جستجو

عضویت در خبرنامه هفتگی

پست الکترونیکی:

برنامه های اخیر


پيروز مجتهدزاده: اي كاش بازگشت به قدرت روساي جمهور پيشين در ايران بدعت نشود

لندن - دكتر پيروز مجتهد زاده استاد دانشگاه تربيت مدرس و مدير عامل بنياد پژوهش يوروسويك لندن تاكيد كرد: همه ما بايد آگاهانه عدم موافقت خود را با ايده بازگشت به رياست جمهوري روساي جمهور پيشين اعلام كنيم تا ايده بازگشت به قدرت در جامعه ما بدعت نشود.

وي كه شنبه شب و به مناسبت انتشار كتاب جديدش درباره دموكراسي و هويت ايراني در كانون توحيد لندن سخنراني مي‌كرد، گفت: اگر قانون اساسي كشور نيز بازگشت به قدرت روساي قبلي را ممنوع نكرده باشد، باز هم به نظر من اين كار نبايد صورت گيرد.

وي با اشاره به اهميت انتخابات در دموكراسي ها، گفت: رفتن به سوي قدرت در يك دموكراسي بايد ناشي از حس يا ايده خدمت به كشور و منافع ملي باشد نه رياست طلبي براي لذت بردن از مزاياي مادي و معنوي ناشي از رياست.

اين استاد ژئوپوليتيك افزود: در جمهوري‌هاي غير دموكراتيك، نه تنها رييس جمهور رياستش را دائمي مي‌كند، بلكه ترتيبي مي‌دهد كه پس از درگذشتش هم فرزندش جاي او را بگيرد. ولي در يك دموكراسي واقعي هيچ گاه رييس جمهوري كه دوره رياست خود را سپري كرده باشد، داوطلب بازگشت به صحنه نمي شود و به وسوسه اطرافيان در اين زمينه توجه نمي‌كند چون مي‌داند كه اطرافيان فقط در انديشه بازگشت خود به قدرت هستند.

وي اظهارداشت: تاريخ نشان مي‌دهد كه فقط يك بار در ايالات متحده اين اتفاق افتاد كه نتايجي كاملا منفي هم به دنبال داشت و مردم نظام يافته در احزاب سياسي آن كشور را وادار كرد نه تنها نگذارند آن مورد به بدعتي در نظام دموكراتيك آن كشور تبديل شود، بلكه حس يا فكر دوري جستن از اين بدعت ناشايست را تا آنجا گستراندند كه حتي نامزدهاي رياست جمهوري از دو حزب اصلي آن كشور پس از شكست در انتخابات، از پذيرفتن نامزدي مجدد حزب خود هم پرهيز مي‌كنند.

وي افزود: در بريتانيا هم شاهد آن بوديم كه دو تن از محبوب‌ترين نخست وزيران، يعني مارگارت تاچر و توني بلر كه مدت نخست وزيريشان از دو دور بيشتر شد، از چشم همگان افتاده و از طرف حزب خود مجبور به كناره‌گيري شدند.

وي گفت: علت اين است كه در يك دموكراسي حقيقي، هشت سال رياست اجرائي كشور مدت زماني بس طولاني است كه در خلال آن يك فرد اين امكان را دارد كه هر هنري داشته باشد، به اجرا در آورد. از طرف ديگر، رياست امور اجرائي كشور حق همه آحاد مردم شمرده مي‌شود و همگان بايد از اين حق برخوردار باشند. به انحصار در آوردن اين حق طبيعتا به معني محدود كردن حق ديگران از راه ربودن نوبت آنان است و بايد به معني عدم اعتماد به لياقت و كارداني ديگران تلقي شود كه مفهومي است كاملا غير دموكراتيك.

دكتر مجتهد زاده در بخش ديگري از سخنانش گفت: عملي كردن دموكراسي فقط وظيفه حكومت نيست، بلكه آحاد ملت سهم بزرگتر و برجسته تري در اين رابطه دارند. روشنفكران سنتي دموكراسي را فراتر از بحث آزادي نديده‌اند و آزادي را نيز با بي‌بند و باري سياسي براي كينه توزي و انتقامجوئي از راه ترور شخصيت ديگران اشتباه گرفته اند. حال آنكه آزادي بخشي از تجلي دموكراسي است و آزادي در دموكراسي، در چارچوب قانون تعريف مي‌شود.

