری مذاكرات در آینده نزدیك، ابراز امیدواری كرد كه این مذاكرات ثمربخش باشد و به تلطیف فضای موجود و كاهش تنش كمك كند.

وی گفت: برای رسیدن به توافق قابل قبول، دو طرف باید به دور از جنجال های تبلیغاتی و بر اساس واقعیات موجود به بررسی مسائل بپردازند و آمادگی لازم را برای نشان دادن انعطاف داشته باشند.

لرد هنی نیز در این نشست كه با حضور جمعی از دانشجویان و علاقه مندان به مباحث سیاسی برگزار شد، گفت: فعالیت های هسته ای ایران باید تحت نظارت كامل بین المللی انجام شود و آن كشور به مسئولیت ها و تعهدات خود عمل كند. البته عمل به تعهدات به منظور خوشایند گروه 1+5 نیست، بلكه در اجرای مقررات و قوانین بین المللی است.

وی افزود: غرب بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل خواستار تعلیق غنی سازی اورانیوم توسط ایران و حتی خروج موقت اورانیوم غنی شده از ایران است هرچند كه تلاش ها در این زمینه تاكنون ناكام مانده است.

این عضو مجلس اعیان انگلیس اظهارداشت: حل كامل موضوع هسته ای ایران نیاز به مذاكرات جامع و طولانی تر دارد و باید تلاش شود مذاكرات آتی نیز با اقدامات اعتماد ساز طرفین زمینه ای را برای حل جامع این موضوع فراهم كند.

وی گفت: موضوع هسته ای ایران جنبه های متعددی دارد كه برای حل كامل آن لازم است اقدامات طرفین در درازمدت از اعتماد سازی فراتر برود.

وی اظهارداشت: این اقدامات می تواند شامل درخواست های اولیه شورای امنیت مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم توسط ایران و یا كنترل بین المللی تاسیسات غنی سازی ایران و همچنین تایید و اجرای پروتكل های الحاقی پیمان عدم اشاعه هسته ای باشد تا بر اساس آنها آژانس بتواند دسترسی كامل و آزادانه به همه تاسیسات هسته ای ایران داشته باشد.

'از طرف دیگر برای حل نهایی موضوع شاید لازم باشد كه ایران به عضویت سازمان تجارت جهانی درآید و در ترتیبات امنیتی منطقه نیز حضور فعالی داشته باشد. همچنین طبیعی است كه هر راه حل نهایی باید به لغو همه تحریم های غرب علیه ایران منجر شود. البته اقدامات اعتماد ساز هم می تواند به نرمتر شدن تحریم ها منتهی شود.'

لرد هنی افزود: طبیعی است كه دستیابی به هم این خواسته ها آسان نخواهد بود اما ما نباید از پیگیری این مسائل و اتخاذ این رویكرد مهم برای حل نهایی موضوع هسته ای ایران ناامید شویم، چرا كه مطمئنا این بهتر از راه حل های جایگزین خواهد بود كه به نظر من برای همه و از جمله ایران بسیار ناخوشایند خواهد بود.

وی اظهارداشت: من امیدوارم كه در مذاكرات آتی ایران و گروه 1+5 شاهد حركت به سمت حل نهایی این موضوع باشیم.

بر اساس گزاش منابع خبری مذاكرات ایران و گروه 1+5 در اواخر فروردین ماه برگزار خواهد شد.

این دیپلمات اسبق انگلیس در مورد تحریم های اعمال شده علیه ایران نیز گفت: من فكر می كنم تحریم ها در واقع آثار یك مشكل بزرگتر هستند كه من از آن به عنوان میراث دیرینه اشتباهات جهان خارج و ایران یاد می كنم. لازم است كه اكنون در مسیری كاملا متفاوت حركت كنیم كه منافع زیادی برای همه از جمله ایران خواهد داشت.

وی در مورد برخوردهای دوگانه كشورهای غربی با موضوع هسته ای ایران و نادیده گرفتن زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی مدعی شد كه این دو موضوع با هم متفاوت است و باید از منظری جداگانه بررسی شود.

وی گفت: كشورهای مثل هند، پاكستان و اسراییل كه پیمان عدم اشاعه هسته ای را امضاء نكرده اند وضعیت شان با ایران كه متعهد به این پیمان است فرق می كند.

این عضو مجلس اعیان انگلیس در این زمینه با سوالات متعددی از سوی حاضران در جلسه مواجه شد كه این منطق را غیرعادلانه می دانستند و معتقد بودند چنین برخورد دوگانه ای باعث می شود كه كشورهای مسئولیت پذیر هم به خروج از پیمان عدم اشاعه هسته ای تشویق شوند تا بتوانند برنامه های خود را بدون فشارهای خارجی و نظارت های بین المللی پیش ببرند.

