جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


اخبار
نصرت​الله تاجیک با بدرقه کانون توحید لندن بە تهران می​آید

نصرت​الله تاجیک با بدرقه کانون توحید لندن بە تهران می​آید

 

  

 

 مراسم تجلیل از ˈنصرت الله تاجیکˈ دیپلمات سابق کشورمان و ˈمقاومت، پایداری و شکیباییˈ وی در طول شش سال حبس خانگی در انگلیس، شنبه شب در محل انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم لندن (کانون توحید) برگزار شد.

 در این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، علاوه بر دانشجویان ایرانی، حجت الاسلام المسلمین معزی رییس مرکز اسلامی انگلیس و جمعی از ایرانیان مقیم لندن حضور داشتند.

تاجیک سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در اردن در ابتدای این مراسم گزارشی از ابعاد مختلف سیاسی و حقوقی پرونده سازی علیه خود در کشور انگلیس و تحولات شش ساله این پرونده که در نهایت منجر به رفع حبس خانگی و رفع اتهام از وی در هفته گذشته شد، ارائه کرد.

وی با قدردانی از دولت جمهوری اسلامی ایران، وزارت امورخارجه، سفارت کشورمان در لندن، رسانه ها و همه کسانی که طی شش سال گذشته برای اثبات بی گناهی وی تلاش کردند، گفت: این پرونده با انگیزه های سیاسی و با دخالت مستقیم و غیرقانونی آمریکا، علیه من تشکیل شده بود و خوشحالم که سرانجام پس از شش سال صبر و مقاومت، در دادگاه بی گناهی من اثبات شد.

وی افزود: من و خانواده ام در این مدت شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و از نظر جسمی و روحی آسیب های زیادی را متحمل شدیم و خدا را شاکرم که توانستیم با توکل به خدای متعال، کمک و مساعدت دوستان و دعای خیر مردم این سختی ها را با سربلندی پشت سربگذاریم.

سفیر اسبق کشورمان در اردن اظهارداشت: وزارت کشور انگلیس با حبس خانگی و تحمیل محدودیت های متعدد علیه من و وقت کشی چند ساله در این پرونده در واقع حقوق انسانی مرا نقض کرده است و من مصمم هستم که این موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنم.

وی در عین حال گفت: من این دوره شش ساله را با وجود همه مشقت هایش یک امتحان الهی می دانم که توانستم تجربیات خوبی را از آن کسب کنم، بویژه که خداوند متعال کمک کرد و بخش زیادی از وقتم را در این مدت به مطالعات قرآنی و دیگر علوم اسلامی اختصاص دادم.

 تاجیک سپس به سوالات تعدادی از حاضران در این مراسم درباره نحوه دستگیری خود، ابعاد حقوقی و سیاسی پرونده، شرایط سخت حصر خانگی و برنامه های خود برای آینده پاسخ داد.

در پایان این مراسم لوح تقدیری که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان لندن برای تجلیل از خدمات  تاجیک در مسئولیت های مختلف اجرایی و دیپلماتیک در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بویژه مقاومت و پایداری وی طی شش سال حبس خانگی در دیار غربت تهیه شده بود، توسط حجت الاسلام والمسلمین معزی رییس مرکز اسلامی انگلیس به وی اهدا شد.

در بخشی از متن این لوح تقدیر آمده است: ˈآزادی جنابعالی پس از شش سال حبس خانگی در انگلیس، پیروزی دیگری برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده است که بدون مقاومت، پایداری و بردباری حضرت عالی میسر نمی شد.ˈ

 
مشروح سخنرانی دکتر رضایی در جمع ایرانیان مقیم انگلیس

مشروح سخنرانی دکتر رضایی در جمع ایرانیان مقیم انگلیس

 

