جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


حداد عادل: در جهان امروز وحدت براي مسلمانان امري ضروري است

لندن - دكتر غلامعلي حداد عادل نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي شنبه شب طي سخناني در كانون توحيد لندن با تشريح برخي شرايط نيل به وحدت، تصريح كرد: در جهان امروز ايجاد و تقويت وحدت اسلامي از ضروريات مسلمانان است.

به گزارش خبرنگار ايرنا، رييس سابق مجلس شوراي اسلامي كه به مناسبت هفته وحدت و در جمع دانشجويان و ايرانيان مقيم لندن سخنراني مي‌كرد، با تاكيد بر اينكه وحدت هم شعار و هم ضرورت است، گفت: منظور از وحدت اتحاد بوده و معناي آن اين است كه يك اختلافي وجود دارد كه بايد كنار گذاشته شود چون اگر اختلافي وجود نداشته باشد وحدت وجود ندارد.

وي افزود: در مساله وحدت همچنين بايد توجه داشت هرجا كه اختلافي وجود دارد و ما دعوت به وحدت مي‌كنيم اين دعوت همواره براي رسيدن به يك هدف است چون اگر هدف وجود نداشته باشد نيازي هم به وحدت نيست.

رييس فرهنگستان زبان و ادب پارسي ادامه داد: نكته ديگر اين است كه هرچه هدف مهمتر و ضروري تر باشد وحدت نيز ضرورت بيشتري پيدا كرده و نيازمند استواري بيشتري است چون اهميت هدف باعث اتحاد بيشتر مي‌شود.

دكتر حداد عادل گفت: همچنين بايد توجه داشت براي رسيدن به وحدت بايد بهايي پرداخته شود و طرفين حامي وحدت هركدام بايد از يك سري از خواسته هاي خود بگذرند چون گذشت لازمه وحدت است.

وي افزود: همچنين اگر بنا باشد جمعي كه اختلاف سليقه و منافع دارند وحدت پيدا كنند نبايد ديگر به مسائل اختلاف برانگيز اهميت بدهند و اختلافات را بار ديگر دامن بزنند.

رييس سابق مجلس شوراي اسلامي در ادامه در توضيح ضرورت وحدت اسلامي در جهان كنوني گفت: ما با نگاه كوتاهي به قرن بيستم در مي‌يابيم كه اين قرن از ابتدا تا سال ‪ ۱۹۸۰‬كه دوران پيروزي انقلاب اسلامي بود به نوعي دوران ناكامي مسلمانان محسوب مي‌شود كه مسائلي مانند از هم پاشيدگي حكومت عثماني، سركوب هويتي مسلمانان قفقاز در دوران حاكميت كمونيسم شوروي سابق و تشكيل رژيم اسراييل از نشانه‌هاي آن است.

دكتر حداد عادل افزود: واقعيت اين است كه ‪ ۱/۵‬ميليارد مسلمان ساكن در جهان، امروز به هيچ وجه از جايگاهي كه شايسته آنان بوده و تاثير تعيين كننده‌اي در سطح جهان داشته باشد، برخوردار نيستند كه مثال آن نيز فاجعه بوسني و هرزگوين است، بطوري كه مي‌بينيم بسياري از مناطق ديگر براي خود كشور تشكيل دادند اما تا مسلمانان بوسني خواستند كشور خود را تشكيل دهند هدف كشتار و سركوب قرار گرفتند و كشورهاي اسلامي نيز تنها به سخن گفتن درباره اين حادثه پرداختند زيرا نمي‌توانستند اقدامي انجام دهند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين واقعيات تلخ كه باعث ناكامي مسلمانان شده ايجاب مي‌كند مسلمانان با بيدار شدن با يكديگر متحد شده و هويت اسلامي خود را مجددا احراز كنند.

دكتر حداد عادل گفت: در عين حال بايد توجه داشت روند شكست‌هاي پي در پي مسلمانان با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران تغيير كرد و مسلمانان اين خبر خوش را شنيدند كه دولتي به نام اسلام تشكيل شده است و اين آغاز بيداري مسلمانان بود.

وي افزود: هدف ما بايد رسيدن به هويت اسلامي و زندگي اجتماعي اسلامي باشد اما در عين حال بايد توجه داشت خيلي‌ها با نيل ما به اين هدف مخالف بوده و مي‌گويند اين خطرناك است و شما نبايد از زندگي اجتماعي اسلامي برخوردار باشيد.

نماينده مردم تهران تصريح كرد: آنچه ما هم اكنون شاهد آن هستيم اين است كه جهان اسلام پس از اين ناكامي‌ها انگار از خواب بيدار شده است و مي خواهد موضع بگيرد كه اين خصوصا در نسل جوان بسيار آشكار است.