آقای هنی همچنین از طرح خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای استقبال كرد ولی در عین حال اعتراف كرد كه بعید است رژیم اسراییل بصورت واقعی تن به اجرای این طرح و خلع سلاح هسته ای بدهد.

دكتر عباس عدالت بنیانگذار و رییس سازمان غیردولتی و بین المللی 'مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران' سخنران بعدی این میزگرد بود كه گفت: باید بدانیم كه اكثریت قاطع مرم ایران از فعالیت های صلح آمیز هسته ای كشورشان حمایت و تحریم های غرب را محكوم می كنند.

وی افزود: همچنین اكثر مردم در جهان عرب از برنامه هسته ای ایران حمایت می كنند و این موضوع در تحقیق اخیر دانشگاه مریلند آمریكا نیز تایید شده است. از سوی دیگر جنبش عدم تعهد كه متشكل از 118 كشور جهان است، دیدگاه مشابهی نسبت به فعالیت های هسته ای ایران دارد.

'بنابراین از نظر حمایت از برنامه هسته ای ایران، می توان گفت كه ایران از حمایت واقعی بین المللی برخوردار است و از این نظر در واقع آمریكا، اسراییل و متحدان اروپایی آنها منزوی شده اند. این انزوا بویژه پس از اصرار غیرمنظقی بر تعلیق غنی سازی اورانیوم و نادیده گرفتن حقوق قانونی ایران بیشتر هم شده است.'

آقای عدالت با منافقانه و تبعیض آمیز خواندن برخورد كشورهای غربی با برنامه هسته ای ایران، گفت: آمریكا و اسراییل به دنبال تغییر نظام اسلامی در ایران هستند و از موضوع هسته ای به عنوان یك بهانه برای رسیدن به این هدف خود سوءاستفاده می كنند.

وی در این زمینه به اظهارنظرهایی از محمد البرادعی مدیركل سابق آژانس و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری منتخب روسیه اشاره كرد كه گفته اند آمریكا به دنبال حل موضوع هسته ای ایران از طریق مذاكرات سیاسی نیست و به دنبال تغییر رژیم در ایران است.

وی گفت: تحریم های یكجانبه اخیر علیه بانك مركزی و صنایع نفت ایران در واقع نوعی اقدام جنگی علیه ایران به شمار می رود كه بیشتر از همه به مردم عادی آسیب می زند.

این استاد ایرانی دانشگاه امپریال كالج لندن در عین حال تاكید كرد: این تحریم ها به دلیل حمایت قاطعانه مردم ایران از برنامه هسته ای، هرگز نمی تواند كارساز باشد و كشور را به زانو درآورد.

وی اظهارداشت: مردم ایران طی سه دهه گذشته هدف انواع تحریم ها و تهدیدات قرار داشته اند و هشت سال نیز درگیر جنگ تحمیلی از سوی رژیم عراق بوده اند و با موفقیت همه این سختی ها را پشت سر گذاشته اند.

'هیج یك از این اقدامات خصمانه نمی تواند مردم ایران را تسلیم خواسته های قدرت های بزرگ كند. ملت ایران از حقوق مشروع و مسلم خود دست بر نمی دارد چرا كه بر اساس پیمان عدم اشاعه هسته ای ایران حق برخورداری كامل از فناوری صلح آمیز هسته ای را دارد.'

وی تاكید كرد: اگر غرب فكر می كند كه می تواند مردم ایران را تسلیم و تحقیر كند سخت در اشتباه است و هرگز در این راه موفق نخواهد شد.

این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود خاطر نشان كرد كه سیاست خصمانه آمریكا و غرب علیه ایران در واقع در تداوم سیاست های جنگ طلبانه و اشغالگرانه در عراق و افغانستان است. نئومحافظه كاران و لابی های اسراییلی پشت سر این سیاست ها هستند.

وی افزود: متاسفانه بخش های میانه رو در حكومت های غربی نیز تحت تاثیر این لابی ها و لفاظی و تبلیغات جنگی آنها قرار گرفته اند و به همین دلیل برخی از آنها سیاست تحریم و تهدید ایران را پذیرفته اند.

آقای عدالت با اشاره به حوادث مربوط به ملی شدن صنعت نفت ایران و كودتای انگلیسی- آمریكایی 28 مرداد علیه دولت دكتر مصدق گفت: در آن سال ها نیز دولت انگلیس ایران را تهدیدی برای امنیت بین المللی معرفی كرده و تحریم های نفتی و اقتصادی را علیه ملت ایران وضع كرده بود. اكنون نیز ادعاهای مشابهی را مطرح می كنند در حالی كه ایران هرگز تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای نبوده و نیست.