دکتر محسن رضایی در جمع دانشجویان ایرانی مقیم لندن با اشاره به اینکه سه تحول مهم سیاسی در سه دهه اخیر در دنیا شکل گرفته که فضای جهانی را متأثر کرده است اظهار داشت: نقطه مشترک این سه تحول «مردم» است و این مفهوم جدید، تعریفی متفاوت از پارادایم لیبرال دموکراسی در غرب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که به صورت ویدئو کنفرانسی در برنامه ای که به همت کانون توحید لندن برگزار شده بود سخنرانی می کرد سه رویداد مهم "انقلاب اسلامی ایران"، "بیداری مسلمانان منطقه در دو سال اخیر" و "جنبش ضدسرمایه داری وال استریت در آمریکا" را تحولات مهمی دانست که در سه دهه اخیر فضای بین المللی را از خود متأثر کرده و می رود که چارچوبهای نظام حاکم بر روابط بین المللی را به طور کلی تغییر دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جنس انقلاب اسلامی مردم ایران از نوع بیداری اسلامی، جنس انقلابهای منطقه در دو سال اخیر از نوع بیداری مسلمانان و جنس جنبش ضدسرمایه داری وال استریت در آمریکا از جنس بیداری انسانی است، افزود: به نظر می رسد که تعریف جدیدی از مفهوم «مردم» (People) در علوم سیاسی و اجتماعی در حال شکل گرفتن است چرا که در این تعریف جدید، فراتر از آنچه با عنوان «نفع شخصی» افراد در منظومه فکری لیبرال دموکراسی غرب مطرح است بر «نفع جمعی» مردم نیز توجه ویژه شده است به گونه ای که ارزشها و اعتقادات مردم به عنوان خطوط قرمز و منافع جمع مورد احترام خواهند بود. 

وی با تأکید بر اینکه نقطه عزیمت در دو حادثه اول در منطقه خاورمیانه «مردم سالاری و آزادی از قید دیکتاتورها» بوده در حالی که در غرب نقطه عزیمت فعالان جنبش ضرسرمایه داری وال استریت «عدالت و مبارزه با فساد سرمایه دارها» است. گفت: تمامی این اتفاقات و جنبش های مردمی به طور قطع برخاسته از «فطرت الهی» مردم است چرا که «عدالت و آزادی و کرامت انسانی» همان گم شده فطری مردم است.

دکتر رضایی در ادامه با بیان اینکه بیداری اسلامی تازه آغاز راه است و در آینده عمق یافته و گسترش پیدا خواهد کرد درباره ماهیت جنبش موسوم به وال استریت در ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: این جنبش فعلاً در حد یک فریاد است. فریادی برخاسته از سالها تحمل ظلم و ستم ناشی از رفتار ارباب قدرت و ثروت که به اسم دموکراسی، خواسته های یک اقلیت سرمایه دار را بر نیازها و خواسته های اکثریت جامعه ترجیح داده اند. 

وی مشکل اصلی این جنبش را نبود راهبرد عنوان کرد و افزود: جنبش ضد وال استریت می داند چه چیز را نمی خواهد اما هنوز در مورد آنچه را که می خواهد به جمع بندی نرسیده و آلترناتیوی پیدا نکرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس با برشمردن عناصری که حس عدالت و آزادی را در آحاد مردم ایجاد می کند، احترام به عقاید و ارزشها را مهمترین حلقه مفقوده دو مکتب مادی لیبرالیسم و سوسیالیسم عنوان کرد و اظهار داشت: به ویژه در مکتب لیبرال دموکراسی غرب طی دوره های متمادی همواره به بهانه آزادی بیان به اعتقادات و ارزشهای مرد در سراسر عالم توهین شده که نمونه بارز آن همین توهین اخیر به پیامبر اعظم اسلام (ص) است که دامنه بازتابها و واکنشهای آن همچنان ادامه دارد و لذا لیبرالیسم و سوسیالیسم در برابر پارادایم جدیدی که شکل گرفته است رنگ خواهد باخت در واقع مفهوم جدید «مردم» را با استفاده از مبانی فکری هیچ یک از این مکاتب نمی توان تعبیر و تفسیر کرد. 

