جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


آمریكا و غرب با تحریم و تهدید نمی توانند اراده ملت ایران را بشكنند
 
 
آمریكا و غرب با تحریم و تهدید نمی توانند اراده ملت ایران را بشكنند
 
 
به گزارش ایرنا، دکتر ˈعباس عدالتˈ طی سخنانی در محل انجمن اسلامی دانشجویان لندن (کانون توحید) درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 و تحریم های اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: هدف اصلی آمریکا تغییر نظام در ایران است و موضوع هسته ای فقط یک بهانه برای تامین این هدف محسوب می شود.

وی با اشاره به سیاست های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه گذشته، افزود: مقامات واشنگتن اعم از جمهوری خواه و دموکرات از همان ابتدای پیروزی انقلاب به دنبال به شکست کشاندن جمهوری اسلامی و تغییر نظام در ایران بوده اند.

ˈدر واقع در زمان حاضر نیز نیت اصلی آمریکا همان تغییر شرایط داخلی در ایران است تا شاید از این طریق بتواند به هدف نهایی خود که همانا تغییر نظام می باشد، برسد... آمریکا اکنون توان ضربه زدن به ایران از طرق نظامی را ندارد و فعلا به دنبال خرید وقت است. راهبرد آمریکا این است که جلوی بالارفتن قیمت نفت را بگیرد و از تشدید تنش های نظامی جلوگیری کند چون توان این را ندارد که از راه نظامی آسیبی به ایران بزند.ˈ

دکتر عدالت که ریاست سازمان غیردولتی و بین المللی مبارزه علیه تحریم و مداخله نظامی در ایران موسوم به ˈکاسمیˈ را نیز برعهده دارد، در ادامه سخنان خود اظهارداشت: آمریکا در حال حاضر به دنبال ضربه زدن به ایران از طریق تحریم های همه جانبه نفتی و بانکی است و مقامات آن کشور علنا این موضوع را اعلام کرده اند. آنها امیدوارند که این تحریم ها در دراز مدت مردم ایران را به ستوه آورد تا دست از حمایت از نظام خود بردارند.

وی افزود: به همین دلیل هم آمریکا و اسراییل همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا تحریم های ایران تحت هیچ شرایطی معلق نشود.

این استاد دانشگاه در عین حال اتحاد مردم ایران را مهمترین عامل ناکامی سیاست های آمریکا، اسراییل و غرب دانست و تاکید کرد: مطمئنا تا وقتی که مردم ایران متحد و یکپارچه باشند، ما آسیب ناپذیر خواهیم بود ولی اگر در میان مردم تفرقه ایجاد شود، دشمنان ممکن است در دراز مدت بتوانند به اهداف شوم خود برسند.

وی تحریم های غرب علیه ایران را در تغییر سیاست های اصولی کشور بی اثر خواند و گفت: تحریم های یکجانبه با هدف ناراضی کردن مردم ایران اعمال می شوند و واضح است که این تحریم ها بیشتر به اقشار پایین و متوسط جامعه فشار وارد می کند تا آنان را به ستوه آورد.

دکتر عدالت با اشاره به مذاکرات اخیر میان ایران و گروه 1+5، اظهارداشت: به رسمیت شناخته شدن حقوق کامل هسته ای ایران از جمله حق غنی سازی از مهمترین خواسته های ایران در این مذاکرات بود و بر اساس قوانین و مقررات بین المللی و بویژه مفاد معاهده عدم اشاعه هسته ای (ان پی تی) بر این حق خود تاکید داشت ولی کشورهای غربی تلاش می کنند با اعمال فشار و تحریم، مردم ایران را از این حق مشروع محروم سازند.

وی افزود: آمریکا و اسراییل از همان ابتدا به دنبال این بودند که به هر نحو ممکن از رسیدن ایران به توانایی کامل هسته ای جلوگیری کنند که تاکنون موفق به این کار نشده اند. برای آمریکا و اسراییل از نظر ژئو پلیتیک این موضوع بسیار مهم است و به همین دلیل همواره به دنبال این بوده اند که تا قبل از رسیدن ایران به این سطح، نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهند و برخی از مقامات آمریکایی حتی به صراحت گفته اند که پنجره تغییر نظام در ایران در حال بسته شدن است.

