جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


اخبار
نشست در کانون توحید لندن برگزار شد

 

لندن – همزمان با برگزاری دور تازه گفت و گوهای ایران و گروه 1+5 در ژنو سوییس، انجمن اسلامی دانشجویان لندن (کانون توحید) نشستی را با عنوان <<منازعه هسته ای ایران و راه پیش رو>> برگزار کرد

به گزارش خبرنگار ایرنا در این نشست که سه شنبه شب و با حضور جمعی از دانشجویان و ایرانیان مقیم انگلیس برگزار شد، <<مارک فیتزپاتریک>> دیپلمات پیشین آمریکا و مدیر کنونی برنامه خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای در موسسه بین المللی مطالعات راهبردی لندن (آی آی اس اس)، <<پیتر جنکینز>> دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه انگلیس و نماینده اسبق این کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی و دکتر <<احسان پدرام>> دبیر انجمن اسلامی دانشجویان لندن سخنرانی کردند. 
سخنرانان این نشست همگی معتقد بودند که امکان حل دیپلماتیک موضوع هسته ای ایران وجود دارد و با توجه به تحولات اخیر امکان موفقیت گفت و گوهای هسته ای افزایش قابل توجهی یافته است. آنان در عین حال تاکید داشتند که اولین گام در این زمینه رفع سوءتفاهمات و بی اعتمادی های انباشته شده طی یک دهه گذشته است. 
مارک فیتزپاتریک در ابتدای سخنان خود گفت: من به مدت ۱۶ سال بر روی موضوع هسته ای ایران کار کرده ام که هشت سال اول آن زمانی بود که در وزارت خارجه آمریکا مسئولیت داشتم و هشت سال بعدی نیز به عنوان پژوهشگر در موسسه <<آی آی اس س>> لندن بر روی ابعاد مختلف این موضوع متمرکز بوده ام. 
وی افزود: من طی این ۱۶ سال گذشته هرگز به اندازه امروز نسبت به حل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران و حصول پیشرفت در این مذاکرات امیدوار نبودم. دلیل امیدواری من نیز این است که برای اولین بار شاهد هستیم پنجره ای از فرصت ها باز شده و هر دو طرف آماده هستند از آن استفاده کنند. 
وی تاکید کرد: برای حصول پیشرفت در مذاکرات هسته ای هر دو طرف باید این فرصت را غنیمت بشمارند و با تعامل سازنده در جهت رفع نگرانی های طرف مقابل گام بردارند... در گذشته نیز فرصت هایی وجود داشت ولی متاسفانه هر بار یکی از طرفین آمادگی لازم را برای توجه به نگرانی ها و تعامل متقابل، نشان نداده بود. 
فیتزپاتریک اظهارداشت: البته این امیدواری من با انتظاراتی نیز همراه است. من می دانم که این موضوع مشکلی است و نمی توان یک شبه آن را حل کرد. بی اعتمادی عمیقی طی سال های گذشته انباشت شده است و رفع این بی اعتمادی ها در کوتاه مدت ممکن نخواهد بود. 
این دیپلمات سابق وزارت خارجه آمریکا گفت: من شک دارم که هنوز دو طرف در مذاکرات جاری ژنو که اولین مذاکرات رسمی ایران و گروه ۱+۵ پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور به شمار می رود، از اختیار و توان لازم برای پذیرش خواسته های طرف مقابل و عقب نشینی از مواضع قبلی خود را داشته باشند. 
وی افزود: در طرف ۱+۵ به عنوان مثال برداشتن اکثر تحریم های آمریکا نیاز به مصوبه کنگره دارد در حالی که بخشی از اعضای کنگره این روزها از افزایش تحریم ها سخن می گویند تا برداشتن آنها... البته رییس جمهور اوباما می تواند بخشی از تحریم ها را متوقف کند و یا به تاخیر بیندازد ولی نمی تواند تحریم های تصویب شده توسط کنگره را حذف کند. 
<<همچنین تحریم های اتحادیه اروپا نیاز به مشورت ۲۸ عضو اتحادیه و تایید آنها دارد... از سوی دیگر این شش کشوری که در حال حاضر با ایران مذاکره می کنند نیاز به زمان دارند پیشنهادهای جدید ایران را بررسی کنند و با هم مشورت نمایند تا به یک جمع بندی برسند. بنابراین نباید انتظار داشت که در مذاکرات ژنو یک باره پیشرفت چشمگیری در این مسائل حاصل شود.>> 
وی گفت: در طرف ایران هم با اینکه رییس جمهور روحانی تاکید کرده دارای اختیارات کامل برای مذاکره و حل منازعه هسته ای ایران است ولی شاهد هستیم که حتی گفت و گوی تلفنی ۱۵ دقیقه ای با اوباما نیز در داخل ایران با اعتراضاتی مواجه شد. 
وی افزود: من واقعا نمی دانم که دولت ایران اکنون چقدر در مورد پذیرش محدودیت های مورد نظر ۱+۵ و یا رفع نگرانی های کامل آنها آمادگی و اختیار دارد؟ 