وی ادامه داد: اجتماعی گرایی، شبکه ها و پیوندهای اجتماعی که در آنها منافع فرد در کنار منافع جمع معنا پیدا می کند در آینده مبنای روابط و تعاملات سیاسی اجتماعی خواهد بود، ساختاری که در آن اخلاق و احترام به حقوق افراد بر مبنای فطرت الهی مردم اصل است و تمامی تعاملات بر این اساس استوار خواهد شد.

محسن رضایی فضای متصور در عصر آینده را فضایی متأثر از بیداری و ایستادگی در برابر ظلم و فساد عنوان کرد و اظهار داشت: عصر آینده عصری است که در آن پیوندهای اجتماعی مبتنی بر اخلاق، پیوندهای اقتصادی و روابط صرف سیاسی را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد، عدالت اجتماعی نقش بیشتری در توسعه پیدا خواهد کرد، نظریه ارزش و پول بازسازی می شود و مصرف کننده در چرخه اقتصادی ایجاد ارزش افزوده سهیم خواهد شد. یعنی علم اقتصاد سیاسی بیشتر به علم اقتصاد اجتماعی تحول پیدا می کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، تحولات شکل گرفته را با توجه به پتانسیل انقلاب اسلامی، نقطه آغاز این جریانات عنوان کرد و اظهار داشت: البته با وجود پیامهای مهم هنوز نتوانسته الگوی پیشرفت و زندگی را اجرا کند که قطعاً در آینده ای نزدیک، این امر هم تئوریزه خواهد شد.

وی افزود: در جریان انقلابهای منطقه نباید تصور کرد که به تغییر حکومت در لیبی و مصر ماجرا پایان یافته است چرا که این ابتدای راه است و این کشورها در ادامه با چالشهای جدی با آمریکا مواجه خواهند شد.

رضایی درباره تحولات سوریه نیز اضافه کرد: الان تلاشهای غرب در سوریه برای این است که جریان بیداری اسلامی را با سقوط دولت سوریه به سوی دموکراسی خواهی غربی هدایت کنند و به نوعی تبدیل به دموکراسی خواهی آمریکایی شود در حالیکه گستره بیداری تا درون آمریکا نفوذ کرده و آسیبهای درونی نظام سرمایه داری رخ نمایان کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان عصر آینده را عصر بیداری، احترام به ارزشها و اعتقادات مردم و نفی خشونت دانست که بنیانهای شکل گرفته در مناسبات جهانی را بر هم خواهد زد.

مذاکره میان ایران و 1+5 می تواند یک آغاز باشد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنان خود در جمع حاضرین در نشست کانون توحید لندن به پرسش های دانشجویان و دیگر حضار پاسخ گفت. دکتر رضایی در پاسخ به سوالی درباره آینده روابط ایران و غرب با توجه به اختلافات ماهوی موجود بین آنها گفت:مذاکرات ایران با گروه 1+5 تقطه آغاز خوبی برای ایران و غرب است که می توان در قالب آن درباره بسیاری از مسایل مشترک صحبت کرد. در مذاکرات 1+5 می توان در خصوص مسائل محیط زیست و صلح و توسعه منطقه نیز مذاکره کرد.

دکتر محسن رضایی افزود: ایران و غرب در شرایط نه جنگ و نه صلح قرار دارند، ولی رویارویی اقتصادی و سیاسی که غرب با ایران آغاز کرده می تواند ما را به هم نزدیک یا به درگیری بکشاند که این بستگی به مدیریت دو طرف دارد.

وی تصریح کرد: غرب در سالهای آینده حتما به این نتیجه خواهد رسید که باید از روش های فعلی در قبال ایران دست کشیده و راه دیگری را پیش گیرد.