رييس سابق مجلس گفت: اوج اين بيداري و زندگي اجتماعي اسلامي رسيدن به يك تمدن اسلامي است و حكومت اسلامي نيز لازمه رسيدن به تمدن اسلامي است كه اين درد همه مسلمانان بوده و به شيعه و سني بودن بستگي ندارد.

وي افزود: ما بايد براي رسيدن به اين هدف بهايي را پرداخته و اختلافات را كنار بگذاريم چراكه تاريخچه انقلاب اسلامي نشان مي‌دهد پيروزي اين انقلاب نتيجه وحدت ديني مردم حول اعتقادات شان و رهبري ديني بود.

رييس فرهنگستان زبان و ادب پارسي اظهارداشت: هم ما و هم دشمنان ما اين نيروي وحدت را ديده‌ايم و به همين دليل است كه دشمنان ما هم اكنون در صد ايجاد اختلاف با استفاده از مذهب هستند كه اين پديده خصوصا در ‪ ۳۰‬سال پس از انقلاب كاملا مشهود بوده و گسترش درگيري شيعه و سني در پاكستان و عراق نيز نمونه‌اي از اين توطئه دشمن است.

دكتر حداد عادل گفت: ما در كشور خودمان نيز نمونه‌هايي از اين تلاش ها براي دامن زدن به اختلافات را مشاهده مي‌كنيم بطوري كه من مدتي پيش شاهد نوشته‌هاي توهين آميزي نسبت به مقدسات شيعه در برخي خيابانهاي تهران و قم بودم كه اين نمونه‌اي از تلاش دشمنان است.

وي افزود: ما در جهان امروز شاهد دو جريان متضاد هستيم كه يكي وحدت آفرين بوده و براي رسيدن به هويت و تمدن اسلامي تلاش مي‌كند و يكي نيز براي خنثي كردن اين هدف در حال توطئه كردن است كه البته اين خيلي هم محرمانه نبوده و طبيعي است كه دشمنان ما در صدد دنبال كردن چنين سياستي باشند.

رييس سابق مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ما بايد در پرداختن به مساله وحدت به نظر حضرت امام(ره) درباره اين مساله توجه كنيم كه طي سخناني درباره عملكرد حجاج در سفر حج اعلام كردند انجام هر عملي كه مغاير با وحدت باشد حرام است كه نظر مقام معظم رهبري نيز همين است.

دكتر حداد عادل گفت: امروزه مساله شيعه و سني براي ما در اداره كشور مهم نيست بطوري كه يكي از اهداف و برنامه‌هاي ما در حال حاضر پيشرفت برنامه هاي عمراني در سيستان و بلوچستان است و ما خدمات زيادي در اين منطقه انجام داده ايم.

وي افزود: روش ما در داخل كشور بسيار مشخص است و گرچه ممكن است برخي جريانات و مسوولان اشتباهي نيز داشته باشند اما نگاه حاكم بر كشور اين است كه شيعه و سني بايد با وحدت در داخل كشور زندگي كنند.

نماينده مردم تهران اظهارداشت: سياست ما در خارج از كشور نيز بسيار آشكار بوده و يك نمونه از روش و رفتار جمهوري اسلامي در ايجاد وحدت، موضعگيري هاي ما در برابر حماس و حزب الله است كه ما از هردوي آنها حمايت مي‌كنيم چون هردو در راستاي هدف اسلامي تلاش مي‌كنند.

دكتر حداد عادل گفت: امروز هيچ كس در ايران در مساله مقاومت اسلامي تفاوتي ميان حزب الله و حماس قائل نيست كه اين نشانه‌اي از سياست كشور ما در گسترش دادن وحدت بوده و نشان مي‌دهد وحدت امروه براي ما هم ضرورت است و هم شعار.

وي افزود: ما بايد اين فرصت را كه بر اثر پيروزي انقلاب اسلامي ايجاد شده مغتنم بشماريم و از هر كاري كه مانع از وحدت مي‌شود اجتناب كنيم چراكه علاوه بر دشمنان برخي دوستان نادان هم با رفتار خود اين وحدت را تخريب مي كنند درحالي كه ما بايد دشمني‌ها را به دوستي تبديل كنيم.

رييس فرهنگستان زبان و ادب پارسي ادامه داد: ما در داخل ايران خوشبختانه بحراني تحت عنوان شيعه و سني نداريم و اگر اتفاقات نادري هم وجود داشته باشد چشم انداز عمومي نه تنها بحراني نيست بلكه چشم اندازي از برادري و اتحاد است.