وی افزود: تهدید واقعی در منطقه خاورمیانه، اسراییل و آمریكا هستند و نه ایران. ایران طی 250 سال گذشته نه هرگز كشوری را تهدید كرده و نه به كشوری حمله كرده است ولی رژیم اسراییل طی 60 سال گذشته شش بار اقدام به جنگ و تجاوز كرده و هرگز نیز مورد بازخواست و تنبیه قرار نگرفته است.

رییس سازمان 'مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران' اظهارداشت: اسراییل به كمك انگلیس، فرانسه و آمریكا سلاح هسته ای تولید و انبار كرده و بیش از 50 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه 487 را در مورد ضرورت بازرسی از تاسیسات هسته ای نقض كرده است. اسراییل همچنین از سلاح های كشتار جمعی و ممنوعه علیه كشورهای همسایه و مردم فلسطین استفاده كرده است.

وی با اشاره به مذاكرات هسته ای پش رو، گفت: راهبرد كنونی غرب در مقابل ایران محكوم به شكست است و در واقع یك راهبرد باخت- باخت می باشد. آمریكا با تعقیب سیاست تحریم و تهدید بیش از پیش نفوذ خود را در منطقه از دست می دهد. اكثر مردم در منطقه از سیاست ایران حمایت می كنند.

وی افزود: راهبرد برد - برد برای حل موضوع هسته ای ایران راهبردی است كه بر اساس آن غرب باید حقوق مشروع ایران را بویژه در زمینه غنی سازی اورانیوم به رسمیت بشناسد چون واقعا هیچ امكانی برای تعلیق غنی سازی در ایران وجود ندارد.

آقای عدالت در این زمینه به تعلیق داوطلبانه غنی سازی اورانیوم توسط ایران در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی اشاره كرد و گفت: شاهد بودیم كه غرب در مقابل این اقدام اعتماد ساز ایران هیچ گام مثبتی برنداشت و در نهایت بصورت نامشروع موضوع هسته ای نیز به شورای امنیت ارجاع شد.

وی تاكید كرد: با پذیرش حقوق مشروع هسته ای ایران، امضاء و اجرای پروتكل های الحاقی نیز برای تهران میسر می شود و این تنها راهبرد عملی است كه می تواند منافع هر دو طرف را تامین كند.

وی در مورد عملكرد آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز یادآور شد: خود كارشناسان غربی اعتراف می كنند كه گزارش های اخیر آژانس بویژه در ماه نوامبر سال 2011 كاملا گمراه كننده و جانبدارانه و غیرمنصفانه بوده است كه در آن اتهامات كاملا بی اساس علیه ایران مطرح شده است.

'پیتر جنكینز' نماینده اسبق انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز سخنان خود را در این میزگرد با این سوال آغاز كرد كه چرا منازعه بر سر برنامه هسته ای ایران به یك موضوع عمده بین المللی تبدیل شده است؟ منازعه ای كه بطور بالقوه حتی ممكن است به جنگ و درگیری نظامی منجر شود.

وی سپس در صدد پاسخ به این سوال از نقطه نظر خود برآمد و گفت: بر اساس دیدگاه من ساخت و توسعه مخفیانه تاسیسات غنی سازی اورانیوم توسط ایران در دهه منتهی به سال 2003 باعث شد كه غرب بیم آن را داشته باشد كه ایران قصد دستیابی به سلاح هسته ای را دارد.

وی افزود: آمریكا به ویژه از این بیم داشت كه دستیابی ایران به سلاح هسته ای تهدیدی برای امنیت متحدان خود در جنوب غرب آسیا خواهد بود و نظامات مربوط به پیمان عدم اشاعه هسته ای را برهم خواهد زد.

جنكینز اظهارداشت: بر اساس این تحلیل من معتقدم كه آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز چاره ای جز ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل نداشت.

'در واقع ترس غرب از این موضوع و احتمال بالاگرفتن مسابقه تسلیحاتی در منطقه، نیرو و انگیزه اصلی در پشت سیاست غرب بود كه تلاش می كرد ایران را به تعلیق غنی سازی اورانیوم ترغیب و یا حتی وادار كند.'

وی گفت: البته تاكنون این تلاش ها بی ثمر مانده است. هرچند دلایل عمده این ترس پس از گزارش سال 2007 جامعه اطلاعاتی آمریكا مبنی بر اینكه رهبران ایران تصمیمی مبنی بر ساخت سلاح های اتمی اتخاذ نكرده اند، كاهش یافت. چرا كه این گزارش نشان می داد رهبران ایران بازیگران منطقی هستند كه تصمیم شان مبتنی بر محاسبه هزینه و فایده این كار خواهد بود.