دکتر محسن رضایی اظهار داشت: در شرایط فعلی هم چه کسی گفته که مذاکره ایران با آمریکا یا انگلیس حتما باید دو جانبه باشد؟ در حالی که مذاکره با 1+5 خود یک نقطه آغاز خوب است که اگر به نتایج خوب برسد می توان حتی آن را به مذاکرات تبدیل کرد. مهم این است که بین ما و گروه 1+5 نقاط مشترک پیدا شود. نقاطی که در حال حاضر کم رنگ شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال یکی دیگر از شرکت کنندگان در این کنفرانس ویدئویی گفت: ما می توانیم شرایط فتح خیبر و بدر را داشته باشیم و شرایط را از تهدید تحریم ها به فرصت پیشرفت کشور تبدیل کنیم.

رضایی تصریح کرد: البته الآن تجارت و اقتصاد ما با تهدید و مشکل مواجه شده ولی ما می توانیم از این مرحله عبور کرده و فتح خیبری و بدری داشته باشیم.

شرکت در 2 انتخابات زیاد است؟

یکی از محورهای دیگر مطرح شده در این نشست به انتخابات ریاست جمهوری باز می گشت. دکتر رضایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما در چند انتخابات شرکت کرده و نامزد شده اید پاسخ داد: تا کنون در جمهوری اسلامی بیش از 30 انتخابات برگزار شده است و من تنها یک بار در انتخابات مجلس و یک بار در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 شرکت کرده ام و در انتخابات سال 84 از انتخابات کناره گیری کردم، رضایی این سوال را مطرح کرد که آیا شرکت در 2 انتخابات از مجموع 30 انتخابات در قیاس با دیگر کاندیداهای انتخابات متوالی زیادی است؟

دکتر رضایی افزود: اگر در سال 88  هم به صحنه انتخابات آمدم به خاطر مسایلی بود که الآن نتیجه آن را می بینید و در مناظرات سال 88 مسایلی را گفتم که مایل نبودم روی بدهد، ولی متاسفانه امروز شاهد آن هستیم. رضایی خاطر نشان ساخت: برای انتخابات آتی ریاست جمهوری هنوز تصمیم نگرفته ام و در حال بررسی هستم، اگر بخواهم بیایم رسماً اعلام خواهم کرد و برنامه هایم را هم خواهم گفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال برگزار نشدن یا تعویق انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی خاص نیز گفت: ما حتی در دوره دفاع مقدس که 15 استان ایران به اشغال در آمده بود نیز انتخابات ها را سر وقت برگزار کرده ایم، لذا انتخابات آتی نیز در موقع خود برگزار خواهد شد و مشکلی وجود نخواهد داشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره ایده دولت وحدت ملی آقای هاشمی نیز گفت: من معتقد به تشکیل دولت ائتلافی هستم، دولت وحدت ملی بیشتر برای محل هایی کاربرد و مصداق دارد که گروهها درگیر جنگ شده باشند و به نظر من در کشور ما ایده دولت ائتلافی کارآمد و متعهد بیشتر قابل پیاده شدن است.

فنر ارز در رفت ولی قابل کنترل است
نوسانات بازار ارز و طلا از دیگر سوال های مطرح بود که دکتر رضایی درباره آن گفت: یک عامل این نوسانات عدم آمادگی دولتمردان ما بوده است، شاید شناخت و در نتیجه آمادگی نداشته اند اما از همین روزها شاهدیم که دولت سیاست هایی پیش گرفته که به سمت تثبیت قیمت ارز در حال حرکت هستیم.