دور تازه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ روز سه شنبه در ژنو سوییس آغاز شد و امروز نیز ادامه خواهد یافت. دو طرف نسبت به مذاکرات جاری ابراز خوشبینی کرده اند. 
فیتزپاتریک در ادامه سخنان خود بار دیگر به موضوع بی اعتمادی عمیق موجود میان ایران و آمریکا اشاره کرد و اظهارداشت: رهبران ایران همچنان معتقدند که آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران است ولی من با توجه به سوابق قبلی ام در دولت آمریکا می توانم بگویم که تغییر رژیم، سیاست آمریکا نیست. 
وی تاکید کرد: خواسته باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا حل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران است به نحوی که نگرانی های بین المللی نیز مرتفع شود. 
مدیر برنامه خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای در موسسه <<آی آی اس اس>> لندن با تکرار برخی ادعاهای همیشگی خود در قبال برنامه هسته ای ایران، گفت: با اینکه ایران اکنون برنامه هسته ای نظامی ندارد ولی به دنبال کسب توانایی و قابلیت تولید سلاح هسته ای می باشد تا در موقع لزوم از آن استفاده کند. 
وی افزود: غرب به دنبال این است که ایران به توانایی بالقوه تولید سلاح هسته ای نیز دست نیابد ولی به نظر من بعید است که ایران از این موضوع دست بکشد چون احساس می کند با تهدیدات زیادی مواجه می باشد. 
فیتزپاتریک گفت: ایران بر اساس پیمان عدم اشاعه هسته ای و مقررات آژانس حق برخورداری از برنامه هسته ای صلح آمیز و از جمله غنی سازی اورانیوم را دارد ولی این حق با مسئولیت هایی همراه است و در واقع به صورت مشروط می باشد. 
وی اظهارداشت: احتمالا مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ از این پس بیشتر فنی و حقوقی خواهد بود و مسائلی مانند شفاف سازی، سطح کمی و کیفی غنی سازی اورانیوم، نحوه اجرایی کردن پروتکل الحاقی و در نهایت حذف تحریم ها را در بر خواهد گرفت. 
وی ابراز امیدواری کرد که دو طرف از این فرصتی که به دست آمده استفاده کنند و در جهت رفع بی اعتمادی های موجود گام بردارند. 
وی گفت: هر چند که امکان عادی شدن روابط ایران و آمریکا در کوتاه مدت وجود ندارد ولی اگر موضوع هسته ای ایران حل شود، دیگر صحبت از گزینه نظامی و یا تحریم نخواهد بود و در فضای جدید راحت تر می توان اختلافات دیگر را نیز مدیریت کرد. 
پیتر جنکینز دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه انگلیس و سفیر اسبق این کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با مروری تاریخی بر موضوع هسته ای ایران و فراز و نشیب های آن طی سال های گذشته، تاکید کرد: برای موفقیت مذاکرات هسته ای دو طرف باید از اشتباهات گذشته درس بگیرند و تلاش کنند از فرصت به وجود آمده برای حل این موضوع نهایت استفاده را بکنند. 
وی گفت: من هم به آینده مذاکرات هسته ای خوشبین هستم و امیدوارم که دو طرف با واقع بینی و تعدیل خواسته های خود به توافقی قابل اجرا دست یابند. 
وی با اشاره به تعلیق داوطلبانه غنی سازی اورانیوم توسط ایران در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی که پس از امضای توافقتنامه تهران میان ایران و سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) صورت گرفت، افزود: متاسفانه پس از این توافقنامه روند تحولات به گونه ای پیش رفت که سازنده نبود و دولت قبلی آمریکا، ایران را به عنوان محور شرارت معرفی کرد که باعث شد روند اعتماد سازی متوقف شود. 
وی افزود: حتی برخی مقامات غربی مدعی هستند که دولت ایران با امضای این توافقنامه و توسعه همزمان فعالیت های هسته ای خود غرب را فریب داده است که من به چنین چیزی معتقد نیستم و این موضوع را رد می کنم. 
جنکینز اظهارداشت: پس از این تحولات ایران حق داشت که تعلیق را لغو کند، چون داوطلبانه این کار را انجام داده بود. 
وی گفت: به نظر می رسد گروه ۱+۵ در مذاکرات جاری نیز به دنبال راهکاری هستند تا ایران را از آنچه که توانایی بالقوه تولید سلاح هسته ای می خوانند، دور کنند. این راهکار می تواند با شفاف سازی بیشتر، اجرای پروتکل الحاقی و تعیین برخی محدودیت های کمی و کیفی در مورد غنی سازی اورانیوم پیگیری شود. 