این دیپلمات بازنشسته انگلیسی افزود: روسیه كه طی 10 سال گذشته روابط خوبی با ایران داشته است نیز بارها اعلام كرده است دلیلی مبنی بر تلاش ایران برای كسب سلاح اتمی وجودندارد و بنابراین ایران تهدیدی علیه پیمان عدم اشاعه هسته ای نیست.

وی اظهارداشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در برخی از گزارش های خود اشاره كرده است كه ایران تحقیقاتی را بر روی فناوری تولید سلاح هسته ای انجام داده اما گزارشی در مورد تصمیم ایران برای ساخت سلاح اتمی و یا انحراف مواد هسته ای ایران به سمت فعالیت های نظامی ارائه نكرده است.

آقای جنكینز گفت: از نظر منطقی نیز هزینه های سیاسی، اقتصادی و حتی انسانی حركت به سمت تولید سلاح اتمی برای ایران بسیار بیشتر از منافع آن خواهد بود.

'با این وجود برخی می توانند همچنان استدلال كنند كه آمریكا و غرب چاره ای جز تعقیب سیاست جاری خود علیه ایران نداشته اند.'

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: بر اساس پیمان عدم اشاعه هسته ای ایران و غرب می توانند به یك راه حل مسالمت آمیز دست یابند، زیرا این پیمان پایه های لازم برای یك توافق و معامله را میان دو طرف فراهم می كند كه بر اساس آن ایران می تواند برنامه هسته ای صلح آمیز از جمله امكان غنی سازی اورانیوم را داشته باشد و در مقابل پروتكل های الحاقی را در زمینه های نظارتی و حفاظت از امنیت هسته ای بپذیرد و اجرا كند.

وی افزود: جذابیت این گزینه زیاد است و در صورت به نتیجه رسیدن تحریم ها نیز می تواند حذف شود. چون این تحریم ها علاوه بر اینكه مردم ایران را دچار سختی كرده است، هزینه های زیادی نیز به دلیل افزایش قیمت نفت و از دست رفتن بازارهای صادراتی به غرب تحمیل نموده است.

وی تاكید كرد: توافق در مورد موضوع هسته ای همچنین می تواند راه را برای بهبود تدریجی روابط ایران و آمریكا هموار كند و از تنش ها و خطر درگیری در منطقه بكاهد و در عین حال باعث تقویت پیمان عدم اشاعه هسته ای شود.

'اگر دو طرف به یك توافق جامع هسته ای نرسند و اگر شواهد نشان دهد كه ایران به دنبال نقض مقررات پیمان عدم اشاعه هسته ای و نادیده گرفتن تعهدات خود است به نظر من در آن صورت امكان متحد شدن جامعه جهانی علیه ایران وجود خواهد داشت و حتی ممكن است شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه شدیدتری را نیز تصویب كند.'

وی در عین حال گفت: به نظر می رسد باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا در مسیر واقع بینی حركت می كند و شاید دیگر به تعلیق كامل غنی سازی اورانیوم در ایران نیز اصرار نكند. با این شرایط به نظر من خطرات ناشی از ناكامی مذاكرات بسیار بالا خواهد بود و عدم اعتماد را میان طرفین تشدید خواهد كرد.

وی ابراز امیدواری كرد كه دو طرف در مذاكرات آتی كه حدود دو هفته دیگر برگزار می شود، نرمش های لازم را در مواضع خود نشان بدهند و از این فرصت واقعی برای اتخاذ یك رویكرد جدید استفاده بكنند.

در پایان این میزگرد سوالات متعددی از سوی حاضران مطرح شد كه عمدتا بر برخوردهای دوگانه و تبعیض آمیز با برنامه هسته ای ایران، نادیده گرفتن خطر زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی، ناكامی قدرت های هسته ای در خلع سلاح زرادخانه های خود كه در پیمان عدم اشاعه هسته ای نیز بر آن تاكید شده است، متمركز بود.

منبع: ایرنا

http://film.irna.ir/NSite/FullStory/News/?Id=3697:لینک خبر 

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدي > پايان >>

صفحه 4 از 6

حاضران در سایت

در حال حاضر 10 مهمان حضور دارند

برنامه های آتی کانون

برای اطلاع از برنامه های آتی کانون توحید و عضویت در گروه فیس بوک و اینستاگرام روی عکس های زیر کلیک کنید.

 

برنامه های جانبی کانون


1397-08-19
بازديدها 5151
2017-07-21
بازديدها 6085
iii(2).jpg
بازديدها 6537
12345.jpg
بازديدها 6451
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 6959

مقالات


images/stories/articles.jpg
دوشنبه, 30 بهمن 1396
بازديدها 5192
imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 14711