دکتر رضایی افزود: قیمت ارز در دوره آقایان هاشمی و خاتمی افزایش هایی در حد 2 برابر داشت ولی این افزایش در طی هشت سال به آرامی صورت گرفت. اما در دوره آقای احمدی نژاد این قیمت ثابت ماند و فشاری ایجاد شد که باعث حالتی مانند در رفتن فنر پیش بیاید. در حالی که قیمت ارز در 7 سال گذشته می توانست آرام آرام و متناسب با تورم داخلی و خارجی انعطاف داشته باشد، به علت رعایت نکردن این موضوع و ضعف مدیریت ها حالت در رفتگی فنر ایجاد شد اما وضع ارز قابل کنترل است. وی افزود: بنگاه های ما قبلاً با رقابت پذیری با کالاهای دیگر مواجه بودند حالا با تحریم هم مواجه اند، برای مدیریت این وضع و تبدیل تهدیدها به فرصت لازم است به سمت الگوی جدیدی از اداره و مدیریت اقتصادی کشور حرکت کنیم.

اسرائیل حماقت کند بیش از 10 هزار کشته می دهد

تهدیدات صهیونیست ها علیه ایران هم از موضوعات مورد توجه پرسش کنندگان بود که دکتر رضایی درباره آن گفت: ما خواهان جنگ نیستیم ولی خود را برای دفاع کاملاً آماده کرده ایم، البته صهیونیست ها جرات حمله به ایران را هم ندارند و این حرف ها را برای کسب امتیاز از رئیس جمهور آینده آمریکا می زنند، ولی اگر حمله کنند قدرت بازدارنده ایران ضربه مهلکی به آنها خواهد زد و تعداد تلفات اسرائیل از 10 هزار نفر کمتر نخواهد بود. لذا آنها خیلی زود متوقف خواهند شد. 

 
تیم ملی والیبال نشسته ایران مهمان انجمن اسلامی دانشجویان لندن

تیم ملی والیبال نشسته ایران مهمان انجمن اسلامی دانشجویان لندن


 

یکی از مسئولان انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در لندن (کانون توحید) به خبرنگار ایرنا گفت: کادر فنی واعضای تیم پر افتخار والیبال نشسته کشورمان فردا شب در کانون توحید حضور خواهند یافت تا با دانشجویان و دیگر ایرانیان مقیم لندن دیدار کنند.

وی افزود: در این برنامه که از ساعت 30/19 روز شنبه به وقت محلی آغاز می شود، ایرانیان مقیم لندن این فرصت را خواهند داشت که با قهرمانان محبوب خود در رشته والیبال نشسته از نزدیک دیدار و گفت و گو کنند.

همچنین کادر فنی و اعضای تیم والیبال نشسته ضمن ارائه توضیحاتی درباره تجربیات و افتخارات این تیم، به سوالات حاضران پاسخ خواهند داد.

تیم ملی والیبال نشسته ایران پرافتخارترین تیم کشورمان در بازیهای پارالمپیک به شمار می رود و یکی از امیدهای اصلی کشورمان برای کسب مدال طلای پارالمپیک لندن نیز می باشد.

این تیم تاکنون پنج بار قهرمان و یک بار نایب قهرمان بازیهای پارالمپیک شده است.

تیم والیبال نشسته جمهوری اسلامی ایران در نخستین دیدار خود در چارچوب بازیهای پارالمپیک لندن، شب گذشته با حساب سه بر صفر تیم رواندا را شکست داد. والیبالیست های پر افتخار کشورمان هفته آینده و در ادامه مرحله گروهی مسابقات، به ترتیب با تیم های چین، برزیل و بوسنی و هرزگوین دیدار خواهند کرد.

http://www.youtube.com/watch?v=EQO-zzvI7O4

http://www.youtube.com/watch?v=T0cUhzsDVn0

 

 
حضور وزیر ورزش و تیم ملی بوکس کشورمان در مراسم افطار کانون توحید لندن

حضور وزیر ورزش و تیم ملی بوکس کشورمان در مراسم افطار کانون توحید لندن

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم که دهها نفر از دانشجویان و دیگر ایرانیان مقیم انگلیس نیز حضور داشتند، احمد ناطق نوری رییس فدراسیون بوکس گزارشی از وضعیت این رشته ورزشی در کشورمان ارائه کرد و گفت: طی سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی برای توسعه بوکس آماتور در کشور شده است و شاهد هستیم که امسال ورزشکاران ما با چهار سهمیه در المپیک شرکت کرده اند.