به گفته این دیپلمات سابق دولت انگلیس، ایران نیز به دنبال این است گروه ۱+۵ حق غنی سازی اورانیوم را مطابق مقررات آژانس به رسمیت بشناسد و در کوتاه ترین زمان ممکن مذاکرات به نتیجه برسد و تحریم های اقتصادی لغو شود. 
وی اظهارداشت: به نظر من نباید دوره انتقالی اعتماد سازی زیاد طولانی شود، چون ممکن است فرصت های موجود بار دیگر از دست برود. 
وی گفت: من نگران این هستم که برخی از اعضای گروه ۱+۵ تقاضاهای زیادی در زمینه محدودیت های کمی و کیفی غنی سازی مطرح کنند که قابل اجرا نباشد و باعث ناکامی مذاکرات شود. 
این کارشناس انگلیسی در مورد امکان لغو تحریم ها نیز تاکید کرد: لغو تحریم ها روندی طولانی خواهد بود، چون علاوه بر تحریم های سازمان ملل، تحریم های کنگره آمریکا نیاز به رای گیری مجدد در کنگره خواهد داشت. به نظر من حذف تحریم های اتحادیه اروپا از حذف تحریم های آمریکا آسان تر خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اسراییل طی یک دهه گذشته به بی اعتمادی میان ایران و غرب دامن زده و در حال حاضر نیز برای جلوگیری از لغو تحریم ها و به نتیجه نرسیدن مذاکرات تلاش می کند. 
احسان پدرام دبیر انجمن اسلامی دانشجویان لندن و معاون ارتباطات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا نیز در سخنان خود، اعتماد سازی متقابل را برای موفقیت مذاکرات هسته ای ضروری خواند و گفت: ایران طی ۱۰ سال گذشته گام های مثبت زیادی را برای رفع سوءتفاهمات و اعتماد سازی برداشته است ولی پاسخ مناسب را از طرف غربی دریافت نکرده است. 
وی نمونه این گام های اعتماد ساز ایران را تعلیق داوطلبانه غنی سازی پس از امضای توافقتنامه تهران با سه کشور اروپایی خواند که در مقابل آن، کشورهای غربی نه تنها هیچ گونه امتیازی به ایران ندادند بلکه آمریکا نیز ایران را در فهرست کشورهای محور شرارت قرار داد. 
وی گفت: امروز نیز توپ در زمین آمریکا است و باید در عمل نشان دهد که حسن نیت دارد و واقعا به دنبال حل مسالمت آمیز و بدون تبعیض مسائل موجود و از جمله موضوع هسته ای است. 
وی اظهارداشت: تجربه ۱۰ سال گذشته نشان داد که تحریم و تهدید تاثیری بر سیاست های ایران ندارد و این گونه اقدامات هرگز نمی تواند مردم ایران را از پیگیری حقوق خود منصرف کند. 
پدرام با غیرانسانی و غیرقابل توجیه خواندن تحریم های آمریکا و غرب علیه ایران، افزود: بر خلاف ادعاهای مقامات غربی که مدعی اند تحریم ها فقط برنامه هسته ای ایران را هدف گرفته، این مردم عادی ایران و از جمله بیماران خاص هستند که از این تحریم ها بیشترین آسیب را می بینند. 
وی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در مورد حرمت تولید، ذخیره سازی و استفاده از سلاح های هسته ای، گفت: این فتوا مهمترین تضمین در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران است و می تواند پایه ای برای اعتماد سازی متقابل باشد. 
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان لندن با رد اتهاماتی که برخی از دولت های غربی در مورد انحراف برنامه هسته ای ایران مطرح می کنند، اظهارداشت: جالب است که این اتهامات توسط رژیم اسراییل و چند دولت غربی ولی تحت عنوان جامعه بین المللی مطرح می شود. واقعیت این است که جامعه بین المللی فقط این کشورها نیستند و ما طی سال های گذشته شاهد بودیم که بسیاری از کشورهای جهان از جمله اعضای جنبش عدم تعهد از حقوق هسته ای ایران حمایت کرده اند. 
وی در همین زمینه به برخورد دوگانه و تبعیض آمیز دولت های غربی با موضوع هسته ای ایران اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در حالی به دلیل تعقیب برنامه هسته ای صلح آمیز خود تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته است که رژیم اسراییل صدها کلاهک هسته ای دارد و نه تنها به پیمان عدم اشاعه هسته ای نپیوسته بلکه اجازه هیچ گونه بازرسی بین المللی از تاسیسات اتمی خود را نیز نداده است. 
وی گفت: با توجه به همکاری کامل ایران با آژانس و تایید عدم انحراف فعالیت های هسته ای ایران از مسیر صلح آمیز، اتهامات مطرح شده از سوی دولت های غربی، اتهاماتی بی اساس است که با انگیزه های سیاسی صورت می گیرد. 
پدرام تاکید کرد: ادامه این وضعیت به ضرر هر دو طرف است و ضرورت دارد که بدون تبعیض و پیش داوری و با در نظر گرفتن خواسته ها و نگرانی های منطقی طرفین هرچه زودتر به نتیجه برسد. 