وی گفت: بر اساس افشاگری روزنامه نیویورک تایمز در ماه گذشته، جورج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا، پس از راهیابی اوباما به کاخ سفید در همان نخستین روزها در جلسه ای از اوباما خواسته بود که دو برنامه محرمانه دولت قبلی آمریکا را ادامه دهد که یکی از این برنامه ها حملات الکترونیکی و رایانه ای علیه تاسیسات هسته ای ایران و دیگری ادامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان بود.

وی افزود: اوباما نه تنها برنامه های محرمانه دولت بوش علیه ایران را ادامه داد بلکه این برنامه ها را تشدید نمود... بنابراین به رغم شعارهای ظاهری، سیاست اوباما در قبال ایران با سیاست بوش هیچ فرقی نداشته و حتی سیاست های ضدایرانی رییس جمهوری فعلی شدیدتر از قبل بوده است.

وی اظهارداشت: کنگره آمریکا نیز خط قرمزش را در قبال ایران تغییر داده است؛ قبلا خط قرمز مطرح شده علیه ایران جلوگیری از ساخت بمب هسته ای بود ولی بعدا کنگره اعلام کرد که خط قرمز، رسیدن ایران به توانایی هسته ای است. 

این فعال مدنی و استاد دانشگاه گفت: ˈتوانایی هسته ایˈ یک عبارت گنگ است و می تواند دستمایه بهانه جویی و سوءاستفاده قرار بگیرد، چون کشوری که توانایی غنی سازی اورانیوم و چرخه سوخت هسته ای را داشته باشد در واقع دارای توانایی هسته ای است هرچند که این غنی سازی در سطح پایین و غیرنظامی انجام شود.

وی سپس به ادعاهای مطرح شده علیه برنامه هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: ادعاهای بی اساس علیه برنامه هسته ای ایران از سوی لابی های صهیونیستی و عوامل تندوری آمریکایی مطرح می شود و بعضا همین اتهامات در گزارش های آژانس هم به عنوان ابهام، تکرار می شود.

ˈآژانس بین المللی انرژی اتمی و حتی سازمان های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا تاکنون نتوانسته اند هیچ گونه دلیل و مدرک مستندی مبنی بر انحراف برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به سمت اهداف نظامی ارائه کنند، بنابراین تهدید و خطر جلوه دادن برنامه اتمی ایران فقط یک بهانه است.ˈ

آقای عدالت در مورد ناکام ماندن مذاکرات هسته ای میان ایران گروه 1+5 نیز اظهارداشت: یکی از دلایلی که این مذاکرات به نتیجه نرسید این بود که گروه 1+5 و مشخصا کشورهای غربی عضو این گروه تلاش می کنند که ایران را به توقف غنی سازی 20 درصد، خروج اورانیوم 20 درصدی از خاک ایران و تعلیق فعالیت های سایت فردو وادار کنند و در مقابل هم امتیاز مهمی به ایران ندهند.

وی توضیح داد: کشورهای غربی به جای به رسمیت شناختن حق مشروع ایران از جمله در زمینه غنی سازی اورانیوم و لغو تحریم های نفتی و بانکی، می خواهند فقط قطعات هواپیما و میله های سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران را به ایران بدهند. در حالی که ایران سال ها است قطعات هواپیماهای خود را از بازار آزاد تامین می کند و تولید میله های سوخت راکتور تهران را نیز آغاز کرده است.

وی تاکید کرد: طرح درخواست های نامشروع از ایران و در مقابل تلاش برای ندادن هیچ گونه امتیاز مهمی به ایران، باعث ناکام ماندن مذاکرات هسته ای می شود.
 

حاضران در سایت

در حال حاضر 11 مهمان حضور دارند

برنامه های آتی کانون

برای اطلاع از برنامه های آتی کانون توحید و عضویت در گروه فیس بوک و اینستاگرام روی عکس های زیر کلیک کنید.

 

برنامه های جانبی کانون


1397-08-19
بازديدها 4536
2017-07-21
بازديدها 5448
iii(2).jpg
بازديدها 5862
12345.jpg
بازديدها 5841
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 5816

مقالات


images/stories/articles.jpg
دوشنبه, 30 بهمن 1396
بازديدها 4573
imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 13620