وی با قدردانی از تلاش های کادر فنی و اعضای تیم ملی بوکس جمهوری اسلامی ایران، افزود: میدان المپیک میدان بزرگی است و مبارزه در این میدان به دلیل حضور همه قهرمانان صاحب نام دارای شرایط سختی است.

وی گفت: بوکسورهای جمهوری اسلامی ایران اگر با ناداوری و بدشانسی مواجه نمی شدند، اکنون وضعیت بهتری در جدول داشتند.

آقای ناطق نوری با اشاره به دو پیروزی ارزشمند احسان روزبهانی بوکسور منهای 81 کیلوگرم کشورمان بویژه شکست دادن بهرام مظفر قهرمان ترکیه، ابراز امیدواری کرد که وی بتواند با پیروزی بر رقبای دیگر به مدال المپیک دست یابد.

رییس فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: حضور چهار بوکسور خوب کشورمان در مسابقات المپیک باعث شد که این رشته ورزشی مجددا مورد توجه قرار بگیرد و اکنون اقشار مختلف مردم اخبار و گزارش های مربوط به بوکس را از نزدیک تعقیب می کنند.

در ادامه این مراسم کادر فنی و اعضای تیم ملی بوکس کشورمان پشت تریبون قرار گرفتند و توضیحاتی را درباره سوابق و افتخارات خود و عملکرد تیم ایران در مسابقات المپیک ارائه کردند.

پس از اقامه نماز جماعت و صرف افطار، محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان گزارشی از وضعیت ورزش کشور و همچنین کاروان ورزشی کشور مان در المپیک لندن ارائه کرد.

وی گفت: کسب بیش از 50 سهمیه المپیک لندن توسط ورزشکاران رشته های مختلف یک رکورد به شمار می رود و نشان دهنده توسعه و پیشرفت ورزش قهرمانی در کشور است و در برخی از رشته ها نفس حضور جوانان ما در المپیک یک موفقیت بزرگ است.

وی افزود: با شروع مسابقات کشتی، وزنه برداری و تکواندو که ورزش های مدال آور ما در بازیهای المپیک به شمار می روند، شور و هیجان خاصی در میان مردم و از جمله هموطنان مقیم انگلیس ایجاد شده که کسب نخستین مدال طلا توسط حمید سوریان این شور و هیجان را دو چندان کرد.

آقای عباسی اظهارداشت: این مدال ارزشمند باعث تقویت روحیه و انگیزه دیگر اعضای کاروان ورزشی ایران شده و انشاء الله طی روزهای آینده شاهد اهتزاز دوباره پرچم مقدس کشورمان خواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد که نتایج ورزشکاران ایرانی در المپیک لندن، رکورد جدیدی را از نظر تعداد مدال به ثبت برساند.

وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از حمایت های هموطنان و بویژه دانشجویان ایرانی از اعضای کاروان ورزشی کشورمان، سلام های رییس جمهوری و اعضای هیات دولت را به حاضران ابلاغ کرد.

گزارش خبرنگار ایرنا حاکی است، ایرانیان شرکت کننده در این مراسم نیز ضمن قدردانی از تلاش های اعضای کاروان ورزشی کشورمان، بویژه اعضای تیم ملی بوکس، برای همه آنان آرزوی موفقیت کردند.

http://www.youtube.com/watch?v=h5HFOOxvcH0

منبع: ایرنا 

 
آمریكا و غرب با تحریم و تهدید نمی توانند اراده ملت ایران را بشكنند
 
 
آمریكا و غرب با تحریم و تهدید نمی توانند اراده ملت ایران را بشكنند
 
 
به گزارش ایرنا، دکتر ˈعباس عدالتˈ طی سخنانی در محل انجمن اسلامی دانشجویان لندن (کانون توحید) درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 و تحریم های اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: هدف اصلی آمریکا تغییر نظام در ایران است و موضوع هسته ای فقط یک بهانه برای تامین این هدف محسوب می شود.