در پایان این نشست جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و سخنرانان به سوالات مطرح شده از سوی حاضران پاسخ دادند.  

 
جشن یوم الله 22 بهمن/9 فوریه
 
 
علاوه بر دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در انگلیس، جمعی زیادی از ایرانیان مقیم لندن به همراه خانواده های خود در این مراسم که شنبه شب برگزار شد، شرکت کرده بودند.ˈمحمد رضا باهنرˈ نایب رییس مجلس شورای اسلامی بصورت ویدیو کنفرانس برای شرکت کنندگان در این مراسم سخنرانی کرد.وی با تبریک فرارسیدن دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج به عنوان سفرا و نمایندگان ایران اسلامی یاد کرد و گفت: هموطنان ایرانی در هر جای جهان که باشند همواره مدافع و مبلغ ارزش های فرهنگی و دینی کشور خود هستند.وی پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را تحولی مهم خواند که تاثیرات مهمی در منطقه و جهان داشت و ملت های مسلمان و تحت ستم را بیدار کرد.نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطراتی را از ایام انقلاب بیان کرد و به سوالات تعدادی از شرکت کنندگان در مراسم درباره تحولات داخلی و بین المللی پاسخ داد.در ادامه این مراسم دانش آموزان مدرسه جمهوری اسلامی ایران در لندن چند سرود را در ارتباط با انقلاب اسلامی اجرا کردند و چند تن از هنرمندان نیز قطعاتی از موسیقی سنتی ایرانی را برای حاضران نواختند و شور و نشاط مضاعفی را به مراسم بخشیدند.در ادامه دکتر حمید نوری استاد دانشگاه و محقق به بیان خاطراتی شنیدنی  از ورود حضرت امام در روز 12 بهمن از قول حجته الاسلام والمسلمین ناطق نوری بیان فرمودند پخش فیلم مستند درباره انقلاب اسلامی و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف و همچنین برگزاری مسابقه فرهنگی از دیگر بخش های مراسم جشن پیروزی انقلاب در کانون توحید لندن بود
 

 

 
مراسم یادبود آیت الله ˈآقامجتبی تهرانیˈ در لندن برگزار شد

 

مراسم یادبود آیت الله ˈآقامجتبی تهرانیˈ در لندن برگزار شد

مراسم یادبود حضرت آیت الله ˈآقامجتبی تهرانیˈ استاد اخلاق و مرجع تقلید شنبه شب در محل انجمن اسلامی دانشجویان لندن (کانون توحید) برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که علاوه بر دانشجویان، جمعی از هموطنان ایرانی مقیم لندن نیز شرکت داشتند، یاد و خاطره این عالم ربانی گرامی داشته شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و قرائت زیارت اربعین آغاز شد و سپس دکتر حمید نوری استاد دانشگاه مطالبی را درباره شخصیت علمی و اخلاقی حضرت آیت الله آقامجتبی تهرانی و خاطراتی را از دروس اخلاق ایشان بیان کرد.

در پایان این مراسم که همزمان با عزاداری های دهه آخر ماه صفر برگزار شد، حاضران با مرثیه سرایی یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به عزاداری پرداختند.