وي افزود: به اين ترتيب، تا ملتي آشنايي لازم را با مفاهيم عملي دموكراسي پيدا نكند و آگاهانه اجراي دموكراسي را هدف قرار ندهد، دموكراسي محقق نخواهد شد. دموكراسي علمي زيستن است و تحمل ديگران و رعايت نوبت ديگران در هر كاري از بارزه‌هاي عمده جامعه قانونمند و دموكراتيك به شمار مي‌رود دكتر مجتهدزاده سپس گفت: متاسفانه روشنفكران سنتي ما دموكراسي را به صورت يك نظام حكومتي از پيش ساخته به ما معرفي كرده‌اند كه بايد از خارج وارد شده و به جاي نظام حكومتي موجود و ارزش‌هاي فرهنگي بومي جاسازي شود وي افزود: اين روشنفكران چنين وانمود كرده‌اند كه دموكراسي لباس از پيش دوخته‌اي است كه قامت ملي ملت‌ها را بايد به اندازه‌هاي آن تراشيد و به اين ترتيب است كه حكومت و دولت و ملت را حتي از كلمه دموكراسي هم ترساندند.

دكتر مجتهد زاده تاكيد كرد: امروز وظيفه دانشگاهيان و روشنفكران جديد جامعه ما است كه تعاريف درستي از دموكراسي، اين جغرافيائي‌ترين و انساني ترين شيوه اداره امور اجرائي كشور ارائه دهند و براي جامعه روشن سازند كه دموكراسي چيزي جز يك فرهنگ سياسي پيشرفته و مردم گرا نيست كه در اعماق فكري اشكال دموگرافيك محيط انساني همان جامعه رشد مي‌كند و در نتيجه واقعيت دادن به حاكميت مطلق قانون شكل مي‌گيرد.

وي گفت: حاكميت مطلق قانون هم در هيچ جامعه‌اي عملي نيست، مگر از راه اصلاح نظام آموزشي آنچنان كه اصل حصول نظم فكري براي حصول خلاقيت فكري جاي سيستم حفط كن، امتحان بده و فراموش كن را بگيرد و دانشجو را با اصل گرفتن حق خود از راه احترام گذاردن به حقوق ديگران آشنا كند.

وي افزود مشكل ديگر دموكراسي در ايران امر تعيين صلاحيت است كه در يك دموكراسي مسوليت تعيين صلاحيت‌هاي اصولي مانند سن، سواد، نداشتن پرونده و اين گونه مسائل به عهده نهادهاي دولتي است، ولي مسوليت تعيين صلاحيت سياسي با احزاب است. و تا وقتي كه ما مردم احزاب همه گير و واقعي را شكل ندهيم ، اين مشكل حل نخواهد شد.

اين استاد جغرافياي سياسي تصريح كرد: هويت ملي ما، بر خلاف تبليغات سوء دشمنان، بر اساس ترويج برابري و مساوات ميان شهروندان شكل گرفته است:
دادگري در ايران باستان و عدل در ايران عصر اسلام بهترين انگيزه‌هاي بشر دوستانه را براي تجلي دموكراسي در هويت ايراني فراهم كرده است.

منبع: ایرنا

 

حاضران در سایت

در حال حاضر 11 مهمان حضور دارند

برنامه های آتی کانون

برای اطلاع از برنامه های آتی کانون توحید و عضویت در گروه فیس بوک و اینستاگرام روی عکس های زیر کلیک کنید.

 

برنامه های جانبی کانون


1397-08-19
بازديدها 4534
2017-07-21
بازديدها 5447
iii(2).jpg
بازديدها 5861
12345.jpg
بازديدها 5840
GhadeerPoster.jpg
بازديدها 5815

مقالات


images/stories/articles.jpg
دوشنبه, 30 بهمن 1396
بازديدها 4572
imam_khomeini2.jpg
سه شنبه, 05 آبان 1388
بازديدها 13619