وی با اشاره به سیاست های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه گذشته، افزود: مقامات واشنگتن اعم از جمهوری خواه و دموکرات از همان ابتدای پیروزی انقلاب به دنبال به شکست کشاندن جمهوری اسلامی و تغییر نظام در ایران بوده اند.

ˈدر واقع در زمان حاضر نیز نیت اصلی آمریکا همان تغییر شرایط داخلی در ایران است تا شاید از این طریق بتواند به هدف نهایی خود که همانا تغییر نظام می باشد، برسد... آمریکا اکنون توان ضربه زدن به ایران از طرق نظامی را ندارد و فعلا به دنبال خرید وقت است. راهبرد آمریکا این است که جلوی بالارفتن قیمت نفت را بگیرد و از تشدید تنش های نظامی جلوگیری کند چون توان این را ندارد که از راه نظامی آسیبی به ایران بزند.ˈ

دکتر عدالت که ریاست سازمان غیردولتی و بین المللی مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران موسوم به ˈکاسمیˈ را نیز برعهده دارد، در ادامه سخنان خود اظهارداشت: آمریکا در حال حاضر به دنبال ضربه زدن به ایران از طریق تحریم های همه جانبه نفتی و بانکی است و مقامات آن کشور علنا این موضوع را اعلام کرده اند. آنها امیدوارند که این تحریم ها در دراز مدت مردم ایران را به ستوه آورد تا دست از حمایت از نظام خود بردارند.

وی افزود: به همین دلیل هم آمریکا و اسراییل همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا تحریم های ایران تحت هیچ شرایطی معلق نشود.

این استاد دانشگاه در عین حال اتحاد مردم ایران را مهمترین عامل ناکامی سیاست های آمریکا، اسراییل و غرب دانست و تاکید کرد: مطمئنا تا وقتی که مردم ایران متحد و یکپارچه باشند، ما آسیب ناپذیر خواهیم بود ولی اگر در میان مردم تفرقه ایجاد شود، دشمنان ممکن است در دراز مدت بتوانند به اهداف شوم خود برسند.

وی تحریم های غرب علیه ایران را در تغییر سیاست های اصولی کشور بی اثر خواند و گفت: تحریم های یکجانبه با هدف ناراضی کردن مردم ایران اعمال می شوند و واضح است که این تحریم ها بیشتر به اقشار پایین و متوسط جامعه فشار وارد می کند تا آنان را به ستوه آورد.

دکتر عدالت با اشاره به مذاکرات اخیر میان ایران و گروه 1+5، اظهارداشت: به رسمیت شناخته شدن حقوق کامل هسته ای ایران از جمله حق غنی سازی از مهمترین خواسته های ایران در این مذاکرات بود و بر اساس قوانین و مقررات بین المللی و بویژه مفاد معاهده عدم اشاعه هسته ای (ان پی تی) بر این حق خود تاکید داشت ولی کشورهای غربی تلاش می کنند با اعمال فشار و تحریم، مردم ایران را از این حق مشروع محروم سازند.

وی افزود: آمریکا و اسراییل از همان ابتدا به دنبال این بودند که به هر نحو ممکن از رسیدن ایران به توانایی کامل هسته ای جلوگیری کنند که تاکنون موفق به این کار نشده اند. برای آمریکا و اسراییل از نظر ژئو پلیتیک این موضوع بسیار مهم است و به همین دلیل همواره به دنبال این بوده اند که تا قبل از رسیدن ایران به این سطح، نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهند و برخی از مقامات آمریکایی حتی به صراحت گفته اند که پنجره تغییر نظام در ایران در حال بسته شدن است.