آیت الله ˈآقا مجتبی تهرانیˈ استاد اخلاق و از مراجع تقلید شیعیان روز چهارشنبه گذشته بر اثر بیماری به ملکوت اعلی پیوست

این استاد اخلاق که از اوایل ماه محرم به علت مشکلات جسمی جلسات عزای هر ساله خود را تعطیل کرده بود، بعد از مدتی بیماری دار فانی را وداع گفت

آیت الله تهرانی در سال 1316 هجری شمسی در خانواده‏ای مذهبی و اهل علم و معرفت در تهران به دنیا آمده بود 

 

 
نصرت​الله تاجیک با بدرقه کانون توحید لندن بە تهران می​آید

نصرت​الله تاجیک با بدرقه کانون توحید لندن بە تهران می​آید

 

  

 

 مراسم تجلیل از ˈنصرت الله تاجیکˈ دیپلمات سابق کشورمان و ˈمقاومت، پایداری و شکیباییˈ وی در طول شش سال حبس خانگی در انگلیس، شنبه شب در محل انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم لندن (کانون توحید) برگزار شد.

 در این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، علاوه بر دانشجویان ایرانی، حجت الاسلام المسلمین معزی رییس مرکز اسلامی انگلیس و جمعی از ایرانیان مقیم لندن حضور داشتند.

تاجیک سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در اردن در ابتدای این مراسم گزارشی از ابعاد مختلف سیاسی و حقوقی پرونده سازی علیه خود در کشور انگلیس و تحولات شش ساله این پرونده که در نهایت منجر به رفع حبس خانگی و رفع اتهام از وی در هفته گذشته شد، ارائه کرد.

وی با قدردانی از دولت جمهوری اسلامی ایران، وزارت امورخارجه، سفارت کشورمان در لندن، رسانه ها و همه کسانی که طی شش سال گذشته برای اثبات بی گناهی وی تلاش کردند، گفت: این پرونده با انگیزه های سیاسی و با دخالت مستقیم و غیرقانونی آمریکا، علیه من تشکیل شده بود و خوشحالم که سرانجام پس از شش سال صبر و مقاومت، در دادگاه بی گناهی من اثبات شد.

وی افزود: من و خانواده ام در این مدت شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و از نظر جسمی و روحی آسیب های زیادی را متحمل شدیم و خدا را شاکرم که توانستیم با توکل به خدای متعال، کمک و مساعدت دوستان و دعای خیر مردم این سختی ها را با سربلندی پشت سربگذاریم.

سفیر اسبق کشورمان در اردن اظهارداشت: وزارت کشور انگلیس با حبس خانگی و تحمیل محدودیت های متعدد علیه من و وقت کشی چند ساله در این پرونده در واقع حقوق انسانی مرا نقض کرده است و من مصمم هستم که این موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنم.

وی در عین حال گفت: من این دوره شش ساله را با وجود همه مشقت هایش یک امتحان الهی می دانم که توانستم تجربیات خوبی را از آن کسب کنم، بویژه که خداوند متعال کمک کرد و بخش زیادی از وقتم را در این مدت به مطالعات قرآنی و دیگر علوم اسلامی اختصاص دادم.

 تاجیک سپس به سوالات تعدادی از حاضران در این مراسم درباره نحوه دستگیری خود، ابعاد حقوقی و سیاسی پرونده، شرایط سخت حصر خانگی و برنامه های خود برای آینده پاسخ داد.

در پایان این مراسم لوح تقدیری که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان لندن برای تجلیل از خدمات  تاجیک در مسئولیت های مختلف اجرایی و دیپلماتیک در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بویژه مقاومت و پایداری وی طی شش سال حبس خانگی در دیار غربت تهیه شده بود، توسط حجت الاسلام والمسلمین معزی رییس مرکز اسلامی انگلیس به وی اهدا شد.