دكتر حداد عادل در پايان سخنراني خود به سوالات حاضران پاسخ داد. وي در پاسخ به سوالي درباره تحت الشعاع قرار گرفتن فرهنگ ايراني در صورت گسترش فرهنگ اسلامي گفت: در ايران تقابل ميان هويت ملي و ديني در طي تاريخ از ميان رفته است و اين سوال كه ايراني هستي و يا مسلمان، هيچگاه در ايران شكل نگرفته است و اين تنها برخي توطئه‌ها و كليشه‌هاي دشمنان و حاميان شاه است كه پس از فرار از ايران به اين دليل كه نمي‌توانستند بگويند ما به دليل نوكري شاه از ايران فرار كرده‌ايم همگي ايران دوست شده و مدعي شدند اين حكومت آمده تا ايران را نابود و اسلام را جايگزين آن كند.

دكتر حداد عادل در پايان گفت: اسلام عقيده ما و ايران علاقه ما است و اين دو هيچ منافاتي با يكديگر ندارند و ما بايد همچنين توجه داشته باشيم هرگاه دين از دولت و دولت از دين در ايران پشتيباني كرده‌اند ايران پيشرفت كرده است و چنين تقابلي هم اكنون وجود ندارد.

پرفسور عباس عدالت استاد دانشگاه امپريال كالج لندن نيز ديگر سخنران نشست ديشب كانون توحيد لندن بود كه درباره ريشه‌هاي شكوفايي و زوال تمدن اسلامي - ايراني در پرتو يافته‌هاي جديد تاريخي سخنراني كرد.

وي گفت: در قرون سوم تا پنجم هجري (نهم تا يازدهم ميلادي)، جامعه اسلامي در خاورميانه، آسياي مركزي، شمال آفريقا و اندلس (اسپانيا) شاهد يكي از درخشانترين شكوفايي‌هاي فرهنگي، فلسفي و علمي تاريخ بشر بود كه تحرك ناشي از آن تا قرن نهم هجري (پانزدهم ميلادي) ادامه داشت و پايه رنسانس در اروپا و در نتيجه شالوده تمدن امروزي غرب قرار گرفت.

وي افزود: شاخه‌هاي جديد دانش چون جبر، مثلثات و رياضيات و نجوم محاسباتي و همچنين فلسفه خردگرايي و روش علمي در فيزيك، شيمي و طب در اين دوران تمدن طلايي توسط مشاهيري چون خوارزمي، رازي، ابن هيثم ، فارابي،ابن سينا، بيروني و ابن رشد پي ريزي شد.

وي افزود: در يكي دو سال گذشته فهم ما ازتحولاتي در تاريخ كه اين دوران را بوجود آورد بطور كيفي افزايش يافته است. يافته‌هاي جديد ريجارد بولت، استاد دانشگاه كلمبيا، براي اولين بارپايه‌هاي اقتصادي اين شكوفايي كم نظير را براساس اسناد تاريخي روشن كرده است. اين اسناد نشان مي‌دهند كه كشت پنيه و رشد صنعت كتان و نساجي در ايران از نيمه دوم قرن دوم تا پايان قرن چهارم (؟؟؟ تا ؟؟؟؟ ميلادي) مهمترين عامل اقتصادي شكوفايي تمدن طلايي بوده است كه تكامل آن پس از حدود ‪ ۲۵۰‬سال در اثرسرماي شديدي كه ‪ ۱۳۰‬سال كل قاره را در بر مي‌گيرد منهدم گشت.

پرفسور عدالت در ادامه به تشريح اين يافته‌هاي جديد و تشابهات و تفاوتهاي دوره تمدن طلايي اسلامي-ايراني با دوران انقلاب صنعتي در انگلستان (؟؟؟؟تا ؟؟؟؟ ميلادي) پرداخت و سپس براساس نظريه موسوم به فاجعه زدگي مغول توضيح داد كه چرا پس از بازگشت شرايط مطلوب اقليمي و حتي در دوران رشد چشمگير اقتصادي در زمان شاه عباس صفوي، شكوفايي فرهنگي، فلسفي و علمي دوران طلايي ديگر هرگز تكرار نشد.

 

منبع: ایرنا

 

حاضران در سایت

در حال حاضر 14 مهمان حضور دارند

برنامه های آتی کانون

برای اطلاع از برنامه های آتی کانون توحید و عضویت در گروه فیس بوک و اینستاگرام روی عکس های زیر کلیک کنید.

 

برنامه های جانبی کانون


1397-08-19
بازديدها 4535
2017-07-21
بازديدها 5448
iii(2).jpg
بازديدها 5861
12345.jpg
بازديدها 5840
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 5816

مقالات


images/stories/articles.jpg
دوشنبه, 30 بهمن 1396
بازديدها 4572
imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 13619