وی گفت: بر اساس افشاگری روزنامه نیویورک تایمز در ماه گذشته، جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا، پس از راهیابی اوباما به کاخ سفید در همان نخستین روزها در جلسه ای از اوباما خواسته بود که دو برنامه محرمانه دولت قبلی آمریکا را ادامه دهد که یکی از این برنامه ها حملات الکترونیکی و رایانه ای علیه تاسیسات هسته ای ایران و دیگری ادامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان بود.

وی افزود: اوباما نه تنها برنامه های محرمانه دولت بوش علیه ایران را ادامه داد بلکه این برنامه ها را تشدید نمود... بنابراین به رغم شعارهای ظاهری، سیاست اوباما در قبال ایران با سیاست بوش هیچ فرقی نداشته و حتی سیاست های ضدایرانی رییس جمهوری فعلی شدیدتر از قبل بوده است.

وی اظهارداشت: کنگره آمریکا نیز خط قرمزش را در قبال ایران تغییر داده است؛ قبلا خط قرمز مطرح شده علیه ایران جلوگیری از ساخت بمب هسته ای بود ولی بعدا کنگره اعلام کرد که خط قرمز، رسیدن ایران به توانایی هسته ای است. 

این فعال مدنی و استاد دانشگاه گفت: ˈتوانایی هسته ایˈ یک عبارت گنگ است و می تواند دستمایه بهانه جویی و سوءاستفاده قرار بگیرد، چون کشوری که توانایی غنی سازی اورانیوم و چرخه سوخت هسته ای را داشته باشد در واقع دارای توانایی هسته ای است هرچند که این غنی سازی در سطح پایین و غیرنظامی انجام شود.

وی سپس به ادعاهای مطرح شده علیه برنامه هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: ادعاهای بی اساس علیه برنامه هسته ای ایران از سوی لابی های صهیونیستی و عوامل تندوری آمریکایی مطرح می شود و بعضا همین اتهامات در گزارش های آژانس هم به عنوان ابهام، تکرار می شود.

ˈآژانس بین المللی انرژی اتمی و حتی سازمان های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا تاکنون نتوانسته اند هیچ گونه دلیل و مدرک مستندی مبنی بر انحراف برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به سمت اهداف نظامی ارائه کنند، بنابراین تهدید و خطر جلوه دادن برنامه اتمی ایران فقط یک بهانه است.ˈ

آقای عدالت در مورد ناکام ماندن مذاکرات هسته ای میان ایران گروه 1+5 نیز اظهارداشت: یکی از دلایلی که این مذاکرات به نتیجه نرسید این بود که گروه 1+5 و مشخصا کشورهای غربی عضو این گروه تلاش می کنند که ایران را به توقف غنی سازی 20 درصد، خروج اورانیوم 20 درصدی از خاک ایران و تعلیق فعالیت های سایت فردو وادار کنند و در مقابل هم امتیاز مهمی به ایران ندهند.

وی توضیح داد: کشورهای غربی به جای به رسمیت شناختن حق مشروع ایران از جمله در زمینه غنی سازی اورانیوم و لغو تحریم های نفتی و بانکی، می خواهند فقط قطعات هواپیما و میله های سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران را به ایران بدهند. در حالی که ایران سال ها است قطعات هواپیماهای خود را از بازار آزاد تامین می کند و تولید میله های سوخت راکتور تهران را نیز آغاز کرده است.

وی تاکید کرد: طرح درخواست های نامشروع از ایران و در مقابل تلاش برای ندادن هیچ گونه امتیاز مهمی به ایران، باعث ناکام ماندن مذاکرات هسته ای می شود.
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 بعدي > پايان >>

صفحه 4 از 7

حاضران در سایت

در حال حاضر 18 مهمان حضور دارند

برنامه های جانبی کانون


2018-02-22
بازديدها 814
2017-07-21
بازديدها 1720
iii(2).jpg
بازديدها 2222
12345.jpg
بازديدها 2258
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 2240

مقالات


images/stories/articles.jpg
دوشنبه, 30 بهمن 1396
بازديدها 833
imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 9832