در بخشی از متن این لوح تقدیر آمده است: ˈآزادی جنابعالی پس از شش سال حبس خانگی در انگلیس، پیروزی دیگری برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده است که بدون مقاومت، پایداری و بردباری حضرت عالی میسر نمی شد.ˈ

 
مشروح سخنرانی دکتر رضایی در جمع ایرانیان مقیم انگلیس

مشروح سخنرانی دکتر رضایی در جمع ایرانیان مقیم انگلیس

 

دکتر محسن رضایی در جمع دانشجویان ایرانی مقیم لندن با اشاره به اینکه سه تحول مهم سیاسی در سه دهه اخیر در دنیا شکل گرفته که فضای جهانی را متأثر کرده است اظهار داشت: نقطه مشترک این سه تحول «مردم» است و این مفهوم جدید، تعریفی متفاوت از پارادایم لیبرال دموکراسی در غرب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که به صورت ویدئو کنفرانسی در برنامه ای که به همت کانون توحید لندن برگزار شده بود سخنرانی می کرد سه رویداد مهم "انقلاب اسلامی ایران"، "بیداری مسلمانان منطقه در دو سال اخیر" و "جنبش ضدسرمایه داری وال استریت در آمریکا" را تحولات مهمی دانست که در سه دهه اخیر فضای بین المللی را از خود متأثر کرده و می رود که چارچوبهای نظام حاکم بر روابط بین المللی را به طور کلی تغییر دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جنس انقلاب اسلامی مردم ایران از نوع بیداری اسلامی، جنس انقلابهای منطقه در دو سال اخیر از نوع بیداری مسلمانان و جنس جنبش ضدسرمایه داری وال استریت در آمریکا از جنس بیداری انسانی است، افزود: به نظر می رسد که تعریف جدیدی از مفهوم «مردم» (People) در علوم سیاسی و اجتماعی در حال شکل گرفتن است چرا که در این تعریف جدید، فراتر از آنچه با عنوان «نفع شخصی» افراد در منظومه فکری لیبرال دموکراسی غرب مطرح است بر «نفع جمعی» مردم نیز توجه ویژه شده است به گونه ای که ارزشها و اعتقادات مردم به عنوان خطوط قرمز و منافع جمع مورد احترام خواهند بود. 

وی با تأکید بر اینکه نقطه عزیمت در دو حادثه اول در منطقه خاورمیانه «مردم سالاری و آزادی از قید دیکتاتورها» بوده در حالی که در غرب نقطه عزیمت فعالان جنبش ضرسرمایه داری وال استریت «عدالت و مبارزه با فساد سرمایه دارها» است. گفت: تمامی این اتفاقات و جنبش های مردمی به طور قطع برخاسته از «فطرت الهی» مردم است چرا که «عدالت و آزادی و کرامت انسانی» همان گم شده فطری مردم است.

دکتر رضایی در ادامه با بیان اینکه بیداری اسلامی تازه آغاز راه است و در آینده عمق یافته و گسترش پیدا خواهد کرد درباره ماهیت جنبش موسوم به وال استریت در ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: این جنبش فعلاً در حد یک فریاد است. فریادی برخاسته از سالها تحمل ظلم و ستم ناشی از رفتار ارباب قدرت و ثروت که به اسم دموکراسی، خواسته های یک اقلیت سرمایه دار را بر نیازها و خواسته های اکثریت جامعه ترجیح داده اند. 

وی مشکل اصلی این جنبش را نبود راهبرد عنوان کرد و افزود: جنبش ضد وال استریت می داند چه چیز را نمی خواهد اما هنوز در مورد آنچه را که می خواهد به جمع بندی نرسیده و آلترناتیوی پیدا نکرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس با برشمردن عناصری که حس عدالت و آزادی را در آحاد مردم ایجاد می کند، احترام به عقاید و ارزشها را مهمترین حلقه مفقوده دو مکتب مادی لیبرالیسم و سوسیالیسم عنوان کرد و اظهار داشت: به ویژه در مکتب لیبرال دموکراسی غرب طی دوره های متمادی همواره به بهانه آزادی بیان به اعتقادات و ارزشهای مرد در سراسر عالم توهین شده که نمونه بارز آن همین توهین اخیر به پیامبر اعظم اسلام (ص) است که دامنه بازتابها و واکنشهای آن همچنان ادامه دارد و لذا لیبرالیسم و سوسیالیسم در برابر پارادایم جدیدی که شکل گرفته است رنگ خواهد باخت در واقع مفهوم جدید «مردم» را با استفاده از مبانی فکری هیچ یک از این مکاتب نمی توان تعبیر و تفسیر کرد. 

وی ادامه داد: اجتماعی گرایی، شبکه ها و پیوندهای اجتماعی که در آنها منافع فرد در کنار منافع جمع معنا پیدا می کند در آینده مبنای روابط و تعاملات سیاسی اجتماعی خواهد بود، ساختاری که در آن اخلاق و احترام به حقوق افراد بر مبنای فطرت الهی مردم اصل است و تمامی تعاملات بر این اساس استوار خواهد شد.

محسن رضایی فضای متصور در عصر آینده را فضایی متأثر از بیداری و ایستادگی در برابر ظلم و فساد عنوان کرد و اظهار داشت: عصر آینده عصری است که در آن پیوندهای اجتماعی مبتنی بر اخلاق، پیوندهای اقتصادی و روابط صرف سیاسی را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد، عدالت اجتماعی نقش بیشتری در توسعه پیدا خواهد کرد، نظریه ارزش و پول بازسازی می شود و مصرف کننده در چرخه اقتصادی ایجاد ارزش افزوده سهیم خواهد شد. یعنی علم اقتصاد سیاسی بیشتر به علم اقتصاد اجتماعی تحول پیدا می کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، تحولات شکل گرفته را با توجه به پتانسیل انقلاب اسلامی، نقطه آغاز این جریانات عنوان کرد و اظهار داشت: البته با وجود پیامهای مهم هنوز نتوانسته الگوی پیشرفت و زندگی را اجرا کند که قطعاً در آینده ای نزدیک، این امر هم تئوریزه خواهد شد.

وی افزود: در جریان انقلابهای منطقه نباید تصور کرد که به تغییر حکومت در لیبی و مصر ماجرا پایان یافته است چرا که این ابتدای راه است و این کشورها در ادامه با چالشهای جدی با آمریکا مواجه خواهند شد.

رضایی درباره تحولات سوریه نیز اضافه کرد: الان تلاشهای غرب در سوریه برای این است که جریان بیداری اسلامی را با سقوط دولت سوریه به سوی دموکراسی خواهی غربی هدایت کنند و به نوعی تبدیل به دموکراسی خواهی آمریکایی شود در حالیکه گستره بیداری تا درون آمریکا نفوذ کرده و آسیبهای درونی نظام سرمایه داری رخ نمایان کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان عصر آینده را عصر بیداری، احترام به ارزشها و اعتقادات مردم و نفی خشونت دانست که بنیانهای شکل گرفته در مناسبات جهانی را بر هم خواهد زد.

مذاکره میان ایران و 1+5 می تواند یک آغاز باشد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنان خود در جمع حاضرین در نشست کانون توحید لندن به پرسش های دانشجویان و دیگر حضار پاسخ گفت. دکتر رضایی در پاسخ به سوالی درباره آینده روابط ایران و غرب با توجه به اختلافات ماهوی موجود بین آنها گفت:مذاکرات ایران با گروه 1+5 تقطه آغاز خوبی برای ایران و غرب است که می توان در قالب آن درباره بسیاری از مسایل مشترک صحبت کرد. در مذاکرات 1+5 می توان در خصوص مسائل محیط زیست و صلح و توسعه منطقه نیز مذاکره کرد.

دکتر محسن رضایی افزود: ایران و غرب در شرایط نه جنگ و نه صلح قرار دارند، ولی رویارویی اقتصادی و سیاسی که غرب با ایران آغاز کرده می تواند ما را به هم نزدیک یا به درگیری بکشاند که این بستگی به مدیریت دو طرف دارد.

وی تصریح کرد: غرب در سالهای آینده حتما به این نتیجه خواهد رسید که باید از روش های فعلی در قبال ایران دست کشیده و راه دیگری را پیش گیرد.

دکتر محسن رضایی اظهار داشت: در شرایط فعلی هم چه کسی گفته که مذاکره ایران با آمریکا یا انگلیس حتما باید دو جانبه باشد؟ در حالی که مذاکره با 1+5 خود یک نقطه آغاز خوب است که اگر به نتایج خوب برسد می توان حتی آن را به مذاکرات تبدیل کرد. مهم این است که بین ما و گروه 1+5 نقاط مشترک پیدا شود. نقاطی که در حال حاضر کم رنگ شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال یکی دیگر از شرکت کنندگان در این کنفرانس ویدئویی گفت: ما می توانیم شرایط فتح خیبر و بدر را داشته باشیم و شرایط را از تهدید تحریم ها به فرصت پیشرفت کشور تبدیل کنیم.

رضایی تصریح کرد: البته الآن تجارت و اقتصاد ما با تهدید و مشکل مواجه شده ولی ما می توانیم از این مرحله عبور کرده و فتح خیبری و بدری داشته باشیم.

شرکت در 2 انتخابات زیاد است؟

یکی از محورهای دیگر مطرح شده در این نشست به انتخابات ریاست جمهوری باز می گشت. دکتر رضایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما در چند انتخابات شرکت کرده و نامزد شده اید پاسخ داد: تا کنون در جمهوری اسلامی بیش از 30 انتخابات برگزار شده است و من تنها یک بار در انتخابات مجلس و یک بار در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 شرکت کرده ام و در انتخابات سال 84 از انتخابات کناره گیری کردم، رضایی این سوال را مطرح کرد که آیا شرکت در 2 انتخابات از مجموع 30 انتخابات در قیاس با دیگر کاندیداهای انتخابات متوالی زیادی است؟

دکتر رضایی افزود: اگر در سال 88  هم به صحنه انتخابات آمدم به خاطر مسایلی بود که الآن نتیجه آن را می بینید و در مناظرات سال 88 مسایلی را گفتم که مایل نبودم روی بدهد، ولی متاسفانه امروز شاهد آن هستیم. رضایی خاطر نشان ساخت: برای انتخابات آتی ریاست جمهوری هنوز تصمیم نگرفته ام و در حال بررسی هستم، اگر بخواهم بیایم رسماً اعلام خواهم کرد و برنامه هایم را هم خواهم گفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال برگزار نشدن یا تعویق انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی خاص نیز گفت: ما حتی در دوره دفاع مقدس که 15 استان ایران به اشغال در آمده بود نیز انتخابات ها را سر وقت برگزار کرده ایم، لذا انتخابات آتی نیز در موقع خود برگزار خواهد شد و مشکلی وجود نخواهد داشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره ایده دولت وحدت ملی آقای هاشمی نیز گفت: من معتقد به تشکیل دولت ائتلافی هستم، دولت وحدت ملی بیشتر برای محل هایی کاربرد و مصداق دارد که گروهها درگیر جنگ شده باشند و به نظر من در کشور ما ایده دولت ائتلافی کارآمد و متعهد بیشتر قابل پیاده شدن است.

فنر ارز در رفت ولی قابل کنترل است
نوسانات بازار ارز و طلا از دیگر سوال های مطرح بود که دکتر رضایی درباره آن گفت: یک عامل این نوسانات عدم آمادگی دولتمردان ما بوده است، شاید شناخت و در نتیجه آمادگی نداشته اند اما از همین روزها شاهدیم که دولت سیاست هایی پیش گرفته که به سمت تثبیت قیمت ارز در حال حرکت هستیم.

دکتر رضایی افزود: قیمت ارز در دوره آقایان هاشمی و خاتمی افزایش هایی در حد 2 برابر داشت ولی این افزایش در طی هشت سال به آرامی صورت گرفت. اما در دوره آقای احمدی نژاد این قیمت ثابت ماند و فشاری ایجاد شد که باعث حالتی مانند در رفتن فنر پیش بیاید. در حالی که قیمت ارز در 7 سال گذشته می توانست آرام آرام و متناسب با تورم داخلی و خارجی انعطاف داشته باشد، به علت رعایت نکردن این موضوع و ضعف مدیریت ها حالت در رفتگی فنر ایجاد شد اما وضع ارز قابل کنترل است. وی افزود: بنگاه های ما قبلاً با رقابت پذیری با کالاهای دیگر مواجه بودند حالا با تحریم هم مواجه اند، برای مدیریت این وضع و تبدیل تهدیدها به فرصت لازم است به سمت الگوی جدیدی از اداره و مدیریت اقتصادی کشور حرکت کنیم.

اسرائیل حماقت کند بیش از 10 هزار کشته می دهد

تهدیدات صهیونیست ها علیه ایران هم از موضوعات مورد توجه پرسش کنندگان بود که دکتر رضایی درباره آن گفت: ما خواهان جنگ نیستیم ولی خود را برای دفاع کاملاً آماده کرده ایم، البته صهیونیست ها جرات حمله به ایران را هم ندارند و این حرف ها را برای کسب امتیاز از رئیس جمهور آینده آمریکا می زنند، ولی اگر حمله کنند قدرت بازدارنده ایران ضربه مهلکی به آنها خواهد زد و تعداد تلفات اسرائیل از 10 هزار نفر کمتر نخواهد بود. لذا آنها خیلی زود متوقف خواهند شد. 

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدي > پايان >>

صفحه 3 از 6

حاضران در سایت

در حال حاضر 49 مهمان حضور دارند

برنامه های جانبی کانون


2017-10-22
بازديدها 289
2017-07-21
بازديدها 603
iii(2).jpg
بازديدها 1256
12345.jpg
بازديدها 1231
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 1265

مقالات


imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 8555
emam.jpg
دوشنبه, 27 مهر 1388
بازديدها 8930